Върховна касационна прокуратура разпространи данни от поредния си анализ по

...
Върховна касационна прокуратура разпространи данни от поредния си анализ по
Коментари Харесай

За 8 от имената от списъка на К. Петков нямало нищо, а за двама - още по-нищо

Върховна касационна прокуратура популяризира данни от следващия си " разбор " във връзка 19 лица, подадени от премиера Кирил Петков.

Както е известно, този " сюжет " стартира след среща на Петков и Гешев в Министерски съвет, на която министър-председателят попитал за какво не се работи по общоизвестни лица с данни за престъления.

После той се оказа в състояние на свикан да дава " сведения " във Върховна касационна прокуратра, където занесе лист с 19 лица (полушеговито след това Петков разгласи, че ги е " предал на 20-ия ", б.р.)

Оттогава ВКП пуска периодически " сводки " по какъв начин е предиздвикала Министерство на вътрешните работи и освен - да кажат какво вършат с престъпността на визираните лица - тъй като разкриването било обвързване на изпълнителната власт (същото изказване има и в днешното известие, б.р.). И най-много - да изброява какъв брой нищожен брой странички са получени от Министерство на вътрешните работи, ДАНС и Национална агенция за приходите (КПКОНПИ не се подлага на критика, б.р.).

Днес тази линия продължава с обстоятелството, че анализът на прокуратурта открил...

"... че във връзка с 8 от посочените от премиера господин Кирил Петков лица Министерство на вътрешните работи, ДАНС, КПКОНПИ и Национална агенция за приходите не разполагат с данни, свързани с описаното в обществено наличните източници.

За 2 от тези 8 лица не е предоставена каквато и да е информация за вероятно осъществени закононарушения от общ темперамент. "

Иначе казано - органите на изпълнителната власт не са установили данни за осъществени закононарушения " и/или нарушавания, които да бъдат предоставени на прокуратурата ". Но все пак - прокуратурата е изпратила на районните си звена - и те да кажат дали имат нещо за въпросните осмина.

Що се касае до останалите 11 души - изпратени са материали, " които вероятно биха били съотносими с изложеното " от Кирил Петков.

А единственият, който се загатва персонално в цялата сага е някогашният шеф на " Булгаргаз " Николай Павлов, който е предаден на Софийска градска прокуратура.

Но в случай че за положението на нещата си има виновници, ясно се показва кой не е измежду тях:

" Основно обвързване на Прокуратурата на Република България е покачване на обвинявания след своевременното й известяван за събрани задоволително данни за осъществено закононарушение, по този начин също и поддържане на обвинителната теза в съда.

Борбата с престъпността е отговорност на огромен кръг от органи, както на изпълнителната, по този начин и на правосъдната власт. Евентуални дейности или бездействия от подготвеност на изпълнителната власт или други управляващи няма по какъв начин да бъдат вменени на прокуратурата, която, както бе посочено нагоре, има други пълномощия... "

Ето и цялостния текст на прокурорското известие:

ПРОКУРАТУРА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ПРЕСЦЕНТЪР

Върховна касационна прокуратура извърши разбор на получените материали от Министерство на вътрешните работи, ДАНС, КПКОНПИ и Национална агенция за приходите по отношение на предоставени от министър-председателя Кирил Петков медийни изявления, касаещи 19 лица

Във Върховна касационна прокуратура е получена изисканата информация от органите на изпълнителната власт по отношение на извършванa инспекция по реда на член 145 от Закон за съдебната власт по отношение на предоставените от премиера Кирил Петков медийни изявления в размер от 588 страници, съдържащи изказвания за вероятно осъществени закононарушения по смисъла на Наказателния кодекс от 19 лица.

Министерство на вътрешните работи, ДАНС, КПКОНПИ и Национална агенция за приходите са изпратили материали, касаещи, както посочената в изявленията информация, по този начин също и материали за предприемани дейности от страна на съответния орган на изпълнителната власт във връзка с цитираните в част от изявленията лица.

След осъществен разбор на предостaвената информация се откри, че във връзка с 8 от посочените от премиера господин Кирил Петков лица Министерство на вътрешните работи, ДАНС, КПКОНПИ и Национална агенция за приходите не разполагат с данни, свързани с описаното в обществено наличните източници.

За 2 от тези 8 лица не е предоставена каквато и да е информация за вероятно осъществени закононарушения от общ темперамент. По създание това значи, че досега на изпращане на материалите органите на изпълнителната власт не са установили, в сходство със законовите си пълномощия, данни за осъществени закононарушения и/или нарушавания, които да бъдат предоставени на прокуратурата с оглед реализиране на конституционно откритите й пълномощия.

За останалите 11 от лицата са изпратени материали, които вероятно биха били съотносими със изложеното в предоставените от министър-председателя Кирил Петков медийните изявления.

По отношение на всички 19 лица е направена спомагателна информация в Прокуратура на Република България за осъществявани инспекции по реда на член 145 от Закон за съдебната власт, завършени или водени досъдебни производства.

Медийни изявления, предоставени от господин Кирил Петков, във връзка с осемте лица, посочени нагоре, макар неналичието на получени данни от Министерство на вътрешните работи, ДАНС, КПКОНПИ и Национална агенция за приходите, са изпратени на способените прокуратури с оглед осъществяване на преценка налице ли са данни за вероятно осъществени закононарушения от общ темперамент.

По отношение на Н.П., някогашен изпълнителен шеф на „ Булгаргаз “, през днешния ден, 08.03.2022 година, събраните материали, ведно с журналистическите публикации, са изпратени в Софийска градска прокуратура (СГП), която неведнъж е уведомила българската общност, че същият е разпитван в качеството на очевидец по следено от СГП досъдебно произвеждане със подобен предмет на този в предоставените изявления, свързани с него.

Постъпилата във ВКП информация ще бъде поетапно окомплектована и изпращана на съответните способени прокуратури.

Прокуратура на Република България припомня, че според конституционните разпореждания, изключителна подготвеност на органите на изпълнителната власт e разкриването на закононарушения. Основно обвързване на Прокуратурата на Република България е покачване на обвинявания след своевременното й известяван за събрани задоволително данни за осъществено закононарушение, по този начин също и поддържане на обвинителната теза в съда.

Борбата с престъпността е отговорност на огромен кръг от органи, както на изпълнителната, по този начин и на правосъдната власт. Евентуални дейности или бездействия от подготвеност на изпълнителната власт или други управляващи няма по какъв начин да бъдат вменени на прокуратурата, която, както бе посочено нагоре, има други пълномощия, съответно регламентирани в Конституцията и законите на Република България.

За всички следващи дейности в хода на инспекцията българската общност ще бъде навреме осведомена.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР