За съжаление, мнозина възприемат кучетата си като големи играчки за

...
За съжаление, мнозина възприемат кучетата си като големи играчки за
Коментари Харесай

Грешките, които всеки стопанин на куче допуска

За страдание, мнозина възприемат кучетата си като огромни играчки за гушкане. Всъщност правилните четириноги са доста чувствителни създания, които гледат на света през личните си очи. Нещо, с което ние, хората, сме длъжни да се съобразяваме.

Ето за какво се предлага да не „ очовечаваме “ прекомерно животните, а да зачитаме техните качества. Ако желаете да извършите положително на четириногия си любим, избягвайте следните  неща:

1. Прегръщане

Дори кученцата да са толкоз сладки, че да ти се желае да ги гушнеш, това не значи, че изпитват същото наслаждение от ласките като хората. Всъщност някои четириноги даже се опасяват или им е неприятно, когато ги прегръщат мощно. Едно проучване посочило, че над 80 % от всички следени кучета проявявали признаци на неодобрение от прегръдките.  Това може да установите и сами по метода, по който кучето провисва ушите си и заобикаля зрителния контакт, забелвайки очи. Причината е много елементарна: постоянно кучетата възприемат прегръдките като жест на предимство.

2. Подмамване за развлечение

Всеки познава играта  „ Донеси “, в която подхвърляте на кучето пръчки. Замахвате мощно с ръка, само че от нея не излетява никаква пръчка. Много кучета незабавно хукват при този жест, само че с комплициране откриват, че нещо не е наред. Това се запомня и може да има нежелани последствия. Според едно японско изследване кучетата бързо губят доверие в индивида, в случай че бъдат подвеждани и лъгани постоянно.

3. Липса на образование

Всяко живо създание се нуждае от правила, с цел да се оправя. Друг въпрос е какви и какъв брой. Докато котките се числят към относително лесните за развъждане животни – с изключение на за постоянното им хранене няма потребност да се грижите за съвсем нищо друго, - то кучетата са забъркани от друго тесто. Те се нуждаят от непоколебим дневен режим и ясни граници. В противоположен случай от време на време демонстрират много разрушително държание. Разбира се, не е належащо да ги подлагате на сурови тренировки, само че пък и да сте прекомерно снизходителни или въобще да не ги възпитавате също е погрешно. 

4. Приятелство принудително

Не е наложително кучето да харесва приятелите на стопанина си. Затова не трябва да принуждавате любимеца си да поддържа връзка с хора, които явно не му харесват  – даже да става дума за най-хубавия ви другар.

5. Не излагайте кучето на мощни миризми

Кучетата имат доста сензитивен нос, по тази причина всеки собственик би трябвало да държи любимеца си надалеч от остри миризми, породени, да вземем за пример, от предозирани почистващи препарати. Понякога те могат да увредят обонянието на четириногото.

6. Не му се карайте

Разбира се, не всеки път е елементарно да се сдържите, когато кучето за десети път се изпишка на килима в хола. Но няма да помогне, в случай че започнете да му викате. Кучетата не схващат нашия език и най-вече да се объркат, в случай че стопанинът им се впусне в дълга дрънканица. По-добре да им покажете с допустимо най-еднозначно наказване, че са създали нещо неприятно.

7. Не го навличайте без уважителна причина

Понякога се постанова да обличате кучето при студено време. В края на краищата не желаете любимецът ви да настине, когато го разхождате в студен зимен ден.  Обличането даже е наложително според от породата и възрастта му. Някои хора обаче гиздят четириногото с облекла от естетични съображения. Това може да бъде рисково, изключително когато животното се прегрее поради спомагателното облекло.

8. Не го милвайте по главата

По принцип кучетата възприемат всичко, което идва от горната страна, като опасност. Някои демонстрират, че сходни ласки са им неприятни, като се дърпат и извъртат глава. Други се озъбват. Ето за какво кучкарите би трябвало да галят любимците си по врата или по гърба – в случай че въобще го вършат. Не всяко куче обича да непрестанно да бъде галено. Затова се предлага да обръщате особено внимание на държанието му.

9. Предпазвайте кучето от мощен звук

Кучетата изпитват боязън, когато се конфронтират с шумове, които не могат да дефинират – а и от кое място да знае любимецът ви какво тъкмо е прахосмукачка? Дори в случай че минавате небрежно жилището, за четириногото това всеки пък е огромен стрес. Затова е добре да му спестявате подобен звук или най-малко да му обясните налично, че той не съставлява опасност.

10. Бъдете търпеливи, до момента в който кучето ви си прави работата

По време на всекидневната разходка кучето желае освен да се облекчи, само че и да опознае света и да се сприятели с други хора или кучета. За него това време е опция да поиграе и да се раздвижи на чист въздух. А на всичкото от горната страна и с обичания си стопанин! Ето за какво стопанинът би трябвало да демонстрира допустимо най-голямо самообладание, до момента в който двамата се разхождат.

Тези 10 точки са единствено незадълбочен обзор, само че ви дават добра ориентировка за общуването с домашните ви любимци. В края на краищата всеки собственик желае кучето му да се усеща добре.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР