Заплатата е парично възнаграждение на работещия от работодател за вече

...
Заплатата е парично възнаграждение на работещия от работодател за вече
Коментари Харесай

Минимална работна заплата 2020: Ще стане ли 750лв?

Заплатата е парично заплащане на работещия от шеф за към този момент осъществен труд и работа. Заплатата се уговаря сред работещия и работодателя при встъпване в трудово правно отношение, т.е. при постъпване на работа и подписване на трудов контракт. Трудовият контракт уговаря и периодичността на изплащането на заплатата, като това най-често е при започване на всеки настоящ месец.
Заплатата е главно заплащане за работещия, като към нея могат да се прибавят и други, спомагателни тласъци за работещия като бонуси под формата на ваучери за храна и различен тип покупки, частно здравно обезпечаване, в допълнение към наложителните здравни осигуровки, изплащани от работодателя, и други.
В политическата спестовност работната заплата е цена на стоката работна мощ, в бизнес стопанската система това е цената по човешките запаси за извършване на бизнес интервенции. Изплащането на заплати на работещите се подсигурява от българското законодателство.
Европейската комисия възнамерява започването на съвещания за прекосяване към европейска минимална заплата, която да се равнява на 60% от междинната работна заплата за съответната държава-членка в Европейски Съюз.
Целта на мярката е да се ускори икономическото доближаване сред обособените страни, да се понижи рискът от дъмпинг на заплатите на пазара, както и да бъдат защитени към 110 млн. европейци, изложени на риск от беднотия.
Това значи, че в България минималната заплата трбява да стане 750 лв..
Сумата се получава, като се вземе междинната заплата за страната, която по данни на Национален статистически институт е 1 249 лв. за третото тримесечие на 2019 година 60 на 100 от нея са точно 750 лв..
От 1 януари минималната заплата у нас беше нараснала на 610 лв. от 560 лв. преди този момент.
Подобно предложение обаче тормози бизнеса в страните от Централна и Източна Европа, защото смята, че една сходна европейска рамка ще понижи конкурентноспособността им.
Минималната работна заплата на годишна база в страни като Полша, Унгария, Чехия и Словакия не надвишава 5000 евро, до момента в който в България или Румъния сумата е от порядъка на 3500 евро по последни данни на Еврофонд за благосъстоянието на страните в Европейски Съюз, представени от ``El Pais``.

На другия полюс са Германия, Франция и Италия, където минималната заплата на годишна основа възлиза над 13 000 евро.
Други страни, като тези от Скандинавия, също имат своите опасения, защото може да се окажат принудени да одобряват механизъм, който е непознат на трудовата им традиция, а други пък се притесняват, че европейската рамка ще унищожи системата, която работи с положителни резултати.
" Целта на плана не е да има единна минимална работна заплата за Европейски Съюз ", обясниха от Европейската комисия, уточнявайки, че задачата в действителност е страните ``да вземат поради най-хубавите практики, прилагани на всяко място`` в Общността.
източник: www.pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР