Варна. На 5 февруари 2018 г. в Щаба на Военноморските

...
Варна. На 5 февруари 2018 г. в Щаба на Военноморските
Коментари Харесай

В командването на Военноморските сили се проведе годишен анализ на подготовката за 2017 година

Варна. На 5 февруари 2018 година в Щаба на Военноморските сили (ВМС) се организира годишен разбор на подготовка във флота за образователната 2017 година. Това оповестиха от пресцентъра на Военноморски сили . Присъстваха заместник- началникът на защитата вицеадмирал Емил Ефтимов, командирът на Военноморски сили контраадмирал Митко Петев, командирът на Флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Мален Чубенков, началниците на отдели и браншове от командването на Военноморски сили и командирите на военни формирования.
Основните старания в подготовката на Военноморски сили, съгласно отпуснатия запас, бяха ориентирани към поддържане на построените и придобиване на нови качества, осигуряващи отбраната на морския суверенитет на страната, наблюдението и контрола на морските пространства, осъществяването на задания по търсене и избавяне на море и оказване на помощ на популацията при бедствия, съдействието на Министерство на вътрешните работи при повишен миграционен поток и противопоставяне на тероризма.
Особено внимание при подготовката на военните формирования от Военноморски сили беше обърнато на развиване и поддържане на качества за водене на морски интервенции и за присъединяване в взаимни интервенции в народен, съюзен и/или съдружен формат, своевременното идентифициране, оценка и отговор на асиметрични, хибридни и терористични закани и отработване на дилемите при разрешаване на рецесии от невоенен темперамент и очистване на следствията от бедствия.
През годината Военноморски сили участваха:
- с фрегата „ Дръзки ” в интервенцията по морска сигурност на НАТО „ Sea guardian ” и в състава на Втората непрекъсната корабна група на НАТО SNMG 2 в Средиземно море от 11.10. до 21.11.2017 година Изпълнени бяха дилемите по осветление на надводната конюнктура, разкриване, опознаване и докладване на кораби от листата от съвместен интерес, което способства за въздържане и опълчване на терористичната активност против комерсиалното мореплаване. За времето на присъединяване си в интервенцията фрегата „ Дръзки ” следи над 220 кораба, откри контакт и извърши питане на 27 кораба от комерсиалния трафик, опознаване на над 130 въздушни цели и проплава 5497 благи за 753 часа;
- с офицери участваха в интервенциите на Европейския съюз „ Аталанта ” и „ Eunavformed/Op Sophia ”;
- с 1 старшина в интернационална задача на НАТО в Афганистан „ Решителна поддръжка ”;
- с базов миночистач „ Шквал ” в състава на Постоянната противоминна корабна група на НАТО (SNMCMG2) от 27.10 до 06.12.2017 г.;
- с щабни офицери в щаба на непрекъснатата военноморска група на НАТО „ SNMG 2 ”.
Военноморски сили проведоха и организираха 46 тактически учения на единичния транспортен съд, 4 тактически учения на дивизион, тактическо обучение на Флотилия бойни и спомагателни кораби „ ЧЕРНО МОРЕ 2017 ” и национално военноморско обучение с интернационално присъединяване „ БРИЗ 2017 ” на което бе сертифицирана фрегата „ Дръзки ” по стандартите на НАТО (MAREVAL). Участваха в взаимни пробни и бойни стрелби по въздушни и надводни цели с авиационни формирования от Военновъздушни сили, тактически учения с бойни стрелби на формирования за Противовъздушна отбрана от БА и бойни стрелби с ракетен комплекс 9К79 „ Точка ” с интернационално присъединяване –,,Шабла 2017 ” (свързано с многонационалното обучение на НАТО „ Saber guardian-17 ”).
Военния флот взе участие с кораби в интернационалните учения:
- „ Sea shield ” на Военноморски сили на Румъния с фрегата „ Смели ”;
- българо-румънското противоминно обучение „ Poseidon ” с базов миночистач „ Прибой;
- в учението на Военноморски сили на Турция „ NATO Nemo trials ” за първи път транспортен съд от българските Военноморски сили - фрегата „ Дръзки ”, взе присъединяване в учения по радиоелектронна битка и отразяване офанзивите на противокорабни ракети; по време на сериалите против фрегатата бяха симулирани офанзиви с друг вид противокорабни ракети;
- „ Dogu Akdeniz ” на Военноморски сили на Турция с фрегата „ Дръзки ”;
- „ Niris ” на Военноморски сили на Гърция с базов миночистач „ Шквал ”;
- за първи път българските Военноморски сили участваха по едно и също време с два кораба в интернационално обучение на противоминните сили на турските Военноморски сили „ Nusret ” - с базов миночистач „ Шквал ” и минен ловджия „ Цибър ”; по време на учението минният ловджия беше сертифициран по стандартите на НАТО.
Офицери от флота участваха в противоподводното обучение на НАТО „ Dynamic Manta ”, учението “Ariadne ” на Военноморски сили на Гърция и учението „ Sea breeze ” на Военноморски сили на Украйна и Военноморски сили на Съединени американски щати.
Кораби участваха и в 6 учения от вида “Passex ” с кораби от Военноморски сили на НАТО, посещаващи Р. България и при прехода им към пристанища на страни-членки на НАТО.
В тези интернационалните учения екипажите на корабите и щабните офицери от военния флот за следващ път потвърдиха, че са в положение да извършват поетите задължения към груповата защита на НАТО и Европейски Съюз.
Военнослужещи от Военноморски сили участваха в взаимни подготовки със страните от евразийския район по осъществяване на интервенции по надзор на корабоплаването и по противоминна война.
Ръст означи взаимната подготовка и взаимоотношението на специфичните сили със сродни структури от Българската войска, Министерство на вътрешните работи и страните членки на НАТО, по времето на която бяха усъвършенствани качествата при осъществяването на задания по суша, въздух и море.
Формированията от Военноморски сили за оказване на помощ на популацията при бедствия направиха общо 30 мероприятия в източната част на Р. България на територията на областите Варна, Добрич и Бургас, в териториалното море и в виновния регион по търсене и избавяне на Р. България.
Участието на формированията от Военноморски сили по оказване на помощ на популацията при бедствия през 2017 година се заключава в:
- дейности по оказване на помощ при зимни условия, като почистиха и пробиха над 600 км пътища от републиканската пътна мрежа. Оказаха помощ на 45 леки автомобила и на екипи на “Енерго Про ” при премахване на повреди по електропреносната мрежа – 9 мероприятия;
- дейности по оказване на помощ при тежко пътно транспортно произшествие – 1 мероприятие;
- дейности по оказване на помощ при наводнения и подпомагане на органите на локалната власт при евакуация и избавяне на бедстващи хора от наводнени обитаеми места, отводняване и разчистване на пространства и здания – 3 мероприятие;
- разузнаване и заличаване на невзривени бойни муниции и морски мини – 17 мероприятия. Бяха унищожени 18 броя ръчни гранати, артилерийски снаряди, мини и изстрели и 4 предмета, наподобяващи невзривени бойни муниции.
В осъществяване на заповед на министъра на защитата на Република България, сили и средства от Военноморските сили през 2017 година, на ротационен принцип, през две седмици, участваха в логистична поддръжка на органите на Министерство на вътрешните работи по защита на държавната граница на ГОДГ „ Резово ” от състава на ГПУ „ Малко Търново ”.
В осъществяването на поставените задания досега са взели присъединяване 91 военнослужещи и са изпълнени са общо 708 задания.
С достигнатото равнище на подготовка, както и с високата оценка, която получиха на извършените учения, Военноморски сили имат цялостното съображение да се гордеят с регистрираните по време на разбора резултати.

Още военни вести четете в профилираното издание на Фокус " Военни вести "
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР