Българската шахматистка Белослава Кръстева оглави класирането на Световното първенство по

...

19-годишна българка поведе в битката за световната титла по шахмат за жени до 20 г.

Българската шахматистка Белослава Кръстева оглави класирането на Световното състезание по шахмат за дами до 20 години (U20), което се организира в Мексико.

Тя първо победи с белите фигури Роксанхел Обрехон Гарсия от Куба в партия от деветия кръг, като за успеха ѝ бяха нужни 69 хода. Така Кръстева излезе отпред в класирането два кръга преди края на надпреварата с 7.5 точки., като поведе пред три шахматистки. Сред тях е досегашната лидерка - американката Кариса Ип.

Ип загуби от 13-годишната състезателка Миаои Лу (Китай), като в този момент и двете имат по 7 точки във краткотрайното общо класиране. Следващата среща на Кръстева ще е точно с нея, като българката ще играе с черните фигури. До момента българката има шест победи и три ремита в 9 кръга.

На международното състезание вземат участие общо 78 състезателки, като се играе по швейцарска система в 11 кръга. Финалът на надпреварата е на 1 октомври.