Изкуственият интелект може да застраши работните места на някои писатели,

...
Изкуственият интелект може да застраши работните места на някои писатели,
Коментари Харесай

Коя професия е защитена от изкуствен интелект

Изкуственият разсъдък може да заплаши работните места на някои писатели, художници, музиканти и програмисти. Това стана ясно след стартирането на ChatGPT - най-бързо разрастващата се софтуерна платформа, осведоми БГНЕС, цитирайки изследване на Университета Бригъм Йънг (BYU) в Съединени американски щати.

Към момента една специалност към момента е труднодостъпна за изкуствения разсъдък. Според изследване на Университета Бригъм Йънг (BYU) в Съединени американски щати, човешките счетоводители към момента превъзхождат ChatGPT на изпитите по счетоводство, предава Евронюз. Проучването включва 327 съавтори от 186 разнообразни образователни заведения в 14 страни. Те са дали 25 181 въпроса за изпити по счетоводство в клас.

Въпросите обгръщат счетоводни осведомителни системи (СИС), одит, финансово счетоводство, управническо счетоводство и налози. Те варираха по компликация и тип, в това число вярно/грешно, многоброен избор и къси отговори. Технологичната платформа ChatGPT се оправи добре. Този чатбот и преди този момент е полагал изпити по право и други специалности. Общата му междинна стойност е 47,4%, като се оправя по-добре от студентите в 11,3% от въпросите. Особено добре се е справил с счетоводните осведомителни системи (СИС).

Но като цяло студентите се показаха по-добре от машината. Средните им резултати доближиха 76,7% и те бяха по-добри при въпросите за данъчни, финансови и управнически оценки, евентуално тъй като ChatGPT се затрудняваше с математическите процеси, нужни за последния тип оценки.

 istock istock
По отношение на типа на въпросите ChatGPT се оправи по-добре с въпросите " правилно против неверно " (68,7 % правилни отговори) и с въпросите с избор сред няколко отговора (59,5 %), само че се оправи с въпросите с къс отговор.

Водещият създател на изследването, професорът по счетоводство в BYU Дейвид Ууд, желае да наеме допустимо най-вече професори, с цел да види по какъв начин ИИ се оправя спрямо действителни студенти, с цел да подкрепи дебата за това по какъв начин езиковите модели на ИИ би трябвало да се включат в образованието.

" Когато тази технология се появи за първи път, всички се притесняваха, че в този момент учениците могат да я употребяват, с цел да мамят ", сподели Ууд.

" Но благоприятни условия за машинация постоянно са съществували. Ние се опитваме да се съсредоточим върху това какво можем да създадем с тази технология в този момент, което не сме могли да създадем преди, с цел да подобрим процеса на преподаване за преподавателите и процеса на учене за студентите. Изпробването ѝ ни отвори очите ".

Изследователите споделят, че въпреки към момента да има какво да се направи в региона на счетоводството, това е новаторска технология, която ще промени към по-добро метода, по който всички преподават и учат.

" Това е опция да се замислим дали преподаваме информация с добавена стойност или не ", споделя съавторът на проучването и сътрудник от BYU, професор по счетоводство Мелиса Ларсън. По думите му това е спиране. „ Трябва да преценим накъде да вървим оттук насетне. Разбира се, аз към момента ще имам асистенти, само че това ще ни принуди да ги използваме по разнообразни способи ", добави Ларсън.

 istock istock
Проучването акцентира и някои други забавни констатации. Например, ChatGPT не постоянно разпознава по кое време прави математически калкулации и позволява безсмислени неточности, като да вземем за пример събиране на две цифри в задача за изваждане или погрешно делене на цифри. Освен това не дава пояснения за отговорите си, даже в случай че те са неверни.

ChatGPT е построен въз основата на езиковия модел за надълбоко образование GPT3.5 на OpenAI. Оттогава OpenAI пусна GPT4, който надминава GPT3.5 по благоприятни условия. Изследователите чакат технологията да се усъвършенства във връзка с счетоводните въпроси, заложени в тяхното изследване.

Това, което те считат за най-обещаващо, е по какъв начин чатботът може да помогне за възстановяване на преподаването и ученето, в това число опцията за създаване и тестване на задания или може би да се употребява за правене на части от план.

" Той не е идеален, няма да го употребявате за всичко ", споделя Джесика Ууд, студентка в BYU. " Да се пробвате да учите единствено с ChatGPT е неуместно ".
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР