В следващите дни президентът ще връчи мандат за съставяне на

...
В следващите дни президентът ще връчи мандат за съставяне на
Коментари Харесай

Правителството Денков-Габриел: за какво да внимаваме

В идващите дни президентът ще връчи мандат за сформиране на държавно управление на Николай Денков, номиниран за министър председател от ПП-ДБ. Той ще разполага с поддръжката на 133 депутати от първите две парламентарни обединения. За първи път в историята ни обаче се основава държавно управление по формула, която не съществува в Конституцията – държавно управление с министър председатели на ротация.
Какво е ясно за държавното управление „ Денков-Габриел “
Правителството ще съществува най-вече 18 месеца – до есента на 2024 година. Този период е изчислен въз основата на целите, към които беше реализиран консенсус от първите две парламентарни групи. За някои от тях, като конституционни промени в правосъдната система, може да получат и по-широка поддръжка.



Съставът и структурата на държавното управление е препоръчан от ПП-ДБ и включва политически фигури и специалисти на обединението. Единственият представител на ГЕРБ-СДС ще е Мария Габриел. Тя ще е вицепремиер.

Министър-председател в първите девет месеца ще е Николай Денков (ПП-ДБ). В този интервал би трябвало да бъдат решени едни от най-тежките задания пред страната. Необходимо е да се одобри най-накрая държавен бюджет. ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са срещу плана, препоръчан от служебното държавно управление, поради рекордния недостиг и ще би трябвало да внесат нов план. Вторият тежък проблем е отстраняването на Иван Гешев като основен прокурор и приемането на механизма за надзор над основния прокурор. Около това, наподобява, всички са обединени, само че е комплицирано да се предвижда по какъв начин дейностите на Иван Гешев ще отзвучават измежду партиите и дали няма да допринесат още повече за политическата неустойчивост. В този интервал, още през октомври, би трябвало да се реши и участието ни в Шенген. Поне такива обещания идват през последните месеци от служебното държавно управление. През октомври предстоят и локални избори. В тях за първи път ще вземат участие Политическа партия. Представянето в конкуренция с ГЕРБ, които са със мощни и непробиваеми в последното десетилетие локални структури, също ще въздействат на взаимоотношения сред сътрудниците.



Мария Габриел ще би трябвало да поеме държавното управление от февруари. Това ще би трябвало да стане комплицирано, съгласно конституционна процедура, която не планува ротация. Николай Денков ще би трябвало да подаде оставка, Народното събрание да я гласоподава, президентът да започва процедурата с връчването на мандати, ГЕРБ-СДС да го изпълнят и да предложат министър председател, конструкция и състав.

Мария Габриел ще стъпи на започнатото, свършеното, само че и несвършеното от Николай Денков. Със сигурност ще поеме първите последици от финансовата политика на кабинета (финансов министър въпреки всичко ще е Асен Василев, който понася жестоки рецензии от ГЕРБ-СДС), да приготви страната за влизането в еврозоната, да удовлетвори упованията на хората за справяне с икономическата рецесия. В този интервал ще се проведат и избори за Европейски парламент. Вотът на българите тогава ще е индикативен на чия сметката, на ГЕРБ-СДС или на ПП-ДБ, се пишат триумфите и на чия неуспехите.
Кои са незнайните във формулата " Денков - Габриел "


Ще има ли съглашение сред ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, което да уреди въпроса с ротацията, измененията в кадровия и структурния състав, прехода сред двамата министър председатели? Според първите изказвания ГЕРБ-СДС няма да получи никакви постове, с изключение на вицепремиерския. Отнася ли се това сигурно обаче и за втория ешелон, за регионалните шефове, за управлението на службите (за промяната им очевидно също има политическа воля), шефовете на организации, разпределението в парламентарната квота в редица регулатори с изминал мандат, в това число и Висшия правосъден съвет? Засега е написана единствено концепцията на това ръководство в обща декларация.



Липсата на съглашение в действителност визира въпроса за политическата отговорност. Засега наподобява тя ще се носи от Николай Денков и Мария Габриел. Те, без наличието на водачите и управленията на двете обединения, показаха пред медиите ексцентричната управническа концепция. Те водят договарянията. Те вземат решение. Бойко Борисов го повтори няколко пъти. Отговорността ще е на министър председателите, най-вече – на мандатоносителите. Споразумение е належащо още повече откакто и двете страни повтарят неведнъж, че си нямат доверие.



Въпреки че са заложени периоди, най – огромното незнайно е какъв брой ще продължи ръководството на държавното управление „ Денков-Габриел “. В решението на Политическа партия е заложено, че Николай Денков може да подаде оставка незабавно откакто усети, че не може да реализира заложените промени. Не е ясно дали в този случай Мария Габриел ще поеме премиерския пост, дали ПП-ДБ няма да отдръпват поддръжката си и дали това държавно управление ще продължи живота си. Не е несъмнено и какво ще се случи през февруари следващата година, в преходния интервал. Конституцията отваря опция минимум ГЕРБ-СДС да смени министри, само че също по този начин ПП-ДБ да се пернат, изобщо да се отворят още веднъж комплицирани договаряния.





Правителството „ Денков-Габриел “ се крепи на една джентълменска декларация сред „ сътрудници “, които си няма доверие.

Крехкият съюз ще се сблъска с доста тествания и би трябвало да следим деликатно по какъв начин ще се оправи с финансовата и антикризисна политика, въпросът „ Гешев “ и конституционната промяна, интеграцията в Шенген и еврозоната, какви ще са резултатите от локалните и европейските избори, взаимоотношенията с президента Румен Радев, който още веднъж ще ускори опозиционното си говорене по отношение на изпълнителната власт, позицията ни за военната помощ за Украйна, натискът върху Скопие да промени конституцията си...

Можем да сме сигурни единствено в едно. Поне ще посрещнем Нова година с постоянно държавно управление.



фотоси: Българска телеграфна агенция
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР