За своите 16 години управление германският канцлер Ангела Меркел се

...
За своите 16 години управление германският канцлер Ангела Меркел се
Коментари Харесай

На прощаване: Какво наследство оставя Меркел

За своите 16 години ръководство немският канцлер Ангела Меркел се е срещала с четирима американски и френски президенти, петима английски министър-председатели и деветима италиански и японски министър председатели. Често описвана като най-силната жена в света, тя ръководи и икономическото възобновяване на страната. От 2005 година насам Германия се трансформира от „ болния човек на Европа “ в икономическа суперсила, разяснява Financial Times, представен от investor.bg.

Може би най-забележителното от всичко, което Меркел, с рейтинг на утвърждение от над 80%, ръководи, бе сериозния растеж на работните благоприятни условия за дамите и застаряващото потомство, до момента в който в това време одобри над 1 милион бежанци.

Въпреки това наследството, което Меркел ще остави на Германия след федералните избори през септември, е много разнообразно. Честа рецензия против нея е, че въпреки тя да потвърди, че ловко ръководи рецесии, в нейните три мандата като канцлер липсваше визия и тя оставя Германия неподготвена за едно по-зелен и цифровизиран свят.

Икономическо „ знамение “

От 2005 година насам немският БВП на глава на популацията е нараствал с два пъти по-бърз ритъм от този на Обединеното кралство, Канада, Япония или Франция.

Днес германците могат да се насладят на развой, който Карстен Бжески, началник на макроикономическите изследвания в ING, назовава „ второто икономическо знамение “ на Германия. С безработица, доближаваща близо 20-годишно дъно, съвсем 70% от германците споделят, че са удовлетворени от икономическата си обстановка.

Не целият триумф обаче се дължи на Меркел. Голяма част от основите бяха положени от промените на нейния предходник – Герхард Шрьодер, споделя основният икономист за Европа в Credit Suisse Невил Хил. Второто икономическо знамение на Германия се случи „ без държавното управление на Меркел да направи... каквото и да е “, прибавя основният икономист на Center for European Reform Кристиан Одендал.

Нещо повече, немското произвеждане, което сега съставлява 40% от цялото произвеждане на еврозоната, поддържа възхода на Китай. Днес немската взаимозависимост от Китай като пазар за експорт е неповторимо висока в еврозоната.

Въпреки това Меркел не стоеше настрани, до момента в който Германия ставаше все по-богата. Нейният отговор на финансовата рецесия от 2009 година, да вземем за пример схемата за пари в брой, която поддържа продажбата на коли, оказа помощ на стопанската система. Както направи и решението ѝ да насочи милиарди евро към немската стратегия Kurzarbeit (Краткосрочна заетост) – държавна система за обезпечаване при безработица.

Едно от следствията от тази стъпка бе триумфът на Германия в основаването на нови работни места.

Заетост, претовареност и още претовареност

Може да се каже, че най-голямото достижение на Меркел бе невероятният ритъм на основаване на работни места – изключително за дамите. Днес Германия регистрира най-високото равнище на присъединяване на дамите в работната мощ от всички страни в Г7, което бе подкрепено от по-добрата детска грижа, споделя водещият икономист за Германия в Oxford Economics Оливър Раку.

Също толкоз забележителна е повишената претовареност измежду имигрантите. Нужен бе кураж на Меркел, с цел да не се откаже от политиката си от 2015 година, която притегли и интегрира над 1 млн. бежанци, бягащи от войните в Сирия, Афганистан и Ирак. Както един път самата тя сподели, „ можем да го създадем “. И в действителност го направи.

Същото обаче не важи за качеството на заетите лица. Голям дял от служащите към момента са част от нискоквалифицираната работна ръка, като нещата са се подобрили едва през последните две десетилетия. Много от позициите при дамите също остават на ненапълно работно време, а единствено една компания в немския показател на сините чипове Dax има жена за основен изпълнителен шеф.

Нисък дълг, само че и слаба визия и вложения

Въпреки пандемията Германия сега е съвсем толкоз богата, колкото постоянно е била. Държавните сметки като цяло са здрави със относително ниски равнища на дълг, което частично се дължи на закона за уравновесен бюджет от 2009 година

Но в това време, макар че всичко наподобява толкоз добре, „ немската икономическа лодка не бе разтърсена от някоя грандиозна визия “, споделя старшият икономист на Allianz Катарина Утермьол. Въпреки растежа и множеството работни места модернизацията е много слаба. Според критиците ниските равнища на обществени вложения оставят страната зле готова за бъдещето.

Пренасочването на страната към възобновимата сила се форсира след случая с нуклеарния реактор във Фукушима и с новия немски проект на Германия да се откаже от въглищната мощност до 2035 година И все пак страната изостава по отношение на останалите страни в Европейския съюз.

Емисиите от парникови газове на глава на популацията в Германия са над междинните за Европейски Съюз, има невисок дял на сила от възобновими източници, както и по-високи въглеродни излъчвания от нови коли.

Същото важи и за пренасочването на Германия към цифровата стопанска система. Липсата на вложения докара до едва нахлуване на високоскоростния интернет, огромни разлики в скоростта сред селските и градските региони и под междинното ползване на мобилен интернет.

Всички тези браншове „ не получиха нужното внимание “, споделя Одендал. „ Липсата на вложения евентуално е най-голямата уязвимост в икономическото завещание на Меркел “, споделя Бжески.

Дори преди пандемията Германия се нуждаеше от обществени вложения в размер на 450 милиарда евро, с цел да стартира декарбонизацията, да усъвършенства връзките, да ускори образованието и да заздрави инфраструктурата – която не съумя да удържи под натиска на летните наводнения. И в действителност, потребността от повече вложения се трансформира в общ претекст измежду някои от претендентите за поста на Меркел.

„ Кризата с Ковид-19 сложи под лупа минусите [на Меркел], които новото държавно управление ще би трябвало да реши, с цел да подсигурява, че зеленият и цифровият преход ще бъде сполучлив “, споделя Утермьол.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР