Китайският план за оценяване на всеки един гражданин от милиардното

...
Китайският план за оценяване на всеки един гражданин от милиардното
Коментари Харесай

Всеки китаец с рейтинг: Ще наказват лошите и награждават добрите

Китайският проект за оценяване на всеки един жител от милиардното население на страната на база неговото държание в обществото стартира да наподобява все по-реален, откакто Пекин разгласи, че програмата ще бъде задействана от 2021 година Планът планува всеки един представител на китайското население да има самостоятелен рейтинг, образуван от неговите обществени интензивности, предава Bloomberg.

Като начало, Пекин ще обедини данните за гражданите на столичния град, налични от няколко министерства, като на тяхна база ще решава кои представители на 22-милионното пекинско население да бъдат стимулирани и кои наказани.
С други думи, хората без нарушения и с добра репутация ще имат добър така нар. „ социален рейтинг”, който ще им даде достъп до различни стимули, докато тези, които нарушават законите, ще изпаднат в още по-затруднено положение, става ясно от плана на местните власти.
Планът предвижда подобряване на системите, функциониращи на база „ черен списък”, така че неблагонадеждните граждани на Пекин да „ не са способни да направят дори една крачка”, се посочва в правителственото съобщение.
Държавната новинарска агенция Xinhua обяви новината във вторник тази седмица, докато обявлението, публикувано на правителствения сайт, е с дата 18 юли тази година.
Китай отдавна експериментира със системите, целящи да дисциплинират населението, като възнаграждава доброто поведение с достъп до усъвършенствани услуги и обратното – наказва лошите действия с рестрикции и санкции.
Критиците на всичко това посочват, че цялата концепция може да доведе до свеждането на човешките същества до нищо повече от карта с отчети за действията им.
Планът на Пекин засега е най-амбициозен, въпреки че сходна програма ще бъде въведена в още дузина китайски градове.
Ханджоу въведе своя персонална кредитна система по-рано през тази година, награждавайки доброто социално поведение, като доброволчески труд и даряване на кръв, докато в същото време наказва тези, които не спазват правилата за дижение по пътищата и се разплащат по неофициални начини.
До края на май хората с лош рейтинг в Китай бяха блокирани от правото да резервират билети за полети и железопътен превоз, като тази мярка е засегнала 11 млн. полета и 4 млн. билети за влак, сочат данните на National Development and Reform Commission.
Според плана на Пекин, различни агенции ще споделят данни, за да могат да определят по-детайлен профил на всеки гражданин на база неговите действия спрямо различни услуги.
Сред агенциите влизат тези, занимаващи се с туризъм, бизнес регулации и транзит.
Следенето на действията на гражданите в Китай става все по-лесно с навлизането на интернет в живота на хората. Приложения, като WeChat на Tencent и Alipay на Ant Financial, предлагат услуги за онлайн разплащания, кредитиране и организиран транспорт.
Сметките са обвързани с телефонните номера на потребителите, които, от своя страна, се издават само срещу официални лични документи.

Финалната версия на китайската социална кредитна система засега остава неясна.
Но операторите на социални мрежи и доставчиците на интернет са принудени да премахнат опциите за анонимност на потребителите, като властите също така налагат в страната системи за лицево разпознаване.
Така в Китай властите могат да определят всичко и всеки чрез неговите плащания, активности в интернет, че дори и да го прихванат, докато просто се движи на улицата.

Ако все пак това не е нищо ново, то официалните стимули и наказания на база всички събрани данни изглеждат като истинско нововъведение в контрола над поведението.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР