Маските да станат задължителни и на открито e eдно от

...
Маските да станат задължителни и на открито e eдно от
Коментари Харесай

Маските може да станат задължителни и на открито

Маските да станат наложителни и навън e eдно от предложенията на основния държавен здравен контрольор, доцент Ангел Кунчев за въвеждане на по-строги ограничения у нас против стръмното повишаване на новите случаи на ковид. Както ви информирахме по-рано през днешния ден бе трансферирана границата от 1000 новозаразени за денонощие. Предложението на доцент Кунчев е в отчет, квалифициран за разискване от държавното управление. То получи поддръжката и на здравния министър, проф. Костадин Ангелов, стана ясно по време на видеоконферентен диалог през днешния ден сред министъра, зам.-министъра на опазването на здравето Бойко Пенков, специалисти от здравно министерство и членове на Експертните препоръки по епидемиология и инфекциозни заболявания..

Експертните препоръки по епидемиология и инфекциозни заболявания също поддържат носенето на маски навън, оповестиха от Министерството на здравеопазването.

Продължителността на карантината, въвеждането на спомагателни противоепидемични ограничения, които да нямат рестриктивен темперамент, усилването на държавния здравен надзор посредством по-чести, критериите за изписване на пациенти с потвърден COVID-19, кадровата обезпеченост с кревати и медицински експерти, са измежду въпросите, разисквани още на онлан съвещанието.

„ По време на срещите в страната сътрудници от всички структури показват терзанията си, свързани с повишението на заболяемостта, и упорстват за по-строг надзор на обстановката и въвеждане на маски навън “, разяснява проф. Ангелов.

В отчет на основния държавен здравен контрольор доцент Ангел Кунчев също се насочва предложение за въвеждане на маски или друго средство, покриващо носа и устата, навън. „ Това е най-леката допустима мярка и с оглед експертизата на заставащите зад нея, смятам, че би трябвало да я въведем. Щом специалистите изрично поддържат подобен вид противоепидемична мярка и тя по никакъв метод не е ограничаваща за жителите, а упованията са в резултат на засиления надзор и при изискване, че всички ние съблюдаваме ограниченията, заболяемостта от COVID-19 да намалее с до 30%, ще го създадем “, добави здравният министър.

В рамките на срещата членовете на експертните препоръки и здравният министър разясниха и концепцията за понижаване на карантината на контактни лица от 14 на 10 дни.

Главните координатори на Експертния съвет по епидемиология и Експертния съвет по инфекциозни заболявания, надлежно - проф. доктор Йорданка Стоилова, началник на катедра " Епидемиология и Медицина на бедствените обстановки " на МУ-Пловдив и проф. доктор Татяна Червенякова, професор в Катедрата по инфекциозни заболявания, епидемиология, паразитология и тропическа медицина на МУ-София, показаха изрично утвърждение както за носенето на маски навън, по този начин и за понижаване продължителността на карантината при контактни лица на 10 дни, като изискване за последното би трябвало да бъде неналичието на клинични признаци.

По отношение на разпоредбите за изписване от лечебни заведения на лекувани пациенти с ковид специалистите показаха, че критериите би трябвало да бъдат преосмислени в частта образни данни /б.р. прегледи с рентген, скенер и пр./, с цел да имат медиците по места по-голяма еластичност при оценка на самостоятелното здравословно положение на пациентите.

„ Общата ни цел е да понижим разпространяването на COVID-19 без да постановяваме рестриктивни ограничения и да повлияваме върху обществения живот и психическото здраве на българите “, уточни зам.-здравният министър Бойко Пенков.
 
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР