Започват и няколко процедури за подобряване на свързаността между Северна

...
Започват и няколко процедури за подобряване на свързаността между Северна
Коментари Харесай

Редовни полети започват между София и Русе в началото на следващата година

Започват и няколко процедури за възстановяване на свързаността сред Северна и Южна България 15:55 ч. 16  article picture alt description
Източник: МИ

Министерството на стопанската система работи по плана за Летище Русе. Целта ни е до края на годината процесът да започва. Инвестиционните разноски са за съществена и довеждаща инфраструктура. Надяваме се от началото на 2022 година да стартират постоянни цивилен полети от София и назад. Това съобщи министърът на стопанската система Даниела Везиева по време на форума „ Бизнесът следва транспортната инфраструктура “ с акцент върху Северна България, който се организира в Русе. На събитието присъединяване взеха още министърът на районното развиване и благоустройството Виолета Комитова, министърът на финансите Валери Белчев и заместник-министърът на превоза, осведомителните технологии и известията Христина Велинова.

" Възстановяването на летище „ Русе “ ще обслужва и прилежащите градове и ще помогне за свързаността на Северна и Южна България. Регионалният дисбаланс сред двата района е от проблемите, които от години вместо да се взема решение, се задълбочава. Всички проучвания сочат, че положителната инфраструктура е причина, както за развъртян бизнес и вложения, по този начин и за постоянни търговски взаимоотношения сред клиент и снабдител. Ето за какво чакаме тази политика да стане предпочитана и за идващото държавно управление и да продължава през целия интервал до 2026 година ", сподели Везиева.
Министър Везиева посочи опциите, които предлага Плана за възобновяване за инфраструктурни планове, като уточни, че страната ще финансира довеждащата инфраструктура до индустриалните зони. По думите й по плановия фиш за индустриални зони са заложени 400 млн. лева В тях вложителите ще могат да финансират техническа и обществена инфраструктура. " Идеята е, когато се появи бизнес вложител с някакво желание, той да има опцията на пазарен принцип да избере място, където да развива своя бизнес. В този метод към Плана за възобновяване ще могат да аплайват както общините, по този начин и индустриалните паркове ", добави тя.
Регионалното развиване не са празни думи, а метод да реализираме по-добър живот на нашите жители и се състои от доста на брой действия, планове и политики. Крайната цел е да изравняваме стандартите на живот. Това съобщи от своя страна министърът на районното развиване и благоустройството Виолета Комитова, която също взе присъединяване във форума.
Тя подсети, че в отговорностите на Министерство на регионалното развитие са пътната и ВиК инфраструктура, здания и други градежи, които са в интерес на хората. Тези стратегически обекти се случват с помощта на държавните управления преди нас, на нашето държавно управление и на идващите. Това са комплицирани планове, които лишават време и изискват доста старания. Затова не принадлежат на никого, а са на България. Министерство на регионалното развитие пое ангажимент да ги придвижи по-бързо, качествено и по разпоредбите, акцентира министърът.
Финансиране има по доста и разнообразни способи – в Министерство на регионалното развитие има най-малко шест източника. Необходими са старания, хрумвания и планове. С общи старания можем да реализираме повече резултати в районното развиване, съобщи министърът.
Комитова акцентира, че транспортната инфраструктура е значима, само че не е всичко. С нея вървят индустриалното развиване, дребните и междинни предприятия, планове от застроената среда, обществена инфраструктура, учебни заведения, опазване на здравето и други.
Северна България е изостанала като планиране и строителство, сподели заместник-министър Иван Шишков. Той добави, че обект на най-голямо внимание е автомагистрала „ Хемус “. В строителство са първите три сектора – от Боаза до разклона с пътя Плевен - Ловеч, които не са спирани. Надяваме се да бъдат изпълнени в периода на автомагистралата, сподели районният заместник-министър.
Изостанали бяха плановете за подробни устройствени проекти в идващите три сектора – до Велико Търново, а това бави и връзката Русе - Велико Търново, обърна внимание Иван Шишков. За сектори 4 и 5 има държавни решения за отчуждаване на нужните терени. Предстои такова да бъде импортирано и за сектор 6. Искаме да подготвим опцията идващият кабинет да започва строителството оптимално бързо и по легален метод, както и да завърши в обозрими периоди, осведоми той.
Започва ново планиране за лот 7 и 8, за които е определено неуместно трасе. Необходимо е извънредно огромно изпитание на проектанти и държавна администрация за наваксване на изоставането, безапелационен бе заместник-министърът.
Шишков разяснява, че обстановката е същата и във връзка с пътя Видин - Ботевград. Проблем има с подробния организационен проект на сектор преди Монтана. Очаква се делото за него да бъде гледано при започване на идващия месец. Проблем ще остане трасето за сектора Монтана - Враца, което е неуместно и е належащо ново планиране, осведоми той.
Един от най-важните коридори в посока север-юг е бъдещата автомагистрала сред Русе и Велико Търново, чието строителство е разграничено на три. Проекти на Подробен устройствен план за първите два сектора – Русе - Бяла и обходния път на Бяла, следва да бъдат импортирани за утвърждение в Министерство на регионалното развитие евентуално идната седмица, след което ще се проведат процедури по отчуждаване на нужните терени. Това значи, че тяхното строителство ще може да стартира в средата на идната година, заяви Иван Шишков. В момента Агенция „ Пътна инфраструктура “ приготвя документи за планиране за абстрактен и механически план и Подробен устройствен план за третия сектор – Бяла - Велико Търново, работата по който е по-изостанала, добави той.
Считаме, че този кулоар би трябвало да свършва не при Велико Търново, а да продължи с прекосяване на Стара планина и да има опция за връзка с автомагистралите „ Тракия “ и „ Марица “. Трябва да предложим като приоритет за планиране трасе в тази посока, с цел да има добра съгласуваност на Северна и Южна България в тази част на страната, като евентуално ще минава през Прохода на републиката. Считаме, че това трасе би трябвало да бъде приоритет на идващото държавно управление, съобщи заместник-министърът.
Автомагистрала „ Черно море “ е със стартирано планиране и също би трябвало да бъде построена бързо, с цел да се увеличи свързаността сред двете елементи на страната, сред Дунав и Черно море, сподели още арх. Шишков. Той обаче акцентира, че за реализацията на предпочитаните обекти е належащо да бъдат направени нужните планове, другояче ще изпаднем в обстановката да се строи нелегално.
Комитова показа и хода на огромните ВиК планове, които се извършват в България. В 15 области, в които услугите се дават от по един оператор, се осъществят планове за близо 2 милиарда лева За други 6 области, които са закъснели с консолидацията, се създават районни прединвестиционни изследвания, които ще плануват нужните вложения. Те ще влязат в бъдещите капиталови планове за тези области.
Заради липса на консолидация областите Монтана, Ловеч и Разград в Северна България не могат да имат достъп до европейско финансиране за ВиК инфраструктура, обърна внимание министър Комитова. Провеждаме срещи с общини от неконсолидираните области, с цел да ги убедим, че е належащо да го създадат, с цел да имат достъп до безкрайно финансиране, сподели още тя.
Цената на тока доста съществено се отразява върху цената на водата, разяснява районният министър. Затова в „ Български ВиК холдинг “ ЕАД е записано настрана сдружение, което да търгува на борсата. Целта е да се понижи цената на тока, която се включва в себестойността на цената на водата. Работим за намаляването на загубите на вода и възстановяване на управлението на тези ВиК сдружения, сподели още арх. Комитова.
Министърът осведоми, че 15 плана за възстановяване на ВиК инфраструктура ще се извършват със средства от Националния проект за възобновяване и резистентност. Те ще са за обитаеми места с население сред 2 хиляди и 10 хиляди души. Ключово изискване за реализацията им е приемането на Закона за ВиК, акцентира Виолета Комитова. В него се залага обезпечено количество вода за всеки български жител по цена на себестойност за 3 куб. м на човек месечно. Ползваната над това количество вода ще се заплаща по цена от бизнес проекта на ВиК операторите, изясни тя. С тези планове във ВиК бранша ще понижим загубите и ще подобрим качеството, а това ще бъде в интерес на районното развиване и жителите, безапелационна бе министър Комитова. Тя посочи, че това към момента се разисква и по тази причина изиска поддръжката на всички кметове.
Заместник-министър Нина Стоименова обърна внимание, че Министерство на регионалното развитие има задачата да извършва най-голямата стратегия за интервала 2021 – 2027 година – за развиване на районите, която ще е на стойност 6,8 милиарда лева По първия й приоритет ще се финансират планове в 10-те най-големи градски общини на страната, а вторият ще обхване по-малките 40. Допустими ще са действия, които се извършват и по досегашната Оперативна стратегия „ Региони в напредък “ 2014-2020 година За първи път обаче ще се финансират и планове по линия на микро-, дребни и междинни предприятия, заяви районният заместник-министър. Местните общности са тези, които би трябвало да заложат цели и действия в районните тактики, с цел да се стигне до по-добрия живот на българските жители, съобщи Нина Стоименова.
Съвсем разумно представителите на форума от Русе се поинтересуваха за опцията да има втори мост над река Дунав в града. Зам.-министър Стоименова уточни, че бюджетът на цялата нова стратегия за трансгранично съдействие Румъния-България е 132 млн. евро, като договарянията за новата стратегия 2021-2027 година са в ход.
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР