Народното събрание избра общо 11 членове на ВСС от квотата

...
Народното събрание избра общо 11 членове на ВСС от квотата
Коментари Харесай

НС избра 11 членове на ВСС от съдийската и прокурорска колегия


Народното събрание избра общо 11 членове на Висш съдебен съвет от квотата на Народното събрание от съдийската и прокурорска гилдия, съобщи кореспондент на БГНЕС.

За съдийска гилдия бяха определени 6-ма членове.

Боян Георгиев Магдалинчев е предложение на ГЕРБ. До момента той е зам.-председател на Върховен административен съд. Съдия от 1982 година, с 38 години юридически стаж, от които 35 години като арбитър. Последователно минава през всики равнища на правосъдната система. От 1997 година заема длъжността арбитър във Върховния административен съд. В интервала 1999-2003 година е член на Висшия правосъден съвет и ръководител на „ Бюджетна комисия “ и член на комисия „ Съдебна администрация “. Председател е на Асоциацията на българските административни съдии. За избора му гласоподаваха 213 за и 6 се въздържаха.

Боян Чавдаров Новански е предложение на „ Обединени патриоти “. Той е юрист от София с 19-годишна процедура. 200 депутати го поддържаха и 11 се въздържаха.

Вероника Атанасова Имова е предложение на ГЕРБ. Съдия е от 1982 година с общ юридически стаж над 36 години в органите на правосъдната власт, като поредно минава през всички равнища на правосъдната система. От 1986 до 1991 година е арбитър в Софийския областен съд. От 1991 година до 1993 година е арбитър в Софийския градски съд - Наказателна гилдия. От 1997 година заема длъжността арбитър във Върховния касационен съд. Избрана е от Пленума на Върховния касационен съд през 2016 година за ръководител на Комисията по атестирането и състезанията при Съдийската гилдия на Висш съдебен съвет. За нея гласоподаваха 227 и 1 се въздържа.

Даниела Ангелова Маринова-Марчева е предложение на „ Българска социалистическа партия за България “. Тя има над 21 години общ юридически стаж, а в последните 16 години е заемала поредно длъжността „ арбитър “ в Софийски областен съд, Софийски градски съд и Софийски апелативен съд. Започва кариерата си като специалист по правните въпроси в Агенцията за приватизация. Работи като юрист до 2002 година, когато е вписана като юрист към Софийската адвокатска гилдия. В интервала 2003-2005 година заема длъжността „ старши експерт-юрисконсулт “ в администрацията на Висшия правосъден съвет. През 2005 година e назначена за арбитър във Втора гражданска гилдия на Софийския областен съд. През 2010 година е назначена в Търговското поделение на Софийски градски съд, а към сегашния миг е командирована в Търговското поделение на Софийския апелативен съд с най-високия сан – „ арбитър във Върховен касационен съд и Върховен административен съд “. За нея гласоподаваха 226 за.

Драгомир Асенов Кояджиков е предложение на „ Българска социалистическа партия за България “. Той стартира своята кариера като следовател в Окръжна следствена работа в гр. Русе. През 2004 година е назначен за арбитър в Районен съд Русе. През 2006 година постъпва в Софийския областен съд, а от 2011 година е арбитър в Апелативния профилиран съд. За него гласоподаваха 228 за и срещу 1.

Стефан Гроздев Гроздев е предложение на Движение за права и свободи. Той е магистрат с над 28 години общ юридически стаж – от арбитър в Софийскиа областен съд, през арбитър в Софийски апелативен съд и понастоящем зам.-председател на Апелативен съд София и началник на комерсиалната гилдия. За него гласоподаваха 198, срещу бяха 4 и се въздържаха 14.

За прокурорска гилдия бяха определени 5-ма членове.

Гергана Найденова Мутафова е предложение на ГЕРБ. През 1991 година стартира работа като правосъден претендент в Окръжен съд – гр. Пловдив. На 16.02.2001 година е назначена на работа като младши прокурор в Районна прокуратура – гр. Пловдив като от 2003 до 2006 година е била прокурор в същата прокуратура. От 2006 година е административен началник на Районна прокуратура гр. Асеновград. През 2010 година стартира работа като административен началник на Районна прокуратура – гр. Пловдив, като през 2015 година е избрана отново за втори мандат. За нея гласоподаваха 222 и 3 се въздържаха.

Йордан Андреев Стоев е предложение на „ Обединени патриоти “. Кариерата му стартира през 1994 година като следовател в Столична следствена работа, като заема тази служба до 2000 година В интервала 2004-2006 година е заместител шеф на Столичната следствена работа. След това, до 2011 година е прокурор в Апелативна прокуратура- София. От 2011 до 2013 година е заместител апелативен прокурор на София, какъвто е и в този момент. За него бяха 184, срещу 7 и 23 се въздържаха.

Калина Стефанова Чапкънова-Кючукова е предложение на ГЕРБ. Работи в прокуратурата от 1997 година и е почнала кариерата си в районната прокуратура в Айтос. Заемала е всички длъжности до равнище областен прокурор на Бургас. От 2010 година е административен началник – Окръжен прокурор при Окръжна прокуратура – Бургас. Отново през 2010 година е нараснала в сан „ Прокурор във Върховна касационна прокуратура и Върховна административна прокуратура “. За нея гласоподаваха 209 за и 3 се въздържаха.

Пламена Цветанова Апостолова е предложение на Движение за права и свободи. Тя е магистрат с над 23 години общ юридически стаж от следовател в РСС на Столична следствена работа, през следовател в ТСО на Столична следствена работа и до сегашния ѝ статут на завеждащ профилиран отдел „ Стопански “ в Национална следствена работа. За нея гласоподаваха 191 за, срещу 5 и се въздържат 16.

Светлана Георгиева Бошнакова е предложение на „ Българска социалистическа партия за България “. Тя стартира кариерата си като младши арбитър и поредно заема длъжностите арбитър в Районен съд – гр. Кюстендил и арбитър в Окръжен съд – гр. Кюстендил. Преквалифицира се като прокурор през 1995 година и към този момент повече от 20 години работи като такава. От 2002 до 2009 година работи като прокурор във Върховната административна прокуратура в отдел „ Административно-съдебен “. През 2009 година е назначена за прокурор във Върховната касационна прокуратура, отдел „ Международно правно съдействие “. През 2012 година с решение на Народното събрание е определена за контрольор в Инспектората към Висш съдебен съвет, а от март 2015 година и понастоящем е прокурор във Върховна касационна прокуратура, отдел „ Специализиран “. За нея гласоподаваха 224 за и 1 се въздържа.

За първи път депутатите гласоподаваха за членове на правосъдния съвет с квалифицирано болшинство - т.е. един претендент трябваше да получи повече от две трети от гласовете на народните представители или над 160 гласа.

Новият състав на Висш съдебен съвет би трябвало да проработи на 3 октомври.

По време на дебатите Крум Зарков от Българска социалистическа партия съобщи, че няма да се спирана това дали би трябвало да има парламентарната квота, тъй като е написано в Конституцията, само че посочи, че представителите, излъчени от Народното събрание не са представилите на политическите празненство. „ Това, че някой е повдигнат от Българска социалистическа партия, ГЕРБ, Движение за права и свободи или Оперативна програма не го прави член на тази партия. Трябва да бъдат определени тези претенденти, които са се показали най-убедително. Излъчихме прекомерно малко претенденти, което оставя чувство в хората за сделки “, съобщи Зарков.

„ Поставихме въпроса дали претендентите ще удържат на напън, само че никой не сложи въпроса от къде идва този напън. А той идва от политически, стопански или други среди. Никоя гаранция няма да е толкоз ефикасна, колкото всеки един от нас да поеме отговорност, че подобен напън няма да има. Това не е невероятно. Нов и първокласен Висш съдебен съвет ни е необходим “, уверен е Крум Зарков.

Няма никакво значение коя партия ви е издигнала, вие не дължите на никого нищо, с изключение на на себе си, в случай че бъдете определени, обърна се той към претендентите за членове на Висш съдебен съвет.

Председателят на Воля Веселин Марешки акцентира, че за обществото не би трябвало да оставят никакви подозрения за професионалните и персонални качества на претендентите за членовете на Висш съдебен съвет. Според него, обаче по време на чуването на претендентите в отрасловата правна комисия не са извършени задоволително дълги чувания по концепцията на претендентите. Ако имаше повече претенденти това нямаше да дава гаранции, че няма ангажименти, уверен в водачът на Воля.

От своя страна ръководителят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов посочи, че днешният ден, в който ще се направи избор за членове на Висш съдебен съвет, е предстоящ от цялото българско общество. Той посочи, че цялото чуване е било транспарантно за жителите, което, съгласно него, е доказателство, че и изборът е транспарантен. „ Няма нито един от номинираните претенденти против който да има формирано дисциплинарно произвеждане. Всички претенденти имат над 15 години юридически стаж “, посочи Цветан Цветанов.

„ Разделението на прокурорска и съдийска гилдия дава спомагателна автономия както на прокурорите, по този начин и на съдиите. Отговорността при избора на претендентите е доста огромна. Съдебната система се нуждае от институционална поддръжка, която тя ще получи от българския парламент “, съобщи още ръководителят на ПГ на ГЕРБ. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР