Ако сте от типа хора, които смятат, че е по-добре

...
Ако сте от типа хора, които смятат, че е по-добре
Коментари Харесай

Работата трябва да започва след 10, училището – още по-късно

Ако сте от вида хора, които считат, че е по-добре денят да стартира малко по-късно, не сте единствени. Според прочут специалист по съня във Англия казусът не е в хората, а в системата, която сме основали.

Пол Кели (Paul Kelley) от Оксфордския университет споделя, че обществото се намира в безсънна рецесия, тъй като работните часове, с които би трябвало да се съобразяваме не са естествени и биологичните ни часовници не могат да се нагласят по тях.

„ Това е сериозен публичен проблем “, споделя Кели за The Guardian. „ Като цяло, всички сме лишени от добър сън, само че най-застрашената възрастова група са младежите от 14 до 24 години. Това е сериозна опасност за здравословното положение, настроението и психическото здраве на младежите. “

Според Кели учениците във Англия губят приблизително по 10 часа сън на седмица поради неестествените начални часове в учебните заведения. Според известния специалист началният час за деца до 10 години би трябвало да е в 8:30 сутринта, за тези до 16 години би трябвало да е в 10 часа, а за 18-годишните уроците би трябвало да стартират най-рано в 11 часа.

„ На 10-годишна възраст ставаме за учебно заведение и се съобразяваме с одобрения график „ от 9 до 5 “. Когато сме на 55 години, съблюдаваме същия модел. Но за 45 години в човешкия организъм се трансформират доста неща, а ние не се съобразяваме с това. Истината е, че всичко би трябвало да стартира с 3 часа по-късно, тъй като това е естественото за организма. “

Ако Кели е прав, това значи, че целият „ съвременен свят “ не се наспива. И това се случва всеки работен ден!

„ Работата би трябвало да стартира в 10 часа… Работещите хора не се наспиват “, споделя Кели на Британския фестивал на науките. „ Всеки страда, а не би трябвало да е по този начин. Не можем да променим 24-часовия темп на биологичния часовник. “

Наспиването е от голямо значение за паметта, само че освен. Недоспиването може да докара до съществени здравословни проблеми, в това число Алцхаймер. Време е да погледнем на всекидневието си от научна позиция и да изкореним саморазрушителните си привички.

Science Alert

Източник: megavselena.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР