Бившият земеделски министър Мирослав Найденов пред „Труд“: Поне 300 млн. лв. годишно се крадат със сеч от горите
„ Заплата дребна, само че гора огромна “ – това е девизът, под който горски служащи от всички равнища служат на дървената мафия. Научаваме това от някогашния аграрни министър Мирослав Найденов, който разгласи война през своя мандат на всеобщите обири от зеленото благосъстояние на България. Разговаряме с него за арестите и обиските на спецпрокуратурата по високите етажи на държавната организация по горите. Найденов има вяра, че както е тръгнало от 18 септември насам, амбициозното следствие може да стигне и до политици, на които крадливите горски шефове се регистрират.
– Седмина роми, господин Найденов, бяха наказани незабавно, след ги хванаха в гората с 3 каруци крадени дърва. Само ден след тази вест, пристигна и друга: че арестували двама горски шефове от софийската районна дирекция и стопанството в Своге, които с двама лесничеи плячкосвали дървесина наедро. Решихме да попитаме 10 наши читатели – дали правораздаването ще се стовари неотложно и върху тях? Познайте какъв брой дадоха отговор с „ да “?
– Има една сентенция „ За кокошка няма амнистия, за милиони няма закони “. Получили сте 0 (нула) утвърдителни отговори.
– Не познахте. Един четец отговори с „ Да “. Но сбърка, май. Защото броени часове по-късно единствено един лесничей остана в ареста, началниците бяха пуснати под гаранция. Вие разпознавате ли в това нещо „ дървената мафия “?
– Да, това е дървената мафия. Циганите с трите каруци са злина – те вършат пакости с ежедневните си нападения – само че тия пакости са стопански несъизмерими с големите загуби, които търпи страната от незаконните групи с присъединяване държавни чиновници, настоящи в българските гори. Аз доста се надявам прокуратурата да си е свършила работата в тази ситуация, с цел да се получат неоправдателни присъди най-после, без значение от смяната на ограниченията „ задържане под стража “.
¬- „ Огромни загуби “ ли казахте? От горски обири?
– Има шокиращи числа! Държавните горски предприятия добиват годишно към 7 млн. куб.м. дървесина, а общинските – към 2 млн. кубика. Освен държавни и общински, има и частни гори, от които се добива към 1 млн. годишно. Официалният общ годишен рандеман е към 10 млн. А по данни на неправителствени организации, на които съм податлив да имам вяра (ако не изцяло, то наполовина), незаконният рандеман приближава легалния. Да приемем, че незаконният рандеман не е 10 млн., а е 5 млн. кубика. Средната цена е към 60 лева на кубик. Това прави към 300 млн. лева загуби за страната годишно – единствено стопански. С струпване в годините се получават колосални суми. А екологичните загуби са неоценими – унищожаването на скъпи дървесни типове, местообитания на скотски типове и други Правителството разяснява какви ли не ограничения за запушването на пробойните в бюджета. Като е по този начин, то би трябвало да обърне внимание освен на незаконния, само че на легалния рандеман на дървесина –дали няма и оттова приключване на пари.
– От години се приказва за велики ограничения против горските обири – то са електронни маркери, то е сателитно следене на дървения материал…Е?
– Ще ви дам елементарен образец по какъв начин се краде. Материалът от горите се добива на „ метровки “, т.е. дървесината да е от 1 м дължина. Ами в случай че е от 1, 20 – какво става? На 5 кубика един се краде, нали по този начин? А дървесината е доста постоянно 1, 20 м, никога не е 90 см. Ето по какъв начин страната губи 20% напълно законно. Отделно от това по документи се извозват, да кажем, 10 куб.м., а действително те могат да са и 15 куб. м., и 20…Хубавото във всичкото неприятно е, че прирастът на българската гора е към 15 млн.куб.м. годишно, тъй че заглавията „ Обеззалесяваме цели гори “ са пресилени. Да, има някъде и всеобща противозаконна сеч. Но тя нанася местни провали.
– Виждали сме страшни картини на всеобща сеч.
– Да, страшните картини са забележими. Схемите за незаконно изсичане се вършат нормално в леснодостъпни гори, с цел да се понижат разноските и риска при транспорта на дървесината. Но като цяло, няма ужасно за горите. Природата надделява крадците.
– Но страната не може да ги надвие и те я крадат.
– Неприятно, само че факт.
– „ Тия хора са имали горския държавен фонд за бащиния “, сподели шефът на полицията по адрес на горските служители, които бяха задържани. Карали небогати мъже да режат дърва, плащали им по 20 лева отплата, изнасяли с подправени маркировки нарязаното, продавали го и прибирали облагата.
– С други думи ще го кажа. Директорът на районната дирекция по горите Милчо Христов е протектирал чиновници на горското в Своге, които вместо да провеждат търгове и да отдават дървесината за извличане от законни компании, са си организирали сами за себе си нелегално извличане. Тези, които правят контролна активност, са се хванали ръка за ръка с другите, които правят икономическа активност в горите. Контрольорите вместо да арестуват закононарушителите, ги протектират и охраняват със специфични коли. Всички, които са опитвали да подават сигнали за това, са унизени, рекетирани и заплашвани. Това, съгласно прокуратурата, е продължавало години наред. Следователно е имало и нечия политическа защита.
– По-конкретно?
– Конкретно, аз като бях министър, махнах от директорския пост Милчо Христов – този същият, който в този момент арестуваха. Махнах го, тъй като имаше сигнали за неприятни практики, меко казано. Но през 2014 година той е върнат в софийската районна ревизия, а през 2017 година, в случай че вярно съм информиран, са го създали шеф. И в този момент? След като шефът на най-голямата районна дирекция протектира група, която нелегално добива дървесина и тормози тия, които законно би трябвало да я добиват, кажете ми – какво очаквате вие?
– Навремето чакахме доста от вас, като министър. Писахме едри заглавия: „ Найденов погна дървената мафия “.
– Погнах я, правилно.
– Докъде стигнахте в тая гонка обаче?
– В началото на 2011 година, доникъде на мандата ми като министър, променихме Закона за горите. То беше част от програмата на моя екип – да създадем тази стъпка, отлагана доста пъти в годините: законодателно да се раздели контролната от икономическата активност в горите. Когато влязох в министерството, заварих единна конструкция, която извършваше по едно и също време икономическата работа и контрола, т.е. контролираше себе си. Не контролираше нищо! От това произлизаше прословутият лозунг на горските: „ Заплата дребна, само че гора огромна “. За да спрем подема под този лозунг ние създадохме 6 държавни горски предприятия за икономическото ръководство на горите, което е обвързвано с дърводобива и други действия. Така се получи конструкция от предприятия с голям запас – втората по величина след НЕК, която има оборот над 500 млн. лева годишно. И тук следва значимият въпрос: какъв е дивидентът за страната? На този въпрос не мога да отговоря аз. В първата година след основаването си тези предприятия имаха организационни проблеми и дивидентът им не беше индикативен.
– Но минаха 5 години от този момент. А не сме чули някой да каже нещо по отношение на дивидента за страната.
– Именно. Ако в едно частно сдружение акционерите са поверили на един ръб да ръководи 500 млн. годишен оборот, те ще желаят значителен дял, нали? На всички данъкоплатци ще им е забавно да чуят какъв е дивидентът от държавните горски предприятия. И на ми е забавно да чуя – с цел да си направя извода вярна ли е била провежданата от моя екип политика. Ние от едната страна поставихме държавните горски предприятия, а от другата – държавната горска организация, която се назовава Изпълнителна организация по горите. Облякохме я с пълномощия, оборудвахме горска полиция. Един от шефовете на НСО, към този момент някогашен, сподели дори в изявление, че завижда на горската полиция. Защото горските служители на реда са въоръжени, с коли на специфичен режим, с право да задържат извършители. Тяхната пълномощия се простира на 1/3 от територията на България – толкоз място заемат горите. Снабдихме ги с нови коли, средства за връзка, уреди за нощно виждане. И се надявахме, че те ще почнат непримирима битка, както с дребните апашки нападения, по този начин и с огромните корупционни схеми.
– Да, обаче рядко чуваме за победни дейности на горската полиция. И служителите на реда в горите никак не са за завиждане. Бракониерите ги удрят с брадви и гърмят по тях, като нищо.
– Това е в битката с така наречен дребна сеч за прехранване. С нея се занимават най-много малцинствата. Те са многолюдни, необразовани и нападателни. Направили са сметка да продадат през днешния ден 1 кубик, да изкарат 40 лева и да си си нахранят фамилиите. И когато против 50 от тях се изправи един патрул от двама горски стражари, какви победни дейности очаквате? Тук е значимо да им пристигна в точния момент подкрепление от Министерство на вътрешните работи. Ние имаме 60-хилядна полиция – най-голямата на глава от популацията в Европейски Съюз. Не разясня нейния триумф. Само споделям, че е мъчно да се чакат чудеса от няколкостотин горски служители на реда, които дават отговор за апашките нападения в 1/3 от България.
– Едно са горските стражари, които се борят с циганските нападения, а друго са шефовете, които избират „ храната “ пред „ битката “. Те са контрольори, казвате. А кой ги управлява тях?
– Регионалният шеф на София би трябвало да бъде следен от шефа на Изпълнителната организация по горите, който си има за задачата и заместници, и инспекторат. Имал е сигнали. Питайте го за какво тия сигнали са оставени без внимание? Питайте го и за какво е назначил Христов, откакто е видял по документи, че той е бил махнат от висок пост по-рано и пратен като редови горски някъде в региона на Чирпан. Аз съм сигурен, че той му е препоръчан от някой политик. Как другояче ще го вземат от Чирпан и ще го създадат шеф аламинут- толкоз ли е незабравим? Само че вие инж. Гогов мъчно ще го попитате, тъй като предходната седмица го уволниха. По подозрения за спор на ползи по отношение на оградата против африканската чума по свинете. „
– Съмненията бяха, че компанията на жена му е доставяла коловете за тая ограда.
– Дали е по този начин, аз не знам.
– А знаете ли какво се случи с делата против някогашния аграрни министър Валери Цветанов и някогашния началник на организацията по горите Стефан Юруков? Те също бяха уличени в злоупотреби от прокуратурата.
– Да, те бяха с обвинявания поради някои заменки.
– Ако е наказан някой от тях, аз съм пропуснала новината.
– И аз.
– Коя е по-доходната корист: противозаконната сеч или заменките?
– Заменките бяха на правилото „ кон за кокошка “. По оценка на неправителствени организации вредите от тях са за милиарди. Парламентът разгласи мораториум за активността в земенените гори обаче и те станаха „ бутикови “ – притежателите ги имат, само че не могат да вършат в тях нищо. Що се отнася до вредите от противозаконната сеч, те са за наколкостотин милиона годишно. Но в случай че ги акумулираме в годините, може да излезе, че икономическата вреда е като тази от заменките.
– Но кажете, какво да се прави? Да приемем, че кражбите от горите са национална орис?
– Не. Живеем в 21-ви век, технологиите се развиват всеки ден. Можем да имаме наблюдаване в горите – сателитно, с камери, с дронове и така нататък С удивление узнавам, че в кабинета се саботират сходни планове, в това число финансирани от Световната банка….Между другото, в случай че си спомняте, преди години, след диалог с някогашния шеф на Северозападното дружество Юри Миков, лека му пръст, аз изнесох в медиите една скица „ 19-45 “. Че на 19-то число от месеца шефът отива в министерството и носи 45 хиляди лева Тогава никой не обърна внимание, Миков си отиде след пътен случай и край. Ако тази скица не е разследвана, тя работи и сега. Може датата да не е 19-и, може сумата да не е 45 хиляди, само че това не е значимо. Важното е да имаме гаранция, че тази скица е пресечена. Защото, в случай че някой някъде събира нерегламентирано някакви пари и някой шеф на дружество му ги регистрира, той ще би трябвало да стартира някаква нерегламентирана активност, с цел да ги обезпечи. Ако аз бях министър сега, щях да направя сложна инспекция – с цел да видя казусът с районния шеф Христов дали е индивидуален, или не. Сигналите могат да бъдат преразгледани. Може други хора на наберат храброст и да подадат сигнали за корупционни схеми в други районни дирекции…Аз имам вяра, че спецпрокуратурата, както е тръгнала, може да стигне и до по-високо равнище в следствието. Спецпрокурорите демонстрираха с арестите, че в случай че има политическа защита върху горски шефове, които регистрират някому нещо, то те са встрани от нея. Данните, които се изнесоха по отношение на задържаните, за неоправдателни присъди стигат, коства ми се. А присъдите ще бъдат знак за други, които се регистрират, че политическите чадъри които получават са краткотрайни и лъжливи. И след тях съотношението сред вярващите и невярващите във вашата анкета за правораздаването ще се промени най-малко от 9:1 на 8:2.
