Искам да ни уредите платена ВИП-стая и особено отношение!“ –

...
Искам да ни уредите платена ВИП-стая и особено отношение!“ –
Коментари Харесай

Търговци в храма или как да разпознаем печалбарите психотерапевти

„ Искам да ни уредите платена ВИП-стая и изключително отношение! “ – това са думите на властимащи, когато техен подвластен непосредствен попадне в болничното заведение. Иначе държавните стратегии за хората с психологични проблеми са забравени от Бога и Министерството… За страдание сходни „ ВИП-ове “ пропущат най-важното: не могат да купят здраве, нито нов мозък. Парите са единствено средство. Ако липсват други полезности, резултат няма да има. 
У нас медицината публично е приета за търговия. Периодично слушам по медиите някогашни министри и високостоящи специалисти, които ни убеждават, че по този начин и би трябвало да бъде. Законът е подобен. Печалбата на първо място! Пари за държавните стратегии няма. Приоритетите са други. Освен това алкохолиците и наркоманите „ сами са си го създали “…Превенция? Шарени първокласни листовки, плакати, тениски, брошурки… Картинки като от учебника по патоанатомия. Кръгли и шведски маси, работни групи, експертни срещи, концерти, хепънинг, надпревари, високопарни лозунги и плакати, веселба…
Преглеждам рекламните уеб сайтове на няколко частни лечебни стратегии от друг вид. Красив дизайн, комплицирана терминология, потресаваща успеваемост, разкош, жанр, аспект към морето, сауна, разтривки, 24-часова психотерапия, впечатляващи автобиографии, интернационалните документи и дълготраен опит, чудодейни лекарства. Повечето се самопровъзгласяват за „ първи “ в своята сфера. Рекламите ни бомбардират от медиите и по професионалните конгреси. Като при всяка комерсиална реклама, скромността и смирението не са мощно застъпени… И още нещо: мрежа от платени сътрудници, които напористо ви убеждават, че това е „ единственото и най-хубавото лекуване “. Някой от тези сътрудници са „ двойни “ – работят в държавни служби, като пренасочват клиенти към частните стратегии. Ами по този начин де, нали опция няма... 
Лесно ли е да бъдем заблудени? 
Обикновено отделяме доста повече време за изследване при покупката на автомобил, в сравнение с при избора на лечебна стратегия. И това е разбираемо: когато е заложен животът на наш непосредствен, страстите надвиват. Ситуацията е незабавна. Готови сме на всевъзможни жертви и ограничения. Искаме „ най-хубавото “ за нашия родственик. И допускаме, че то е и най-скъпото. Разбира се, незабавно се намират услужливи търговци, които да ни го предложат. Чудесата на навсякъде… 
За страдание в България главните правила за селекция при лицензиране на лечебните стратегии не всеки път са спазени. Проверката за дееспособност е значима, само че не подсигурява качество и доброжелателност. Високата степен на корупция не разрешава разделянето на правилните от недобронамерените терапевти. Невинаги теоретичната подготовка се съчетава с персонална ангажираност, преданост и почтеност. Все отново става дума за човешки живот в дословния смисъл. 
Парите в избран миг свършват и доста от фамилиите остават неприятно сюрпризирани. Срамът сковава. Чувството за неуспех е смазващо. А в този момент накъде?Ерик Бърн предлага в сходни обстановки да разсъждаваме „ като марсианец “, който преди малко е кацнал на Земята. Критичното мислене може да ни спести много пари, време и неточности. Ключът е във формулирането на точните въпроси и положителното разузнаване. Разполагаме ли с способена оценка за потребностите и положението на болния? Истински зает ли е терапевтът? От какво печели програмата? Зависят ли приходите на личния състав директно от таксите на клиента? А от продължителността на престоя? Има ли спор сред ползите на пациента и терапевтите? Ако се появи сходна алтернатива, чий интерес ще бъде приоритет? Нарушават ли се базисни правила, в случай че това носи облага? Кои са критериите за включване и изключване? Спазват ли се те в действителност? Предлага ли се опция? Има ли разминаване сред думи и каузи? Какви са действителните резултати от лечението? 
Когато човек се усеща беззащитен, той става лесна жертва на мошеници. Експертите показват някои белези, по които може да разпознаем неточните терапевти:
- Не дават ясни отговори по отношение на образованието си и методите, които използват;- Отказват да разискват намерено практическата страна на вашите взаимоотношения: дълготрайност на лекуването, периодичност на срещите, финанси, предстоящи резултати;- Звънят ви интензивно, с цел да ви включат в програмата;- Определят ви срещи отвън кабинета си, фамилиарничат, търсят контакти в неофициална обстановка;- Правят неприемливи подмятания, или се усещате обект на полов интерес;- Използват комплицирана терминология, таен или наукообразен диалект, които не разбирате;- Закъсняват за назначения сеанс, приказват по телефона по време на прегледа, усещате, че не ви слушат внимателно; - Карат ви да заплащате авансово цялото лечение;- Определят несъответстващо високи цени;- Дават съмнителни обещания: да вземем за пример за свръхбързи резултати и чудодейно разрешаване на проблемите;- Веднага стартират да ви поучават, да ви плашат, или се пробват да ви въвлекат в процеса прекомерно напористо.Можем да се предпазим! Правилото е известно от епохи: „ По плодовете ще познаете дървото. “ Струва си да поставим старания, да влагаме време в предварителни изследвания и оценка! И най-важното: да не се отхвърляме, до момента в който не реализираме успех…


* Д-р Иван Добринов е психиатър в Държавна психиатрична болница в Раднево, който се занимава с лекуване на алкохолизъм и наркотични зависимости. Консултант е към Сдружение „ Майки против дрогата ” – Пловдив. От години се бори със системата, която обрича на страдания и страдалчество болните от алкохолизъм и наркомании у нас. Прави репортажи от болничното заведение, в която работи, когато падат таваните и се наводняват пространствата и поради липса на средства за ремонт болните бедстват.
Източник: spisanie8.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР