Висшият съдебен съвет (ВСС) разби на пух и прах предложените

...
Висшият съдебен съвет (ВСС) разби на пух и прах предложените
Коментари Харесай

ВСС разби проекта за промени в Конституцията

Висшият правосъден съвет (ВСС) разруши на пух и прахуляк препоръчаните промени в Конституцията. Съветът се събра изключително през днешния ден сутринта, с цел да приеме становищепо тематиката, преди отрасловата парламентарна комисия да прегледа плана за конституционна промяна, препоръчан през юли от 166 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и Движение за права и свободи. Вече обаче е ясно, че ГЕРБ се отмята от предлагането 24 май да бъде вписан като народен празник в главния закон. Предстои да се разбере и дали стоят зад подписите си за другите оферти - и за новата уредба на служебните държавни управления, и за опцията депутати и министри да имат двойно поданство.

Становището на Висш съдебен съвет се отнася само за " правосъдната " част от плана. Единственото предложение, което Висш съдебен съвет поддържа, е плануваното болшинство на съдии, определени от съдии, в Съдийската гилдия.

Всички останали хрумвания са подложени на сериозна рецензия като тя е изключително засилена във връзка с предлагането за премахването на Пленума на Висш съдебен съвет и основаването на два обособени съвета, разказва  " Лекс ". Според съвета това може да бъде направено единствено от Велико национално заседание. Само Велико народно събрание може и да понижи мандатите на председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд, на главния прокурор и на членовете на Висш съдебен съвет - това са други предложения, свързани със правосъдната власт в плана.

Съветът вижда в доста от предложенията интервенция в независимостта на правосъдната власт. Включително и с наредбите, които се отнасят до наредбите за механизма за следствие на основния прокурор. 

" Очевидно е, че предложенията на законодателя за делене на Висш съдебен съвет на два органа и намаляването на мандата му, както и на тези на ръководителите на висшите съдилища и основния прокурор не подхождат на наложителното пояснение на Конституционния съд (за Велико народно събрание, б.а.). Накърнен е и салдото сред управляващите с лишаването на президента на републиката от пълномощието да назначава и освобождава ръководителите на Върховен касационен съд и Върховен административен съд и основния прокурор, по предложение на Пленума на Висш съдебен съвет “, се споделя в мнението и се цитират решения на Конституционния съд.

Според съвета Народното събрание би надхвърлил своята подготвеност. И в случай че позволява Конституцията да се променя и добавя от Обикновено национално заседание, без съблюдаване на процедурата, планувана в главния закон, " нищо не може да обезпечи нейното изключително място в правната система на страната "  и " може да я направи жертва на преждевременно изменение или краткотрайни ползи ". " Приемането на по този начин препоръчаните текстове би довело и до неизчерпаеми проблеми за правосъдната система ", се споделя в мнението на съвета.

Пленумът обръща внимание на състава на Прокурорския съвет и по-специално на превеса на членовете, определени от Народното събрание. Предвижда се трима от кадровиците да бъдат определени от професионалната квота, а шестима от Народното събрание.

Съветът недоумява и от предлагането в пълномощията на бъдещия Прокурорски съвет да влезе приемането на правила за общо методическо управление върху активността на прокурорите. Това съгласно кадровиците всъщност съставлява изземване на функционалност на основния прокурор и възлагането ѝ на административен орган, което е неприемливо. " Даването на общи методически управления за активността на прокуратурите изисква познаването в дълбочина на спецификите на прокурорската работа, каквато не би могъл да има този групов орган, състоящ се от 10 души, от които единствено двама прокурори и един следовател, определени от професионалната квота. Подобен метод би могло да се преглежда и като интервенция в активността на органите на правосъдната власт ", акцентира Висш съдебен съвет.

Резерви има и към плануваното орязване на пълномощията на основния прокурор и приравняването му с всеки друг административен началник.

" Подхождаме с схващане към устрема на законодателя за съкращаване на пълномощията на основния прокурор, само че тази фигура е наложителна за естественото действие на прокуратурата, която е обединен, независим и профилиран парламентарен орган, претрупан със задачата да следи за съблюдаване на законността. Надзорът за правда и методическото управление, които основният прокурор реализира върху активността на всички прокурори, имат предназначението да обезпечават точното и еднообразно използване на законите от всички прокурори при осъществяваните инспекции и процесуално-следствени дейности в досъдебната фаза на наказателното произвеждане, по отношение на постигането на общата, конституционно закрепена цел на активността на правосъдната власт – отбрана на правата и законните ползи на жителите, юридическите лица и страната ", счита съветът.

Друго предложение, което буди паниката на съвета, е обвързвано с плануваното пълномощие на министъра на правораздаването да предлага прокурори и следователи за назначение, повишение, пренасяне и освобождение от служба, а за съдиите - само за освобождение. Така на процедура се дава възможност на министъра да кадрува в прокуратурата.

Заедно със мнението си, кадровиците ще изпратят на Комисията по конституционни въпроси и протокола от днешното съвещание, тъй като Атанаска Дишева не бе съгласна с болшинството и поддържа част от предложенията за промени в главния закон.

Какво планува планът - вижте тук

 

Инфо: Сега

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР