Кокошките се изчервяват, когато се ядосат
Зачервяването на лицето от гняв може да наподобява като неповторима човешка линия. Но съгласно учени от Франция кокошките също се изчервяват по време на „ отрицателни обстановки на мощна възбуденост “, написа Мейл онлайн.
В ново изследване една група кокошки били хранени с лакомство от червеи, до момента в който екземплярите от другата група били гонени с крясъци, хващани и държани в ръце принудително от откривателите. През цялото време камери записвали лицата на пернатите.
Учените създали съпоставяне сред двете групи и открили, че лицата на кокошките се зачервяват най-вече, когато са разчувствани или разтревожени – т. е. когато ги преследват. Групата на щастливите кокошки, които били хранени с лакомство, се зачервявала в лицето, само че доста по-слабо, написа Българска телеграфна агенция. Кокошките имат доста кръвоносни съдове наоколо до повърхността на кожата на лицата си, тъй че кожата става яркочервена, когато притокът на кръв се усили.
Проучването е извършено от откриватели от Френския народен проучвателен институт за земеделие, храни и околна среда (INRAE).
Делфин Суле, изследователка от екипа, сподели пред Мейл онлайн: „ Това изобретение може да помогне за оценка на качеството на връзката сред човек и животно. “
Почервеняване на лицето по време на възбуденост към този момент е следено при няколко други птици, като да вземем за пример сини и жълти папагали макао. За да ревизират дали и при кокошките има сходна реакция, френските откриватели следили шест кокошки носачки в продължение на три седмици. Птиците били хранени с вкусно лакомство от брашнени червеи или били улавяни от откривателите и държани със свити крила в продължение на една минута. През това време кокошките били деликатно записвани, като били събрани 18 000 разнообразни фотоси на лицата им. С помощта на компютърна стратегия, създадена от откривателите, те съумели да виждат, че пилетата се зачервяват доста повече по време на интервали на възбуденост.
Делфин Суле споделя: „ В нашето изследване установихме, че кокошките също по този начин се изчервяват в позитивни обстановки на висока възбуденост, свързани с премия и наслаждение. Но най-силно зачервяване се наблюдаваше в отрицателни обстановки на мощна възбуденост, да вземем за пример когато хващахме и държахме принудително кокошките. ”
Не е известно тъкмо за какво кокошките се изчервяват по този метод, само че Суле допуска, че това може да има „ сигнална функционалност “, с цел да покаже прочувствените им положения на други птици.
В същото време по-бледото лице е симптом на „ успокоение и удовлетворение “, тъй като кокошките, които си почиват, са едва зачервени, до момента в който нещо не ги развълнува.
Изследователите са съумели да употребяват тази информация, с цел да видят по какъв начин кокошките привикват с хората с течение на времето.
Група от 13 кокошки била гладко аклиматизирана към хората с течение на времето, до момента в който други 13 били оставени сами на себе си. Групата, която била аклиматизирана, запазила по-светъл цвят на кожата, което показвало, че е по-спокойна, когато експериментатор бил наоколо. Изследователите настояват, че това може да бъде тест за силата на връзката сред хората и кокошките и да покаже по кое време пернатите се усещат по-комфортно измежду хора.
Суле прибавя: „ В по-общ проект тези нови лицеви маркери за страсти биха могли да се употребяват при други типове птици, отглеждани в плен в границите на стратегии за запазване или като домашни любимци ”.
В публикацията си, оповестена в Applied Animal Behaviour Science, откривателите пишат, че разбирането на прочувствените или „ афективните “ положения на птиците е от основно значение за „ разбирането на тяхната сензитивност “.
Въпреки това оценката на степента, в която животни като кокошките изпитват страсти, е извънредно сложна.
Делфин Суле изяснява: „ Определянето на прочувствените диапазони при хората единствено по себе си е доста мъчно, като до момента няма същински консенсус измежду учените. Дори определянето на това дали две човешки същества имат сходни прочувствени диапазони е мъчно и е под въздействие на културата. “
Смята се, че всички гръбначни животни, в това число птиците, имат едни и същи шест съществени страсти: боязън, наслада, яд, омерзение, горест и изненада.
Предишни проучвания също по този начин допускат, че кокошките могат да изпитват нещо като емпатия, изключително при кокошките, чиито пиленца са обезпокоени.
Пернатите също по този начин демонстрират необятен набор от страсти в крясъците си, които относително елементарно могат да бъдат разпознати от хората.