Ваксинираните с първа доза на Астра Зенека“ е препоръчително да

...
Ваксинираните с първа доза на Астра Зенека“ е препоръчително да
Коментари Харесай

Получилите първа доза от "Астра Зенека" да се ваксинират и с втора

Ваксинираните с първа доза на „ Астра Зенека “ е целесъобразно да продължат с втора доза от същата ваксина, в случай че при първата доза не са получили затруднения. 

Това съобщи пред Радио Пловдив проф. Мариана Мурджева , ректор на Медицинския университет в Пловдив и член на Националния имунизационен щаб. 

Тя уточни, че тромбозите като клинични изяви са добре познати - главоболие, зной, болежка в гърдите, отичане в краката, комплициране, замъглено зрение и кървене. 

За момента ЕМА не оповестява за случаи на тромбози след втора доза на „ Астра Зенека “, уточни проф. Мурджева. 

Тя изясни, че е целесъобразно втората доза на „ Астра Зенека “ да се сложи сред 4-та и 11-та седмица след първата доза. На процедура в нашата страна първите имунизации с втора доза на „ АстраЗенека “ би трябвало да се създадат след 16 април. Хората, получили първа доза от „ Астра Зенека “, да изчакат до края на месеца, предложи проф. Мурджева.

Европейски Съюз без единна позиция за рисковите групи от " Астра Зенека "  

В Европейския съюз няма консенсус за възрастта на дамите, на които не е целесъобразно да се поставя от векторната ваксина.

Около 2/3 от обявените случаи на тромбози, получени след имунизиране с „ Астра Зенека “, са на дами под 60-годишна възраст при над 34 милиона имунизирани в Европейски Съюз и Англия.

В Обединеното кралство не предлагат използването на „ Астра Зенека “ на дами под 30-годишна възраст. Това е по този начин, защото те най – постоянно употребяват контрацептиви, които сами по себе си усилват тромботичния риск. У нас Ваксинационният щаб предлага имунизацията на „ Астра Зенека “ да не се слага на дами под 60-годишна възраст. Така е и в Германия, Испания и Италия, уточни проф. Мурджева.

Ваксинирарнето с „ Астра Зенека “

Рискът от тромбози е неведнъж по – невисок от риска от заразяване. Съотношението изгода – риск е позитивно. То е в интерес на вакисната на „ Астра Зенека “, означи проф. Мариана Мурджева.

Това  не е единствената векторна ваксина, която носи риск от тромбози при използване. Такава е да вземем за пример и имунизацията против ебола и това се знае от здравната общественост, акцентира клиничният имунолог.

За РНК-ваксините към този момент няма данни за поява на тромботични затруднения.
Цялото изявление на Антония Попова с проф. Мариана Мурджева е в звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР