Велико Търново. Граждани, представители на местната власт и служители на

...
Велико Търново. Граждани, представители на местната власт и служители на
Коментари Харесай

Граждани, представители на местната власт и служители на Община Велико Търново се включиха в общественото обсъждане на Плана за интегрирано развитие на общината

Велико Търново. Граждани, представители на локалната власт и чиновници на Община Велико Търново се включиха в публичното разискване на Плана за интегрирано развиване на общината за интервала 2021-2027 година, което се организира през днешния ден, съобщи кореспондент на Радио „ Фокус “ – Велико Търново . От екипа, разработващ документа, прецизираха, че част от задачите му са да усъвършенства ВиК инфраструктурата в община Велико Търново (в частност - в по-малките обитаеми места), да развие пътната инфраструктура и да реши проблемите, които естествените стихии основават в последните години. За задачата би трябвало да създават планове освен за Община Велико Търново, само че и локалната администрация да се кооперира със прилежащи общини като Габрово и Горна Оряховица, да вземем за пример.

„ Планът за интегрирано развиване на Община Велико Търново (ПИРО) за интервала 2021-2027 година е естествено продължение на напъните на администрацията, с пълномощията и ресурсите, с които разполага, да способства за прогресивното и устойчивото развиване на територията и нейните поданици. Той е съгласуван с проекта за развиване на Северен централен регион. Това е главният стратегически документ за ръководство на общината през идващите седем години “, разясни зам.-кметът на Велико Търново Снежана Данева-Иванова.

Пространственият обсег на ПИРО включва цялата територия на община Велико Търново, град Велико Търново, град Килифарево, град Дебелец и 86 обитаеми места, включително и махалите.

Снежана Данева-Иванова увери, че предстоящият резултат съдържа използвани, постижими и реалистични ограничения, които са обвързани с действителни източници на финансиране и съответни измерими резултати. От екипа допълниха, че все още се чертае тактика без финансова рамка, защото към момента не е ясно от къде и в какъв размер ще са средствата, с които ще се разполага. Това би трябвало да стане ясно до края на годината.

В документа се преглежда детайлно развиването на обществената сфера, човешките запаси, положението и качеството на просветителните, здравните и административните услуги, опазването на културно-историческото завещание, градския пейзаж, развиването на туризма, инфраструктурата и техническата обезпеченост на територията, положението на селищната мрежа и жилищния бранш. Разгледани са благоприятни условия за коопериране със прилежащи общини. Не на последно място ПИРО показва и комплекс от ограничения за попречване изменението на климата и ограниченията за адаптиране към климатичните промени и понижаване на риска от бедствия, които са обвързани с разбора на екологичното положение на общината.

„ Как си представяме Велико Търново на следващия ден, съгласно ПИРО. Представяме си го като една зелена, спокойна община, с поддържаща грижа за хората, духовна и историческа столица на България! “, добави зам.-кметът.
Луиза ТРАНЧЕВА
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР