Артур Давтян от Армения спечели златния медал на прескок на

...

Артур Давтян донесе историческа първа титла за Армения от СП по спортна гимнастика

Артур Давтян от Армения завоюва златния орден на прескок на Световното състезание по спортна гимнастика в британския град Ливърпул. Така той стана първият гимнастик в историята на страната със международна купа.

Давтян събра 15.050 точки, откакто получи оценки от 15.000 точки за първия си опит и 15.100 за втория.

Филипинецът Карлос Юло взе среброто с 14.950 (15.000 и 14.900), а бронзов медалист е украинецът Игор Радивилов с 14.733 (14.800 и 14.666) точки.

30-годишният Давтян е бронзов медалист от Олимпийските игри в Токио 2020 на прескок, европейски първенец на кон с гривни, както и повторен сребърен и бронзов медалист на прескок от Европейско състезание.

На успоредка международен първенец стана Цзинюан Цзоу (Китай) с 15.166 точки, който взе златото на този апарат на Игрите в Токио 2020. След него се подредиха олимпийският вицешампион Лукас Даузер (Германия) с 15.500 точки и Карлос Юло от Филипините с 15.366 точки.

Американецът Броуди Малоун победи на финала на висилка с 14.800 точки, побеждавайки олимпийския първенец Дайки Хашимото от Япония, който остана втори с 14.700. Трети приключи Артур Мариано от Бразилия с 14.466 точки.

При дамите на греда международна шампионка стана Хадзуки Ватанабе от Япония с 13.600 точки, следвана от Елзабет Блек (Канада) с 13.566 точки и Шоко Мията (Япония) с 13.533 точки.

Представителката на домакините Джесика Гадирова победи на земна гимнастика с 14.200 точки. Втора е американката Джордан Чайлс с 13.833 точки, а бронзовото отличие взе шампионката в многобоя Ребека Андраде от Бразилия с 13.733 точки.

В крайното класиране по медали на шампионата водач е Съединени американски щати с 8 оценки (3 златни, 4 сребърни и 1 бронзово), пред Китай с пет (3,2,0), Япония с 8 (2,3,3), Англия с 6 (2,1,3) и други, а общо 15 народи завоюваха оценки на шампионата.

Снимки: Gettyimages