Волейболният шампион на България Нефтохимик 2010 (Бургас) спечели първото място

...

Нефтохимик спечели редовния сезон след обрат срещу Монтана

Волейболният първенец на България Нефтохимик 2010 (Бургас) завоюва първото място в постоянния сезон на Суперлигата за мъже два кръга предварително. Играчите на Николай Желязков обърнаха и се постановиха вкъщи над Монтана с 3:1 (22:25, 25:17, 31:29, 25:21) в най-интересния мач от междинния 20-и кръг, игран довечера пред празните трибуни на зала " Младост ".

По този метод първенците станаха спечелили в постоянния сезон, като не престават да са отпред във краткотрайното класиране с 18 победи, 2 загуби и 53 точки. Така бургазлии си осигуриха най-малко сребърните медали в края на сезона. Монтана пък се смъкна на 4-о място с 14 победи, 6 загуби и 42 точки. В идващия, предпоследе, 21-и кръг от постоянния сезон Нефтохимик е посетител на 3-ия в подреждането Добруджа 07 (Добрич) в дербито, до момента в който монтанчани одобряват Дунав (Русе).

Монтана бе по-стабилният отбор през първата част, рискува сервисa, затрудни домакините и разумно го взе след 25:22. Във втория гейм функциите се размениха. Гостите грешаха повече, изключително на начален удар. В средата на частта Нефтохимик поведе с 5 точки - 16:11, а малко по-късно изравни геймовете след безапелационно 25:17. Третата част бе извънредно забавна и оспорвана. Монтана поведе с 14:7, само че Нефтохимик се приближи на точка при 14:13, след което даже и изравни при 21:21. Финалът на гейма бе доста трагичен, като и двата отбора имаха по няколко благоприятни условия да го завоюват. Две блокади на Николай Николов пратиха гейма в актива на домакините за крайното 31:19. Последният четвърти бе решен в края, когато на сервис застана разпределителя Добромир Димитров и домакините дръпнаха с три точки - 21:18. Нефтохимик задържа задатъка и завоюва след 25:21 и 3:1.

Най-полезен за Нефтохимик бе Мирослав Градинаров със 17 точки (1 ас и 52% успеваемост в атака), а Денис Карягин добави още 15 точки (2 блока, 1 ас, 48% успеваемост в офанзива и 43% положително посрещане) за успеха. За отбора на Монтана полският диагонал Миколай Сърнечки заби 22 точки (1 блок, 1 ас и 57% успеваемост в атака), само че и това не оказа помощ за триумфа.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) - МОНТАНА 3:1 (22:25, 25:17, 31:29, 25:21)
НЕФТОХИМИК 2010: Добромир Димитров 4, Мирослав Градинаров 17, Денис Карягин 15, Георги Петров 12, Николай Николов 12, Илия Петков 11 - Христо Христов-либеро (Кристиян Петров, Максим Дрозд, Стоян Самунев)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
МОНТАНА: Максимилиан Талер 4, Миколай Сърнечки 22, Тодор Вълчев 16, Радослав Попов 11, Иван Латунов 7, Тодор Костов 1 - Мартин Божилов-либеро (Димитър Калчев, Стефан Чавдаров 5, Денимир Димитров, Златко Кьосев 2)
Старши треньор: ДАНИЕЛ ПЕЕВ.