Много се спекулира с това какво е било направено и

...
Много се спекулира с това какво е било направено и
Коментари Харесай

Телекомите арогантно вдигнаха цените с 10%

" Много се спекулира с това какво е било направено и какво не през декември и януари 2021-2022 година, когато мобилните оператори взеха решение за първи път от 10 години да се възползват от клаузата си за индексация с оповестената от Национален статистически институт инфлация, само че за две години едновременно. " Това съобщи пред БНР някогашният заместник-министър на стопанската система и някогашен ръководител на Комисията за отбрана на потребителите Димитър Маргаритов.
" Тогава това им беше неразрешено, вследствие на което вместо със 7%, както имаха планове да индексират цените, те се покачиха с 3%. Това беше в обстановка, в която 10 години цените не бяха вдигани на това съображение. През идващите 2 години обаче видяхме радикално друга картина. Бездействието на институциите разреши през 2023-та мобилните оператори да вдигнат цените с към 10% и същото желание най-малко да изразят в този момент, за 2024-а ", разяснява Маргаритов.
През 2023-а обективните стопански условия са много по-различни, означи специалистът, като напомни, че " през миналите години тези стопански оператори получаваха помощ, обезщетения, тласъци от страната под формата на разнообразни финансови механизми, които имаха за цел да им усъвършенстват разноските ".
" И всичко това като мотив може да бъде употребявано, с цел да се претендира, че тази уговорка е неравноправна, поради обстоятелството, че тези оператори са се видели в едно привилегировано състояние, а в същото време желаят да вземат от потребителите това, с което самите консуматори са били натоварени като инфлационно напрежение ", изясни специалистът.
Маргаритов разгласи за цинично да се претендира, че " нямало уговорка за дефлация ". Според него в случай че има такава, " ще имаме мъртъв текст, а резултатът ще бъде нулев ".
Бившият ръководител на КЗП счита, че може " със законодателни ограничения да се пипне малко в цялата тази материя – има какво да се усъвършенства в законодателството ".
" Да се намерения в материята за по-масовите услуги, каквито са информационните, да се търси сметка за това, което всички ние сме виждали в офисите на всеки един мобилен оператор – съзнателната политика на висшия мениджмънт, която се спуска до най-последния чиновник, потребителите да бъдат вкарвани в подвеждане и принуждавани да подписват, без да знаят тъкмо какво подписват и най-после да се видят обрамчени с безчет доста услуги, които те въобще не употребяват, само че за които заплащат ", предложи специалистът.
Според него потребителите не са длъжни да преподписват договорите, а доста постоянно операцията стартира точно с това. След приключването на периода на контракта той се трансформира в неопределен и постоянно може да се приключи с едномесечно предупреждение, без да се дължат каквито и да било неустойки.
В България не добива известност практиката за предплащане на услугите с преносимост на номера, " тъй като е доста по-добре да държим хората със срочни контракти ", акцентира Маргаритов.
Той изясни, че би трябвало " да се дава опция за запознаване на потребителя с всички основни условия, вместо да се организира политика чиновниците да укриват значимата информация от потребителите ".
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР