Задава ли се служебен кабинет или проектосъставът на правителство, който

...
Задава ли се служебен кабинет или проектосъставът на правителство, който
Коментари Харесай

Задава ли се служебен кабинет? Ще го редят Радев и Борисов

Задава ли се длъжностен кабинет или проектосъставът на държавно управление, който предложи Мария Габриел ще получи поддръжка в Народното събрание - това е главният политически въпрос сега. Ако се стигне до служебно държавно управление, ще го наредят президентът Румен Радев и Бойко Борисов, като водач на най-голямата политическа мощ.

Така може да се развият политическите събития.

 

След измененията в Конституцията президентът не дефинира самичък кой да оглави служебното държавно управление, а има право на избор всред няколко, строго закрепени в главния закон кандидатури.

Това са председателят на Народното събрание, шефът или подуправителят на Българската национална банка, ръководителят или заместник-председателят на Сметната палата и омбудсманът или негов заместител.

Повечето от тези позиции сега се заемат от хора или от ГЕРБ - като ръководителя на Народното събрание Росен Желязков, ръководителя на Сметната палата Димитър Главчев, или назначени при ръководството на ГЕРБ като шефът на Българска народна банка Димитър Радев. Според осведомени, в случай че се стигне до служебно държавно управление, най-вероятно е изборът на Радев за длъжностен министър председател да падне върху Росен Желязков, тъй като по този начин би имало минимум разтърсвания в страната. По този мотив наскоро Радев съобщи, че ще работи " по домова книга ", а там Желязков е пръв в листата. Шефът на Българска народна банка, да вземем за пример, е ангажиран с подготовката за еврото, пък е и надалеч от политиката.

 

Самото държавно управление се констриура по предложение на служебния министър председател, а не на президента както беше до момента.

 

Ако се стигне до такава обстановка, ГЕРБ ще има вътрешен министър, регионални шефове, ръководител на парламент - в действителност цялата власт ще бъде тяхна през идващите три месеца, без да са ходили на избори.

 

Според последните промени в Конституцията Народното събрание не се разпуска до избора на нов, а чак след конституирането на идващия.

 

Новите избори би трябвало да се проведат в двумесечен период след назначението на служебното държавно управление.

 

За да има избор 2 в 1 - за парламентарни и европейски избори, указът на Радев би трябвало да бъде публикуван не по-рано от 9 април. Това единствено на пръв взор е спънка, защото парламентарната " въртележка " с връчването на мандатите би трябвало да се извърви, а Радев не е привързан със период, в който да даде втория мандат.

 

Конституцията планува първият и вторият мандат на получат първите две политически сили в Народното събрание. Третият е по желание на президента.

 

Към този миг водачите и на ГЕРБ-СДС и на ПП-ДБ обявиха, че в случай че не се сформира държавно управление с първия мандат,  втори опит няма да има и отиваме на избори.

 

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР