Бизнесът предлага 217 лева компенсация за мегаватчас за небитовите потребители

...
Бизнесът предлага 217 лева компенсация за мегаватчас за небитовите потребители
Коментари Харесай

Велев: Предлагаме 217 лв. компенсация за мегаватчас за небитовите потребители за декември

Бизнесът предлага 217 лв. отплата за мегаватчас за небитовите консуматори за декември. Предложението е адресирано в писмо до премиера и министрите на финансите, стопанската система и енергетиката с копие до КЕВР и е подкрепено от над 140 браншови организации. Това заяви Васил Велев, ръководител на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ).

Според него сходна обезщетителна мярка би трябвало да продължи, „ до момента в който има подобен пазар, който е строшен, който не работи и има свръхекстремно високи цени ".

Велев дефинира преодоляването на енергийната рецесия като най-неотложната и най-спешната задача пред новия кабинет. „ 408 лв. за мегаватчас е междинната цена за ноември. За декември предвиждаме тя да стигне до 450 ", посочи Васил Велев.

В прилежаща Сърбия цената за небитовите консуматори е 130 лв., в Румъния - 180 лв., а в Турция - по-ниска, добави той.

Това е огромен риск за стопанската система и за публичния бранш, безапелационен е Велев. „ Борсовите цени са почти идентични, само че във всички страни има самостоятелни решения, които да компенсират тези свръхцени за съответните консуматори ", счита той.

„ Цените за бита и в този момент са субсидирани. Ако продължат да бъдат потискани и субсидирани, това ще докара или до банкрути на сдруженията, които доставят с електрическа енергия, топлоенергия и вода, или до кръстосано субсидиране и банкрути в промишлеността ", разяснява Васил Велев.

„ Когато се субсидират едни цени, тази дотация някой я заплаща. И става по този начин, че който използва повече, той получава по-голяма дотация. По-заможните жители, които използват повече, получават по-голяма дотация, която я заплащат в действителност по-бедните. Това задържане на цените не е обществена политика. Социалната политика е компенсиране на най-нискодоходните с енергийни помощи, с други средства, а не субсидиране за всички, в това число и за тези, които могат да си заплащат действителните сметки и тези, които не могат ", уточни Велев.

„ Растящите цени на тока ще подклаждат инфлацията, само че този развой може да се овладее посредством несимволично и навреме компенсиране на тези високи цени ", сподели още той.

„ Парите са тук, в България. Ние имаме единствено 7% електропроизводство на основата на поскъпналия природен газ. Другите 93%, суровините, не са поскъпнали - въглищата са на същите цени, вода, вятър, атом - всичко това със същата себестойност ", разяснява ръководителят на УС на АИКБ.

Обхватът на антикризисните ограничения у нас е над два пъти по-малък от междинния за Европейски Съюз, посочи още той. „ Те и в този момент не са в най-благоприятен дизайн. Това, което у нас отсъства като мярка, е поддръжка на закрепените разноски на предприятията в потърпевши браншове ", уточни Велев.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР