Водещата организация на проекта е сдружение Българско дружество за защита

...
Водещата организация на проекта е сдружение Българско дружество за защита
Коментари Харесай

ЮИДП-Сливен успешно изпълнява проект От желязната завеса до зеления пояс;Възстановяване на екологичните мрежи в Югоизточна България

Водещата организация на плана е съдружие „ Българско сдружение за отбрана на птиците ” /БДЗП/, с което „ Югоизточно държавно дружество “ Директива за птиците Сливен има подписано партньорско съглашение за съдействие. Партньори в осъществяването му, с изключение на ЮИДП Директива за птиците Сливен, са Фондация „ По-диви Родопи ” /ФПДР/ и „ БърдЛайф Европа и Централна Азия ” /БЛИЦА/.



С присъединяване си в плана ЮИДП Директива за птиците Сливен има сложена цел за възобновяване на ксеротермни гори и речни галерии в регионите на Сакар, Странджа и Източни Родопи, посредством които да се сътвори обширна мрежа от витални екосистеми, устойчиви на климатични промени.За реализиране на поставената цел, в границите на пет годишния интервал на контракта, ЮИДП планува действия по подмяна на 3 180 ха борови култури с локални дървесни типове и основаване на 30 ха крайречни гори. Замяната на боровите култури е разграничена в две направление – 3 000 ха трансформиране на иглолистни култури в широколистни, посредством извеждане на сеч за промяна и 180 ха залесяване с локални дъбове – цер, благун и окосмен дъб, на площи освободени след санитарни или насилствени сечи в иглолистни култури.



В рамките на първата година от плана, на територията на предприятието извеждане на сеч за промяна на иглолистни култури е осъществено върху 474,2 ха, като достигнатият %, по отношение на плануваното за целия план, е 15,8 %. Тази активност е осъществена на територията на 7 териториални поделения, както следва: „ ДГС Кости " – 11,4 ха; „ ДГС Елхово " – 98,4 ха; „ ДГС Звездец " – 27,6 ха; „ ДЛС Граматиково " – 10,5 ха; „ ДГС Малко Търново " – 129,8 ха; „ ДГС Средец " – 174,9 ха; „ ДЛС Тополовград " – 21,6 ха. Възстановените горски територии, посредством залесяване с локални дъбове, са общо 58,5 ха, които са 32,5% от общо плануваните. На територията на „ ДГС Свиленград " е залесена повърхност от 44 ха с окосмен дъб, а в „ ДЛС Тунджа " - 14,5 ха с цер. В рамките на плана са основани и крайречни гори в " ДЛС Тополовград " на повърхност от 5,5 ха с летен дъб и полски явен.

Проектът е финансиран в границите на Програмата за застрашени ландшафти, която е ръководена от екип, работещ под управлението на изпълнителния шеф на Природозащитна самодейност Кеймбридж, която сама по себе си е съдействие сред Университет на Кеймбридж на Старите Школи и водещи интернационалните организации за запазване на биоразнообразието. Университетът получи грант за финансиране на програмата от Аркадия – благотворителен фонд на Питър Болдуин и ЛизбетРаузинг. В резултат на това Университетът е и юридическото лице, което влиза в Проекта посредством сключване на Договор за безплатно финансиране с Българско дружество за защита на птиците. Продължителността му е 60 месеца, считано от 01.10.2022 година до 30.09.2027 година Размера на общото финансиране на плана е 4 100 833 Щатски долар, като финансирането за ЮИДП Директива за птиците е 499 439 Щатски долар.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР