Еврокомисарят по миграция, вътрешни работи и гражданство Димитрис Аврамопулос взе

...
Еврокомисарят по миграция, вътрешни работи и гражданство Димитрис Аврамопулос взе
Коментари Харесай

И Еврокомисията, и Европарламентът, ни искат веднага в Шенген

Еврокомисарят по миграция, вътрешни работи и поданство Димитрис Аврамопулос взе присъединяване в инициирания от Сергей Станишев спор в Европейския парламент за приемането на България, Румъния и Хърватия в Шенген. Той съобщи безапелационната поддръжка на Европейска комисия и уточни, че " без значение какъв брой старателно работим, в последна сметка за триумфа на трите европейски институции ще се съди по няколко съществени тематики, и Шенген сигурно е една от тях. За нашите жители, това е признакът на самият Европейски Съюз. Той е най-значимият образец за европейската интеграция. Той съставлява всички права и преимущества от това да бъдеш европеец, което е тясно обвързвано със свободата на придвижване и концепцията за европейско поданство и еднаквост. "

В прочувствена тирада пред Екологичен потенциал Аврамопулос показа: " Всички знаете персоналния ми ангажимент да подсигурявам и опазя Шенген, от първия миг, в който поех този пост. Заявявали сме и преди, че обединен Шенген е по-силен Шенген. Убедени сме, че България, Румъния, а и Хърватия, когато е подготвена, би трябвало да се причислят към Шенгенското семейство. Това ще разшири зоната на свободно придвижване и ще направи инструментите на Шенген по-ефективни, увеличавайки сигурността. "

" От дълго време позицията на Комисията е, че България и Румъния са изпълнили нужните условия. Между 2009 година и 2011 година двете страни получиха позитивна оценка. Както знаете, в този момент Съветът би трябвало да вземе единомислещо решение за унищожаване на вътрешния граничен надзор в България и Румъния и е извънредно време това да се случи. Останах с позитивни усещания след полемиката с вътрешните министри предходната седмица и се надявам, че най-сетне въпросът може да бъде съществено премислен. ", продължи комисар Аврамопулос.

" Относно Хърватия, работим в тясно съдействие с локалните управляващи, с цел да установим сферите, в които към момента е нужен прогрес, с цел да бъде приключена Оценката по Шенген колкото се може по-бързо. Това ще даде опция на Комисията да приключи първия стадий и да заявим публично, че Хърватия също е подготвена да се причисли към Шенгенското пространство. ", разяснява присъединението на страната комисарят по миграция, вътрешни работи и поданство.

" Пълното използване на Шенгенското право ще разреши да се извлекат изгодите от системи като Шенгенската осведомителна система и Визовата осведомителна система в връзките на България, Румъния и Хърватия с другите страни от Шенгенското пространство. Също по този начин ще им разреши да приложат по-най ефикасния метод Системата за влизане/излизане, без да се наложи построяването на нови съоръжения по вътрешните граници, които след време, когато станат част от Шенген, ще станат вътрешни шенгенски граници. Прилагането на Системата за влизане/излизане съставлява изключително предизвикателство за Хърватия, имайки поради дългата й сухопътна граница. И тук от Европейския съюз, сме подготвени да предложим помощ. ", разяснява Аврамопулос изгодите за целия Европейски Съюз от присъединението на трите страни.

" Пълноправното участие в Шенген е освен политически заслужено, само че и също належащо от позиция на сигурността, тъй като вътрешната сигурност на една държава-членка е вътрешната сигурност на всички и е сигурността на нашите жители. Надявам се, че ще можем да приветстваме тези държави-членки в Шенген скоро, след положително решение от страна на Съвета.

Както споделих и доскоро, от момента, в който поех този пост, аз призовавах за мощен и обединен Шенген. Днес аз бих желал да похваля управляващите на трите страни за техния ангажимент. На финалната права сме. Нека я изминем дружно. Днес Парламентът и Комисията, на следващия ден Съветът. ", приключи словото си еврокомисарят.

Вчера вечерта евродепутати от разнообразни страни и политически групи също обявиха безапелационната си поддръжка за участието на България и Румъния в Шенген по време на дебата в Европейския парламент в Страсбург. Те приканиха Съвета на Европейски Съюз да следва личните си правила и поети задължения,​ и да приключи несправедливото блокиране на двете страни​, което продължава към този момент повече от 6 години.

Дебатът беше препоръчан от Групата на социалистите в Екологичен потенциал по самодейност на Сергей Станишев, а в него взеха присъединяване още българските евродепутати Асим Адемов, Емил Радев, Филиз Хюсменова и Ангел Джамбазки. Лиляна Павлова, м​инистър за българското председателство на Съвета на Европейски Съюз, също присъстваше в пленарната зала.

В началото на дебата е​вропейският комисар по миграция и вътрешни работи Димитрис Аврамопулос изрично удостовери позицията на ЕК​ в поддръжка на участието на България и Румъния в Шенген. " Без значение какъв брой старателно работим, в последна сметка за триумфа на трите европейски институции ще се съди по няколко съществени тематики, и Шенген сигурно е една от тях. Обединен Шенген значи по-силен Шенген. ", акцентира той.

Силни послания в поддръжка на България и Румъния насочиха редица основни фигури от главните политически фракции в Екологичен потенциал. Сред тях бяха водачът на г​рупата на социалистите в ​ЕП Джани Питела, зам.-председателят на Групата на ЕНП Естебан Гонсалес Понс, ръководителят на Съвета на Председателите на комисии на Екологичен потенциал Сесилия Викстрьом (АЛДЕ) и ръководителят на комисията по Граждански свободи, правораздаване и вътрешни работи в Екологичен потенциал Клод Мораес (С&Д).

Сергей Станишев, началник на Делегацията на българските социалисти, съобщи: " Българските сътрудници от всички групи имаха значима роля за организацията и провеждането на този спор. Успяхме да активизираме огромна политическа поддръжка. Недопускането на България и Румъния образно демонстрира неналичието на взаимност и незачитането на откритите европейски правила. Разширяването и укрепването на Шенгенската зона не е единствено български или румънски народен интерес.

Финализирането на процеса е основно за целия Европейски Съюз – поради правилата, икономическите изгоди и намаляващото доверие в европейските институции. Оплакваме се от анти-европейски сили и популисти, които подлагат на критика Европейски Съюз, само че таман Шенген е един от мотивите, тъй като демонстрира незаслужено отношение към милиони европейски жители. Време е страните-членки да си свършат работата и да сложат завършек на тази неправда. "

Емил Радев (ЕНП-ГЕРБ) съобщи: " В миг на възходящ политически популизъм, обичайните партии, изключително когато са ръководещи, следва да проявят разсъдък и да не се поддават на популистки похвати. Държавите-членки, които възпират участието на България в Шенген само по вътрешно политически аргументи, не следва да потъпкват европейските правила и закони в името на печеленето на гласове. Не е и демонстрация на взаимност, както и правно не е издържано, разпоредбите, използвани за тях, да бъдат променяни за нас.

Асим Адемов (ЕНП-ГЕРБ) съобщи: " Не е заслужено да не се признават напъните и резултатите на двете страни. Не е заслужено да не се признава фактът​, че при сполетялата ни бежанска рецесия, България е с най-хубави резултати. Отдавна България е потвърдила, че генерира сигурност и непоклатимост в един доста проблематичен и комплициран район. "

Филиз Хюсменова, заместник-председател на Групата на АЛДЕ и началник на българската д​елегация в групата на либералите, съобщи: " Недопускането ни в Шенген е нарушаване на европейското право. Аргументите срещу това са единствено политически. Парадокс е да се търсят съидейници за бъдещето, а да се ползва различен стандарт към България, която е предан сътрудник, с доста добра бюджетна дисциплинираност, с непоколебима посока към мощна интеграция. "

Ангел Джамбазки (ЕКР-ВМРО) съобщи: " Причината България и Румъния да не са част от Шенгенското пространство е напълно политическа. Прилагат се двойни стандарти, нарушават се европейските правила, а двете страни са изпълнили всички механически критерии. Ставаме заложници на вътрешно-политически проблеми на няколко държави-членки. Мястото на България, Румъния и Хърватска е в Шенген, тъй като ние пазим външните граници на Европа. "
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР