Зелената мисия на българския здравен туризъм. Това е темата на

...
Зелената мисия на българския здравен туризъм. Това е темата на
Коментари Харесай

Зелената мисия на българския здравен туризъм

" Зелената задача на българския здравен туризъм ”. Това е тематиката на IX годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Тя е извънредно значима, тъй като в подтекста на събитията в международен и европейски мащаб - пандемията от COVID-19, войната в Украйна, климатичните промени, както и следствията от тях - здравният туризъм е сериозна и действителна опция да се предложи целогодишен първокласен артикул за резистентен туризъм. Според министъра на туризма Илин Димитров, слагаме акцента върху зелената задача на българския здравен туризъм, с цел да насочим вниманието си към ролята на българските климатолечебни и балнео-климатолечебни курорти за възстановяване на здравния статус на популацията, изключително след двете години на пандемия.

Символично е и това, че събитието се организира в Сапарева баня - в града с единствения гейзер у нас и с най-горещите минерални води в Европа - към този момент 104 градуса по последните измервания през месец май.

Освен безспорните естествени запаси, България разполага и с отлична материална база и готови медицински експерти на международно равнище. Това е причина за постигането на сериозен прогрес в този сегмент на бранша, изключително в посока развиване на здравен и медицински туризъм.

Според министър Димитров СПА туризма се развива сполучливо у нас тази година. По настоящи оценки близо 20% от българските туристи са почивали във водещите 12 общини с развъртян балнео и СПА туризъм от началото на годината до 20 август. А това е добър знак за привлекателността и желанията на българите за този тип туризъм. За интервала от близо осем месеца от началото на 2022 година в местата за настаняване в община Велинград са се записали над 197 хиляди туристи, в община Хисаря – над 88 хиляди, община Разлог – 86 хиляди, община  Сандански – над 75 хиляди, община Троян – 49 хиляди, община Павел Баня – над 38 хиляди, община Гърмен с над 34 хиляди, община Сапарева Баня – над 31 хиляди, община Девин – 30 хиляди, община Кюстендил – 14 хиляди, община Вършец – 13 хиляди, община Минерални бани с над  9 хиляди туристи.

Само в тези 12 общини общо има над 665 хиляди регистрации на туристи в местата за настаняване за посочения интервал, което показва един доста сериозен интерес към СПА туризма. 

Значителен прогрес бе регистриран и в взаимната работа с немските здравни каси, която разрешава жители на Германия да се лекуват в България. Непрекъснато се работи в тази тенденция – посредством контакти с бизнеса, промотиране на дестинациите, както и редица срещи на политическо и експертно равнище.

Министерство на туризма и община Сапарева баня са сътрудници на конгреса, в който по традиция вземат участие водещи експерти и специалисти от Европа и България в СПА и балнеосектора.

 
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР