Въпреки успеха и славата си, първият транссексуален фотожурналист в Индия,

...
Въпреки успеха и славата си, първият транссексуален фотожурналист в Индия,
Коментари Харесай

Казвам се Зоя Томас Лобо и съм първият транссексуален фотожурналист в Индия

Въпреки триумфа и славата си, първият транссексуален фотожурналист в Индия, Зоя Томас Лобо, проси по 12 часа дневно, с цел да заплати наема си . Режисьорът Бхат Бурхан прекара три дни със Зоя, с цел да види какъв е животът й. Тя работи като фотожурналист от 5 години, само че споделя, че е извънредно мъчно се да откри непрекъсната работа , което съгласно нея се дължи на необятно публикуваната дискриминация към хора като нея. Около 10% от транснаселението на Индия оповестяват, че просенето е техен главен източник на приходи заради острата липса на благоприятни условия за работа.

„ Казвам се Зоя Томас Лобо и съм първият транссексуален фотожурналист в Индия. На 28 години съм. Мечтая си за това по какъв начин ще се усещам, когато афишират, че Зоя Лобо е номинирана за премиите Пулицър. “

„ Ако се увеличи осведомеността за транс общността това ще накара хората да не помнят митовете за нас. На нас в Индия се гледа като на духовни същества, както и на проститутки. Срещам доста хора които ме считат за продажница, само че аз ги пренебрегвам. На тези хора споделям единствено едно нещо: потърсете името ми в Гугъл. “

Историята й споделя  Voice of America (VOA).

В Индия над 95% от транссексуалното население прави нископлатена работа. Някои се обръщат към просията като само средство за оцеляване.

„ Налага се да желая пари от хората във влаковете тъй като все някак би трябвало да си заплащам наема. Докато обществото продължава да не ни дава опция да се изявяваме, ще вървим и ще просим. Аз съм транс човек, само че все пак нося изкуството в себе си. “

Зоя изкарва сред 3 и 4 $ за 12-часов работен ден. Средната заплата в Индия е към 390 $ на месец.

„ Всички индийци са наши братя и сестри. Нашата конституция приказва за това по какъв начин право на всеки жител е да има опция да работи, с цел да оцелява. Транссексуалните хора би трябвало да получат същите права. Необходимо е да имаме равни права. Ние също носим гении в себе си. “

Освен с фоторепортажи и просене, Зоя се занимава и с благославяне на магазини, защото в Индия се счита, че транс хората са духовни хора, които могат да вършат благословии за разцвет и шанс . Хората на пазара назовават Зоя Дурга (хиндуистка богиня), тъй като я считат за възвишена душа.

„ Някои хора си спомнят детството си като доста щастливо, само че аз не мисля, че моето е било такова. Запознах се с понятието „ битка за оцеляване “ на 9 или 10 години. На 11 години, започнах да различавам и чувствам нещата по друг метод. Всички ми се подиграваха и ме дразнеха. Сестра ми обаче постоянно ми е била опора. Винаги се застъпваше за мен и споделяше на всички да спрат да ме тормозят. “

„ Споделих и с майка ми за моята еднаквост. В оня миг тя не ме разбра и одобри изцяло. Наложи се да пребивавам по гарите в Мумбай. Понякога даже на железопътните платформи. И учебното заведение ми не вървеше добре заради всичко това. “

Зоя напуснала учебно заведение на 17 години. Според Националната комисия за правата на индивида повече от 35% от транс хората напущат учебно заведение до 10 клас заради дискриминация, тормоз и малтретиране от връстници и учители.

„ Когато отивам да желая пари от хората във влаковете, доста от тях имат това неправилно разбиране, че ние сме необразовани. И вършат непристойни мнения за нас на британски. Аз обаче им давам отговор на британски, а постоянно са доста сюрпризирани, че мога да приказвам свободно езика. “

„ Не получаваме никакво схващане и приемане и по тази причина не съумяваме да приключим образованието си. Няма и свободни работни места за нас. “

Транссексуалните хора получили правна отбрана от дискриминация през 2019 година Когато законът бил признат, единствено 6% от транс хората имали публични работодатели и съвсем никой от тях не работел в държавното управление. Девет години след законовото признание на третия пол, на Зоя към момента й е мъчно да бъде призната, добавя Voice of America (VOA) .

Неправителствени организации основана в Мумбай предложения Зоя да приказва пред група фотографи за провокациите, с които се сблъскват, до момента в който работят. Зоя се обърна към група:

„ Затворете очи, разтрийте лицето си с ръце и поемете надълбоко въздух. Така стресът ви ще изчезне и ще започнете с добра сила. Докато стоите на мястото си, освободете всяко напрежение от тялото си, вдишайте надълбоко и забравете за всичко. Представете си приливи и отливи. И когато приливите се появят още веднъж, вижте ги по какъв начин ви носят нови очаквания и стремежи. Вижте по какъв начин продължавате напред с живота си. Какъвто и стрес да има в мозъка ви, оставете го. Наситете мозъка си с позитивна сила. Ще получите повече сила, като извършите това упражнение. “

„ Тормозени сме душевен. Хората не приказват с нас по добър метод. Държат се доста жестоко. Такова им е отношението. Но ние понасяме всичко търпеливо и се стремим да забравяме тези обиди и се подготвяме за идващия ден и по този начин още веднъж и още веднъж. Заставаме пред тези хора с усмивка и продължаваме напред. “

Зоя е работи с Гугъл India и марката за звезди K-Beauty. С присъединяване си в плана на Гугъл India, тя се надява да стигне до нови стадии в кариерата си и в живота й да настъпи позитивна смяна.

„ Понякога ме унищожава мисълта за това по какъв начин обществото се отнася към мен. Но постепенно пробвам да изградя устойчива религия в себе си, че мога да се оправя добре в това, с което се занимавам. “

По темата
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР