Здравната вноска няма да бъде увеличена и остава 8% от

...
Здравната вноска няма да бъде увеличена и остава 8% от
Коментари Харесай

Определиха колко ще е здравната вноска за 2024 г.. Очакват близо 5 млрд. лв. приходи от нея

Здравната вноска няма да бъде увеличена и остава 8% от осигурителния приход. Това планува проектобюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2024 година. Той ще бъде обсъден на съвещание на Надзорния съвет на Касата в петък. Във финансовата рамка са планувани разноски за над 8,160 милиарда лева или с над 1,100 милиарда повече по отношение на 2023 година.
В проектобюджета са заложени здравноосигурителни доходи в размер на малко над 7,950 милиарда лв., от които съвсем 4,900 милиарда са доходи от здравни вноски и над 3 милиарда са прехвърляния за здравно обезпечаване.
В плановете е отразено покачването на минималната заплата на 933 лв. от 1 януари следващата година. През 2024 година според писмо от Министерство на здравеопазването са планувани прехвърляния за над 173 млн. лева, които са за финансиране на разноските за ваксини, действия за здравно неосигурени лица и други. За лечебните заведения обичайно е очакван най-големият дял от средствата в здравноосигурителните заплащания – малко над 3,500 милиарда лева, заяви БНР.
За персоналните лекари са планувани над 560 млн. лева, за профилираната извънболнична помощ са заложени 562 млн., а за дентални действия – близо 329 млн. лева За медикаменти, медицински произведения и диетични храни за специфични медицински цели са планувани общо над 2,100 милиарда лв..
Източник: 7dnibulgaria.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР