Заради охлаждащия ефект на водата, плаващите соларни панели работят по-ефективно

...
Заради охлаждащия ефект на водата, плаващите соларни панели работят по-ефективно
Коментари Харесай

Какво ново под слънцето? Плаващи соларни панели!


Заради охлаждащия резултат на водата, плаващите слънчеви панели работят по-ефективно от наземните (снимка: CC0 Public Domain – rawpixel.com / Министерство на енергетиката на САЩ)

Може би към този момент сте чули – немска компания има намерение да построи електроцентрала от плаващи слънчеви панели в язовир Огоста. Това някаква нова полуда ли е? В прочут смисъл отговорът е „ да “. Плаващите фотоволтаични модули са новият шлагер в света на възобновимата сила.

Плаващите фотоволтаични панели, кратко FPV, съставляват слънчеви паркове от слънчеви панели, закрепени на повърхността на водни обекти – да вземем за пример езера, язовири и морета. Някои планове в Азия включват хиляди панели за генериране на стотици мегавати.

Технологията на FPV има известна пазарна преднина в Азия и Европа. Това се дължи на обстоятелството, че наличните земи са високо ценени за селско стопанство, затова наземните слънчеви паркове се оскъпяват поради терените.

Първите плаващи системи в действителност са конфигурирани много от дълго време – в Япония и в Калифорния, САЩ  – още през 2007 и 2008 година Днес множеството от най-големите сходни планове са в Китай и Индия. Има огромни FPV уреди и в Бразилия, Португалия и Сингапур.

Плаващи гигавати

Някои от проектитe за плаващи слънчеви панели са много огромни. Например, сега се преглежда предложение за плаваща фотоволтаична плантация с мощ 2,1 гигавата на брега на Жълто море в Южна Корея, която ще съдържа пет милиона PV модула върху повърхност от 30 квадратни километра. Цената се пресмята на 4 милиарда $. Проектът е обект на спор за новото държавно управление в Сеул.

Други планове с гигаватов мащаб са прекрачили стартовата линия и към този момент се строят в Индия и Лаос, както и в Северно море, край крайбрежията на Нидерландия.

Слънчева и водна сила вкупом

Плаващите слънчеви планове са още по-привлекателни, когато могат да бъдат построени върху водни тела наоколо до водноелектрически централи със съществуващи преносни трасета.

В страните, които имат Водноелектрическа централа, все по-често се слага на дневен ред въпросът по какъв начин наподобява производството на електрическа енергия по време на засушаване. А с изменението на климата засушаванията стават все по-чести. В този подтекст FPV са друга алтернатива за прибавяне на още възобновима сила в енергийния микс.
още по темата
„ Така вместо да разчитате напълно на водноелектрическа сила, в този момент можете да употребявате и FPV, с цел да намалите зависимостта от водната сила по време на рисково сухите сезони “, споделя Сика Гадзанку, откривател в Националната лаборатория за възобновима сила на Министерството на енергетиката на Съединени американски щати.

Съчетаването на Водноелектрическа централа и плаваща слънчева централа има и друго преимущество: към този момент са налични нужните точки за свързване и електропреносни трасета, т.е. цялата нужна инфраструктура за подаване на добитото електричество към електропреносните мрежи. Това икономисва потребността от разрешителни, еко-оценки и куп други административни процедури.

Предизвикателства

Съществуват обаче евентуални рискове от плаващо напрежение. Авариите са една от тях.

Плаваща централа се възпламени в префектура Чиба в Япония през 2019 година Длъжностни лица обясниха, че ураган е разместил панелите и ги е натрупал един върху различен, което е довело до генериране на мощна топлота и евентуално е провокирало пожара в оборудването от 18 хектара, съдържащо повече от 50 000 плаващи слънчеви панела в язовир Ямакура.

Най-значимата преграда пред всеобщото разбиране на технологията сега е цената. По-скъпо е да се построи плаващ масив, в сравнение с апаратура с сходен размер на сушата.

От друга страна обаче с по-високите разноски идват и някои спомагателни преимущества. Благодарение на пасивното изстудяване, поради водните тела, плаващите панели могат да действат по-ефективно от стандартните слънчеви панели.

Вода и фотоволтаика


Плаващите фотоволтаични системи не са предопределени да покриват изцяло водните тела, тъй че всевъзможен тип други водни други действия могат да продължат, като да вземем за пример разходките с лодка и риболовът.

„ Ние не допускаме, че плаващата конструкция ще покрие цялото водно тяло. Често това е доста дребен % от това водно тяло “, споделя Гадзанку. „ Дори единствено от позиция на образния резултат не бихте желали да видите фотоволтаични панели, покриващи цялостен язовир “.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР