Единадесет лидери на балкански държави, включително Гърция, на среща в

...
Единадесет лидери на балкански държави, включително Гърция, на среща в
Коментари Харесай

Лидерите от балканските държави застават плътно зад Украйна

Единадесет водачи на балкански страни, в това число Гърция, на среща в Атина показаха “непоколебимата си поддръжка за независимостта, суверенитета и териториалната целокупност на Украйна в границите на интернационално приетите ѝ граници, учредени на полезностите на демокрацията и върховенството на закона “ в лицето на съветската експанзия, съобщи кореспондент на БГНЕС от Атина.

След неофициалната вечеря, проведена от министър-председателя Кириакос Мицотакис, 11-те водачи излязоха с декларация, в която също по този начин се съгласиха, че „ не може да има безотговорност за военни закононарушения и други жестокости “ и обявиха, че всички виновни лица би трябвало да бъдат подведени под отговорност.

В наличието на ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и ръководителя на Европейския съвет Шарл Мишел те подчертаха „ значимостта на определянето на цел за довеждане докрай на визията за Европейски Съюз, обогатен със Западните Балкани, Украйна и Република Молдова “.

БГНЕС разгласява цялостния текст на така наречен Атинска декларация:

„ Ние, президентът Александър Вучич, президентът Майа Санду, президентът Володимир Зеленски, президентът Яков Милатович, министър-председателят Кириакос Мицотакис, министър-председателят Йон-Марсел Чолаку, министър-председателят Албин Курти, ръководителят на Съвета на министрите Боряна Кристо, министър-председателят Димитър Ковачевски, министър-председателят Николай Денков и министър-председателят Андрей Пленкович, в наличието на ръководителя на Европейския съвет и ръководителя на Европейската комисия, се срещнахме през днешния ден в Атина, двадесет години след историческата среща на върха ЕС-Западни Балкани в Солун, и направихме следното изказване:

1. Руската инвазия в Украйна е основен миг за Европа, който основава ново равнище на осъзнаване на общите правила, единството и общото бъдеще на Европейски Съюз. Това е сериозен миг за сигурността, мира и стабилността на нашия европейски континент. Законите и правилата, които толкоз дълго време допринасяха за постоянния и предвидим европейски ред на сигурност, бяха нарушени и ние още веднъж ставаме очевидци на проявлението на пагубните последствия от ревизионизма.

2. Пред лицето на съветската експанзия показваме непоколебимата си поддръжка за независимостта, суверенитета и териториалната целокупност на Украйна в границите на нейните интернационално приети граници, учредени на полезностите на демокрацията и върховенството на закона.

3. По време на днешните ни диалози в Атина изразихме поддръжка и благодарност за сериозните старания на президента на Украйна Володимир Зеленски да изложи правилата за мир, в сходство с Устава на Организация на обединените нации, в своята Формула за мир. Приветствахме също по този начин напъните на Общото заседание на Организация на обединените нации за поощряване на изчерпателен, обективен и дълготраен мир в Украйна.

4. Съгласихме се, че не може да има безотговорност за военни закононарушения и други жестокости, като набези против цивилни жители и разрушение на инфраструктура, и всички виновни лица би трябвало да бъдат подведени под отговорност.

5. Преди двадесет години на срещата на върха в Солун беше прието, че Западните Балкани принадлежат към Европейския съюз. Ние сме твърдо уверени, че през днешния ден това изказване остава по-актуално от всеки път. Ескалиращата нападателна война против Украйна разкри незабавната нужда от мощен, резистентен и приобщаващ Европейски Съюз като крайъгълен камък на мира и просперитета измежду нашите нации в тези сложни времена.

6. Подчертахме, че Западните Балкани, Украйна и Република Молдова, географски прилежащи на страните – членки на Европейски Съюз, имат общо европейско завещание, история и бъдеще, несъмнено от общи благоприятни условия и провокации. Като стратегическа инвестиция в мира, сигурността и стабилността в Европа е значимо тези райони да бъдат признати като пълноправни членове на европейското семейство.

7. Днес в Атина обсъдихме пътя напред, с цел да превърнем тази визия за Европа в действителност. Подчертахме какъв брой е значимо да си сложим цел за довеждане докрай на визията за Европейски Съюз, обогатен със Западните Балкани, Украйна и Република Молдова. Подчертахме нуждата от възобновен и пренасочен развой на разширение, който да бъде осезателен и благонадежден, без да се вършат директни пътища към поставените условия. Изразихме уговорката си да подкрепим Украйна и Молдова да подхващат идващите стъпки в процеса на присъединение, незабавно щом приключат нужните промени.

8. Твърдо имаме вяра, че 20 години след срещата на върха в Солун и в светлината на новата геополитическа действителност е пристигнал моментът да приемем смела и амбициозна последна цел, която да послужи като управление, ентусиазъм и подтекст “.

Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР