Българските шахматисти направиха изключителен старт на световното първенство по ускорен

...

Феноменален старт за българите на световното първенство по ускорен шахмат

Българските шахматисти направиха извънреден старт на международното състезание по интензивен шахмат в узбекистанския град Самарканд.

След приключването на първия ден Иван Чепаринов при мъжете и Нургюл Салимова при дамите са водачи в класирането, а Гергана Пейчева реализира победа над някогашната международна шампионка Александра Костенюк.

При мъжете, където вземат участие 202-ма шахматисти от целия свят, след първите пет кръга петима играчи имат по 4,5 точки , с които разделят първата позиция. Един от тях е Иван Чепаринов, а другите са многократният международен първенец и лидер в международната класация Магнус Карлсен от Норвегия , китаецът Ю Яни и индийците Видит Сантош и Аржун Еригаиси.

Чепаринов стартира шампионата с три победи - над Реймънд Сон от Тайван, над Гуха Митраба от Индия и над руснака Игор Лисий. В четвъртия кръг асеновградчанинът направи реми с Бхарат Субраманиям от Индия, само че в петия се върна на пътя на успехите със зрелищен триумф над играещия за Румъния маджарски гросмайстор Ричард Рапорт.

При дамите 20-годишната Салимова записа четири победи в четирите си партии от програмата и с оптимален актив от 4 точки оглавява класирането измежду 117 участнички от целия свят. Единствената друга шахматистка със същите индикатори досега е китайката Чжу Цзинър, която ще бъде съперничка на Салимова в петия кръг, с който се открива програмата в сряда.

По пътя си към челото на класирането Салимова надигра поредно Хулкар Тохиржонова от Узбекистан, американките Дженифър Ю и Атуса Пуркашиян, както и Турмунх Мунхзул от Монголия.

С 3 точки на 22-ро място във краткотрайното класиране е международната шампионка за 2012 година Антоанета Стефанова. Тя реализира победи над Ирода Хамракулова и Аруза Хамдамова от Узбекистан и Софио Гветадзе от Грузия, само че позволи проваляне във втория кръг от Меруерт Камалиденова от Казахстан.
Другите две българки - Надя Тончева и Гергана Пейчева, са надлежно 59-а и 60-а с актив от по 2 точки.

Пейчева стартира шампионата със ефектен триумф над някогашната международна шампионка Александра Костенюк, която от тази година играе за Швейцария. След това обаче тя отстъпи пред други две доста класни съпернички - рускинята Полина Шувалова и индийката Хумпи Конеру, преди да приключи деня с триумф над още една рускиня - Екатерина Борисова.
Тончева завоюва партиите си със Сарвиноз Курбунбоева от Узбекистан и Сараю Велпула от Индия, само че отстъпи пред Аян Алахвердиева от Азербайджан и рускинята Валентина Гунина.

Турнирът по интензивен шахмат при мъжете е в 13 кръга, до момента в който при дамите се играят 11 кръга.

Наградният фонд на двата шампионата е надлежно 350 000 и 150 000 щатски $.

Източник: dariknews.bg