Нашият посетител
Мирослав Найденов е роден на 14.12. 1968 година във Враца. Завършил е ветеринарна медицина през 1994 година Бил е ветеринарен доктор, шеф на врачанската ветеринарна работа и основен секретар на Националната ветеринарна работа (1994-2006). Шеф е на „ Екоравновесие “ в столичната община (2006-2009). Депутат от ГЕРБ в 41-то Народно събрание и аграрни министър (2009-2013). В момента е водач на партия БАСТА. И началник на УС на Съюза за стопанска самодейност от октомври 2017 г.
– Седмина роми, господин Найденов, бяха наказани незабавно, след ги хванаха в гората с 3 каруци крадени дърва. Само ден след тази вест, пристигна и друга: че арестували двама горски шефове от софийската районна дирекция и стопанството в Своге, които с двама лесничеи плячкосвали дървесина наедро. Решихме да попитаме 10 наши читатели – дали правораздаването ще се стовари неотложно и върху тях? Познайте какъв брой дадоха отговор с „ да “?
– Има една сентенция „ За кокошка няма амнистия, за милиони няма закони “. Получили сте 0 (нула) утвърдителни отговори.
– Не познахте. Един четец отговори с „ Да “. Но сбърка, май. Защото броени часове по-късно единствено един лесничей остана в ареста, началниците бяха пуснати под гаранция. Вие разпознавате ли в това нещо „ дървената мафия “?
– Да, това е дървената мафия. Циганите с трите каруци са злина – те вършат пакости с ежедневните си нападения – само че тия пакости са стопански несъизмерими с големите загуби, които търпи страната от незаконните групи с присъединяване държавни чиновници, настоящи в българските гори. Аз доста се надявам прокуратурата да си е свършила работата в тази ситуация, с цел да се получат неоправдателни присъди най-после, без значение от смяната на ограниченията „ задържане под стража “.
¬- „ Огромни загуби “ ли казахте? От горски обири?
– Има шокиращи числа! Държавните горски предприятия добиват годишно към 7 млн. куб.м. дървесина, а общинските – към 2 млн. кубика. Освен държавни и общински, има и частни гори, от които се добива към 1 млн. годишно. Официалният общ годишен рандеман е към 10 млн. А по данни на неправителствени организации, на които съм податлив да имам вяра (ако не изцяло, то наполовина), незаконният рандеман приближава легалния. Да приемем, че незаконният рандеман не е 10 млн., а е 5 млн. кубика. Средната цена е към 60 лева на кубик. Това прави към 300 млн. лева загуби за страната годишно – единствено стопански. С струпване в годините се получават колосални суми. А екологичните загуби са неоценими – унищожаването на скъпи дървесни типове, местообитания на скотски типове и други Правителството разяснява какви ли не ограничения за запушването на пробойните в бюджета. Като е по този начин, то би трябвало да обърне внимание освен на незаконния, само че на легалния рандеман на дървесина –дали няма и оттова приключване на пари.
– От години се приказва за велики ограничения против горските обири – то са електронни маркери, то е сателитно следене на дървения материал…Е?
– Ще ви дам елементарен образец по какъв начин се краде. Материалът от горите се добива на „ метровки “, т.е. дървесината да е от 1 м дължина. Ами в случай че е от 1, 20 – какво става? На 5 кубика един се краде, нали по този начин? А дървесината е доста постоянно 1, 20 м, никога не е 90 см. Ето по какъв начин страната губи 20% напълно законно. Отделно от това по документи се извозват, да кажем, 10 куб.м., а действително те могат да са и 15 куб. м., и 20…Хубавото във всичкото неприятно е, че прирастът на българската гора е към 15 млн.куб.м. годишно, тъй че заглавията „ Обеззалесяваме цели гори “ са пресилени. Да, има някъде и всеобща противозаконна сеч. Но тя нанася местни провали.
– Виждали сме страшни картини на всеобща сеч.
– Да, страшните картини са забележими. Схемите за незаконно изсичане се вършат нормално в леснодостъпни гори, с цел да се понижат разноските и риска при транспорта на дървесината. Но като цяло, няма ужасно за горите. Природата надделява крадците.
– Но страната не може да ги надвие и те я крадат.
– Неприятно, само че факт.
– „ Тия хора са имали горския държавен фонд за бащиния “, сподели шефът на полицията по адрес на горските служители, които бяха задържани. Карали небогати мъже да режат дърва, плащали им по 20 лева отплата, изнасяли с подправени маркировки нарязаното, продавали го и прибирали облагата.
– С други думи ще го кажа. Директорът на районната дирекция по горите Милчо Христов е протектирал чиновници на горското в Своге, които вместо да провеждат търгове и да отдават дървесината за извличане от законни компании, са си организирали сами за себе си нелегално извличане. Тези, които правят контролна активност, са се хванали ръка за ръка с другите, които правят икономическа активност в горите. Контрольорите вместо да арестуват закононарушителите, ги протектират и охраняват със специфични коли. Всички, които са опитвали да подават сигнали за това, са унизени, рекетирани и заплашвани. Това, съгласно прокуратурата, е продължавало години наред. Следователно е имало и нечия политическа защита.
– По-конкретно?
– Конкретно, аз като бях министър, махнах от директорския пост Милчо Христов – този същият, който в този момент арестуваха. Махнах го, тъй като имаше сигнали за неприятни практики, меко казано. Но през 2014 година той е върнат в софийската районна ревизия, а през 2017 година, в случай че вярно съм информиран, са го създали шеф. И в този момент? След като шефът на най-голямата районна дирекция протектира група, която нелегално добива дървесина и тормози тия, които законно би трябвало да я добиват, кажете ми – какво очаквате вие?
– Навремето чакахме доста от вас, като министър. Писахме едри заглавия: „ Найденов погна дървената мафия “.
– Погнах я, правилно.
– Докъде стигнахте в тая гонка обаче?
– В началото на 2011 година, доникъде на мандата ми като министър, променихме Закона за горите. То беше част от програмата на моя екип – да създадем тази стъпка, отлагана доста пъти в годините: законодателно да се раздели контролната от икономическата активност в горите. Когато влязох в министерството, заварих единна конструкция, която извършваше по едно и също време икономическата работа и контрола, т.е. контролираше себе си. Не контролираше нищо! От това произлизаше прословутият лозунг на горските: „ Заплата дребна, само че гора огромна “. За да спрем подема под този лозунг ние създадохме 6 държавни горски предприятия за икономическото ръководство на горите, което е обвързвано с дърводобива и други действия. Така се получи конструкция от предприятия с голям запас – втората по величина след НЕК, която има оборот над 500 млн. лева годишно. И тук следва значимият въпрос: какъв е дивидентът за страната? На този въпрос не мога да отговоря аз. В първата година след основаването си тези предприятия имаха организационни проблеми и дивидентът им не беше индикативен.
– Но минаха 5 години от този момент. А не сме чули някой да каже нещо по отношение на дивидента за страната.
– Именно. Ако в едно частно сдружение акционерите са поверили на един ръб да ръководи 500 млн. годишен оборот, те ще желаят значителен дял, нали? На всички данъкоплатци ще им е забавно да чуят какъв е дивидентът от държавните горски предприятия. И на ми е забавно да чуя – с цел да си направя извода вярна ли е била провежданата от моя екип политика. Ние от едната страна поставихме държавните горски предприятия, а от другата – държавната горска организация, която се назовава Изпълнителна организация по горите. Облякохме я с пълномощия, оборудвахме горска полиция. Един от шефовете на НСО, към този момент някогашен, сподели дори в изявление, че завижда на горската полиция. Защото горските служители на реда са въоръжени, с коли на специфичен режим, с право да задържат извършители. Тяхната пълномощия се простира на 1/3 от територията на България – толкоз място заемат горите. Снабдихме ги с нови коли, средства за връзка, уреди за нощно виждане. И се надявахме, че те ще почнат непримирима битка, както с дребните апашки нападения, по този начин и с огромните корупционни схеми.
– Да, обаче рядко чуваме за победни дейности на горската полиция. И служителите на реда в горите никак не са за завиждане. Бракониерите ги удрят с брадви и гърмят по тях, като нищо.
– Това е в битката с така наречен дребна сеч за прехранване. С нея се занимават най-много малцинствата. Те са многолюдни, необразовани и нападателни. Направили са сметка да продадат през днешния ден 1 кубик, да изкарат 40 лева и да си си нахранят фамилиите. И когато против 50 от тях се изправи един патрул от двама горски стражари, какви победни дейности очаквате? Тук е значимо да им пристигна в точния момент подкрепление от Министерство на вътрешните работи. Ние имаме 60-хилядна полиция – най-голямата на глава от популацията в Европейски Съюз. Не разясня нейния триумф. Само споделям, че е мъчно да се чакат чудеса от няколкостотин горски служители на реда, които дават отговор за апашките нападения в 1/3 от България.
– Едно са горските стражари, които се борят с циганските нападения, а друго са шефовете, които избират „ храната “ пред „ битката “. Те са контрольори, казвате. А кой ги управлява тях?
– Регионалният шеф на София би трябвало да бъде следен от шефа на Изпълнителната организация по горите, който си има за задачата и заместници, и инспекторат. Имал е сигнали. Питайте го за какво тия сигнали са оставени без внимание? Питайте го и за какво е назначил Христов, откакто е видял по документи, че той е бил махнат от висок пост по-рано и пратен като редови горски някъде в региона на Чирпан. Аз съм сигурен, че той му е препоръчан от някой политик. Как другояче ще го вземат от Чирпан и ще го създадат шеф аламинут- толкоз ли е незабравим? Само че вие инж. Гогов мъчно ще го попитате, тъй като предходната седмица го уволниха. По подозрения за спор на ползи по отношение на оградата против африканската чума по свинете. „
– Съмненията бяха, че компанията на жена му е доставяла коловете за тая ограда.
– Дали е по този начин, аз не знам.
– А знаете ли какво се случи с делата против някогашния аграрни министър Валери Цветанов и някогашния началник на организацията по горите Стефан Юруков? Те също бяха уличени в злоупотреби от прокуратурата.
– Да, те бяха с обвинявания поради някои заменки.
– Ако е наказан някой от тях, аз съм пропуснала новината.
– И аз.
– Коя е по-доходната корист: противозаконната сеч или заменките?
– Заменките бяха на правилото „ кон за кокошка “. По оценка на неправителствени организации вредите от тях са за милиарди. Парламентът разгласи мораториум за активността в земенените гори обаче и те станаха „ бутикови “ – притежателите ги имат, само че не могат да вършат в тях нищо. Що се отнася до вредите от противозаконната сеч, те са за наколкостотин милиона годишно. Но в случай че ги акумулираме в годините, може да излезе, че икономическата вреда е като тази от заменките.
– Но кажете, какво да се прави? Да приемем, че кражбите от горите са национална орис?
– Не. Живеем в 21-ви век, технологиите се развиват всеки ден. Можем да имаме наблюдаване в горите – сателитно, с камери, с дронове и така нататък С удивление узнавам, че в кабинета се саботират сходни планове, в това число финансирани от Световната банка….Между другото, в случай че си спомняте, преди години, след диалог с някогашния шеф на Северозападното дружество Юри Миков, лека му пръст, аз изнесох в медиите една скица „ 19-45 “. Че на 19-то число от месеца шефът отива в министерството и носи 45 хиляди лева Тогава никой не обърна внимание, Миков си отиде след пътен случай и край. Ако тази скица не е разследвана, тя работи и сега. Може датата да не е 19-и, може сумата да не е 45 хиляди, само че това не е значимо. Важното е да имаме гаранция, че тази скица е пресечена. Защото, в случай че някой някъде събира нерегламентирано някакви пари и някой шеф на дружество му ги регистрира, той ще би трябвало да стартира някаква нерегламентирана активност, с цел да ги обезпечи. Ако аз бях министър сега, щях да направя сложна инспекция – с цел да видя казусът с районния шеф Христов дали е индивидуален, или не. Сигналите могат да бъдат преразгледани. Може други хора на наберат храброст и да подадат сигнали за корупционни схеми в други районни дирекции…Аз имам вяра, че спецпрокуратурата, както е тръгнала, може да стигне и до по-високо равнище в следствието. Спецпрокурорите демонстрираха с арестите, че в случай че има политическа защита върху горски шефове, които регистрират някому нещо, то те са встрани от нея. Данните, които се изнесоха по отношение на задържаните, за неоправдателни присъди стигат, коства ми се. А присъдите ще бъдат знак за други, които се регистрират, че политическите чадъри които получават са краткотрайни и лъжливи. И след тях съотношението сред вярващите и невярващите във вашата анкета за правораздаването ще се промени най-малко от 9:1 на 8:2.
Нашият посетител
Мирослав Найденов е роден на 14.12. 1968 година във Враца. Завършил е ветеринарна медицина през 1994 година Бил е ветеринарен доктор, шеф на врачанската ветеринарна работа и основен секретар на Националната ветеринарна работа (1994-2006). Шеф е на „ Екоравновесие “ в столичната община (2006-2009). Депутат от ГЕРБ в 41-то Народно събрание и аграрни министър (2009-2013). В момента е водач на партия БАСТА. И началник на УС на Съюза за стопанска самодейност от октомври 2017 г.
Източник: trud.bg
КОМЕНТАРИ