Витамин С: добро зрение, здрава кожа, силен имунитет
Витамин С: положително зрение, здрава кожа, мощен имунитет, припомнят специалисти. Витамин С или аскорбинова киселина има мощно антиоксидантно деяние, защото противодейства на свободните радикали. „ Аскорбиновата киселина “ укрепва имунната система, потребна е за мозъка, нужна е за еластичността на кожата, естественото положение на ставите, косата и ноктите.
Как да компенсираме неналичието на витамин С в организма?
Витамин С (друго име е аскорбинова киселина) има скъп резултат върху здравето и благосъстоянието. Има изразен антиоксидантен резултат, покачва имунния отговор, взе участие в мозъчната функционалност, нужен е за положителното положение на кожата и ставите.
Витамин С не се създава в тялото, той би трябвало да бъде получен от храната, която одобряваме. Този витамин участва във високи концентрации в цитрусовите плодове, шипките, броколито, кивито и доматите.
Недостигът на аскорбинова киселина води до здравословни затруднения. Ярък образец е публикуваното в предишното заболяване скорбут. Случаи на скорбут са регистрирани и през днешния ден.
Ефекти на витамин С
Аскорбиновата киселина извършва огромно многообразие от функционалности в нашето тяло, заради което е извънредно значимо да я включите в ежедневния си хранителен протокол.
През 2017 година е извършено научно проучване, резултатите от което демонстрират, че витамин С е от значително значение за, а дефицитът му покачва уязвимостта ни към инфекции. Продуктите, съдържащи аскорбинова киселина, може да не ви предпазят от простуда, само че ще ви разрешат да се възстановите по-бързо от нея.
Витамин С задейства синтеза на колаген, което значи, че аскорбиновата киселина е нужна за кожата, хрущялите, косата и ноктите. Колагенът работи при заздравяването на рани, а при липса на витамин С този развой се забавя.
Витамин С има мощен антиоксидантен резултат.
Аскорбиновата киселина обезврежда свободните радикали, които имат нездравословно влияние върху клетките и тъканите на тялото. Това свойство на витамин С го прави обещаващ в предварителната защита на рак и сърдечносъдови болести.
Аскорбиновата киселина оказва помощ за понижаване на вероятността от катаракта и забавя прогресията на дегенерацията на ретината (поради възрастта). Този резултат на витамин С евентуално се дължи на неговите антиоксидантни качества.
Това е значимо да знаете!
Не е целесъобразно да приемате витаминни добавки, целесъобразно е първо да се консултирате с доктор.
Последствия от дефицита на витамин С
• косопад • чупливи нокти • суха кожа • кървящи венци • загуба на зъби • умора • слаба резистентност на инфекцииКак да определим равнището на витамин С в организма?
Можете да си извършите кръвен тест за наличие на аскорбинова киселина и по този метод навреме да идентифицирате вероятния недостиг на витамина. Тестът се прави на празен корем или три часа след хранене. Важно е да не приемате витаминни добавки и алкохолни питиета 24 часа преди идното проучване.
Ползите от витамин С. Какво може да направи витамин С за вашето здраве?
Витамин С е едно от най-безопасните и ефикасни хранителни субстанции. Въпреки че може да не е лек за елементарната простуда, изгодите от витамин С могат да включват отбрана против дефекти на имунната система, сърдечно-съдови болести, пренатални здравословни проблеми, очни болести и даже бръчки по кожата. Допустимото горно равнище на банкет (или оптималното количество, което можете да приемате дневно, което няма да аргументи вреда) е 2000 мг (mg) дневно за възрастни.
Колко витамин С е задоволителен?
Безопасната горна граница за витамин С е 2000 мг дневно и има положителни резултати със съществени доказателства, че приемането на най-малко 500 мг на ден е безвредно.
Но имайте поради, че макар че доста хора не постоянно получават оптималното равнище на витамин С, дефицитът на витамин С е доста необичаен. Дефицитът на витамин С се следи основно при недохранени възрастни. В рискови случаи може да докара до скорбут – характеризиращ се със уязвимост, анемия, синини, кървене и разтърсени зъби.
Няма същински минус при приемането на добавка от 500 мг, като се изключи че някои типове могат да раздразнят стомаха. Ето за какво експерти предлагат приема на некиселинна, буферирана форма на витамина.
Храната е най-хубавият метод да получите всичките си хранителни субстанции. Заедно с витамин С ще получите други витамини и минерали, както и фибри, в случай че ядете плодове, зеленчуци или други артикули.
Чаша портокалов сок или половин чаша нарязан червен пипер биха били задоволителни, с цел да покриете целесъобразния дневен банкет на витамин С. За да достигнете 500 мг (mg), можете да се обърнете към всички тези храни и питиета:
Пъпеш, 1 чаша: 59 мг Портокалов сок, 1 чаша: 97 мг Броколи, варени, 1 чаша: 74 мг Червено зеле, 1/2 чаша: 40 мг Зелен пипер, 1/2 чаша, 60 мг Червен пипер, 1/2 чаша, 95 мг Киви, 1 приблизително: 70 мг Доматен сок, 1 чаша: 45 мг.Ролята на витамин С в тялото
Витамин С, прочут също като аскорбинова киселина, е нужен за растежа, развиването и възобновяване на всички телесни тъкани. Той взе участие в доста функционалности на тялото, в това число образуването на, усвояването на желязо, вярното действие на имунната система, заздравяването на рани и поддържането на хрущялите, костите и зъбите.
Витамин С е един от многото антиоксиданти, които могат да предпазят от увреждане, породено от нездравословни молекули, наречени свободни радикали, както и от токсични химикали и замърсители като цигарен пушек. Свободните радикали могат да се натрупат и да допринесат за развиването на здравословни положения като рак, сърдечни болести и артрит.
Тялото не съхранява витамин С, тъй че предозирането не е проблем. Но въпреки всичко е значимо да не надвишавате безвредната горна граница от 2000 мг дневно, с цел да избегнете стомашно разстройство и диария.
Витамин С е един от „ водоразтворимите “ витамини. Тъй като тялото ви не го съхранява, би трябвало да ги поддържате в диетата си от самото начало, с цел да поддържате здравословни равнища. Яжте сурови плодове и зеленчуци, богати на витамин С, или ги гответе с минимално количество вода, с цел да не загубите част от водоразтворимия витамин във водата за готвене.
Витамин С се усвоява елементарно както в храната, по този начин и под формата на хапчета и може да усъвършенства усвояването на желязото, когато двете се употребяват дружно.
Ползите за здравето от витамин С
Нито един витамин не може да преодолее съществени здравословни проблеми. Те постоянно работят дружно – и други привички в метода на живот – като задоволително сън и извършения и непушене – са основни.
Въпреки това проучванията демонстрират, че витамин С може да предложи изгоди за здравето в следните области:
1. Стрес. Недостигът на витамин С се свързва с доста болести, свързани със напрежението. Това е първото хранително вещество, което се изчерпва при хора, които пият прекалено много алкохол, пушат или имат затлъстяване. И защото витамин С е едно от питателните субстанции, чувствителни към стрес, експерти споделят, че поддържането на равнищата на витамин С може да бъде съвършен маркер за цялостното здраве.
2. Настинки. Когато става въпрос за елементарна простуда, витамин С не е лек, само че някои изследвания демонстрират, че може да помогне за попречване на по-сериозни затруднения. Има положителни доказателства, че приемането на витамин С при настинки и грип може да понижи риска от развиване на спомагателни затруднения, като пневмония и белодробни инфекции.
3. Инсулт. Въпреки че проучванията са спорни, едно изследване откри, че тези хора с най-високи концентрации на витамин С в кръвта са свързани с 42% по-нисък риск от инсулт от тези с най-ниски концентрации. Причините за това не са изцяло ясни. Но това, което е ясно е, че хората, които ядат доста плодове и зеленчуци, имат по-високи кръвни равнища на витамин С. Хората, които употребяват повече плодове и зеленчуци, освен ще имат по-високи равнища [в кръвта] на витамин С, само че и по-висок банкет на други хранителни субстанции, евентуално потребни за здравето, като фибри и други витамини и минерали.
4. Стареене на кожата. Витамин С визира клетките от вътрешната страна и извън на тялото и неговите антиоксидантни свойства могат да бъдат потребни, когато става въпрос за стареене. Проучване, изследва връзките сред приема на хранителни субстанции и стареенето на кожата при 4025 дами на възраст 40-74 години. Установено е, че по-високият банкет на витамин С е обвързван с по-малка възможност от появяването на бръчки, сухота на кожата и по-добро стареене на кожата. В допълнение, някои изследвания демонстрират, че локалните лекувания с витамин С понижават бръчките.
Други изследвания допускат, че витамин С може също да играе роля в:
Подобряване на дегенерацията на макулата. Намаляване на възпалението. Намаляване на риска от рак и сърдечно-съдови болести.
Как да получите повече витамин С във вашата диета
Ще получите витамин С от доста плодове и зеленчуци. Най-богатите на витамин С храни са цитрусовите плодове, зелените чушки, ягодите, доматите, броколите, белите картофи и сладките картофи.
Други положителни източници включват тъмни листни зеленчуци, пъпеш, папая, манго, любеница, брюкселско зеле, карфиол, зеле, червени чушки, малини, боровинки, зимна тиква и ананаси.
Ето осем елементарни метода да включите повече плодове и зеленчуци в диетата си всеки ден:
Добавете пюрирани или настъргани плодове и зеленчуци към предписания за мъфини, рулета и супи. Дръжте нарязаните плодове и зеленчуци на разположение, с цел да са подготвени за бърза закуска. Замразените плодови резени вършат ветровито лятно лакомство. Включете маруля, домати и салата от броколи във всичките си сандвичи и хранения. Яжте сурови зеленчуци с хумус, нискомаслени дипове и салса. Добавете пресни или замразени горски плодове към мъфини, палачинки, зърнени храни и салати. Добавете шепа сушени плодове върху вашата зърнена закуска или в торбичка с ядки за лесна закуска. Насладете се на чаша зеленчуков сок като засищаща и нискокалорична следобедна закуска.Приемайте всекидневно мултивитамини, тъй като множеството хора не получават задоволително от няколко хранителни субстанции. И с цел да ограничите настинките и грипа, не забравяйте да миете ръцете си постоянно.
Това е значимо да знаете! При стрес или в случай че човек пуши, аскорбиновата киселина се употребява от тялото по-бързо. Затова при тези случаи е добре да си я набавяте в допълнение с храната.