Актуални изследвания на Съюза на пивоварите в България (СПБ) показват,

...
Актуални изследвания на Съюза на пивоварите в България (СПБ) показват,
Коментари Харесай

Всеки втори българин над 18 години пие бира минимум веднъж седмично

Актуални проучвания на Съюза на пивоварите в България (СПБ) демонстрират, че и това лято бирата е най-предпочитаната напитка след бутилираните води. Всеки втори българин над 18 години пие бира най-малко един път седмично, а всеки четвърти смята, че пивото е съвременно пиво, което при умерена консумация е част от здравословния метод на живот. При дейните консуматори това мнение се споделя от всеки трети. Също по този начин 64% от тях настояват, че бирата е подобаващата за тях напитка. През 2022 година потреблението на питие на глава от популацията в България е 80 литра, от които 1 литър е безалкохолна бира.

Безспорно в този момент е сезонът на светлите и леки Pils, радлер и безалкохолни бири, налични в разнообразни симфонии от усети и аромати. Те дават идеална разтуха от горещините, предлагайки хармонично комбиниране от прекарване за небцето и ободряване. Ние обаче не сме първите, разкрили тези резултати от пивото. Най-ранното документално споменаване на бирата по нашите земи се среща през 5 век прочие н. е. в текстовете на древногръцкия историк Ксенофонт.

Неслучайно славянската дума „ питие “ в началото е означавала всяка напитка, до момента в който стесни смисъла си до най-популярното през днешния ден след водата пиво. По данни на Национален статистически институт, в типичния бирен сезон сред месеците април и септември, потреблението на бира от семействата у нас е от 7 до 8 литра. Най-често към халбите протягат ръка мъжете и дамите на възраст сред 40 и 49 години.

Съвременното произвеждане на пенливата напитка се базира както на традицията с натурални съставки – малц, хмел, вода и пивоварни дрожди, по този начин и на актуалните постижения на науката. Този метод спомага освен за впечатляващото многообразие от хиляди марки бири, само че и за все по-целенасоченото основаване на специфични безглутенови бири, питие с високо наличие на антиоксиданти, витамини и други потребни субстанции. Любопитно е да се напомни, че в края на 80-те години на предишния век у нас българските учени създават за всеобща консумация диетично и диабетично питие, както и бири със специфична българска билкова настойка и минерални води.

През последните пет години има над 200 научни изявления за позитивния резултат от умерената консумация на бира. Науката разполага с доказателства от огромен брой медицински изследвания и клинични изпитвания в тази посока. Така да вземем за пример се натрупват данни, че общото наличие на полифеноли в пивото варира от 12 до 52 мг на 100 мл. Учените са безапелационни, че тези съединения имат антиоксидантно деяние – обезвреждат свободните радикали, забавят стареенето на клетките, оказват благотворно влияние върху кожата, усъвършенстват метаболизма и прочие

Пивото обаче може да бъде част от здравословния метод на живот, единствено в случай че се употребява отговорно, акцентират всякога от Съюза на пивоварите.,,Умерена консумация “ при бирата значи до едно общоприетоо питие от 500 мл на ден за дамите и две за мъжете и то при алкохолно наличие от 4 до 5 %. За разлика от потребителите в някои западноевропейски страни българите не избират бирата с висок алкохолен градус. У нас пивото е обществено пиво, употребява се за наслаждение, за контакти с други хора и съвсем постоянно с мезе, споделят от СПБ.

Според редица лекари, с цел да бъдат понижени отрицателните резултати от несъразмерната консумация на бира, се оформя и различен тренд в научноприложните провокации - търсене на от ден на ден софтуерни решения за основаване на питие с нискоалкохолно и безалкохолно наличие.,,Задължително изискване за този вид бири е да са съхранени функционалните качества на полифенолния състав, а вкусовите им качества да са близки до тези на алкохолсъдържащите аналози. По този метод ще се задоволяват актуалните условия, желания и покачвания интерес към здравословния метод на живот на милионите почитатели на кехлибарената напитка “, изяснява известният диетолог проф. доктор Донка Байкова.

Но даже да не мислим в тази посока за бирата, можем да ѝ се любуваме, а както към този момент споменахме, лятото я прави още по-изкусителна. От наситения карамелен колорит до характерната горчива жила, актуалното пивопроизводство дава палитра от усети, които влияят върху сетивата ни, предизвиквайки предстоящото чувство за утоляване на жаждата, хладина и прохлада. Богатството на асортименти я прави подобаваща за всеки мотив и шерване с другари. И въпреки всичко да не забравяме, че най-приятната консумация е на драго сърце и мярка!
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР