В историческия център на София бе открит паметник на американския

...
В историческия център на София бе открит паметник на американския
Коментари Харесай

Откриха паметник на Удроу Уилсън в София

В историческия център на София бе открит монумент на американския президент Удроу Уилсън, който оказа помощ за запазването на българския суверенитет след края на Първата международна война /1914-1918 г./. Монументът, който е по план на именития български ваятел Георги Чапкънов, е подложен в градинката сред Централната баня и джамията " Баня баши ".

На откриването участваха представители на българския политически и интелектуален хайлайф, съобщи БГНЕС. Сред тях имаше и доста представители на правосъдната власт, по чиято самодейност се слага паметникът на 28-ия президент на Съединени американски щати. На откриването бяха президентът Георги Първанов, Стоян Денчев, Тодор Чобанов, Ясен Тодоров и главният прокурор Иван Гешев.

Решението за издигане на паметника бе признато от Столичния общински съвет на 23 април тази година.



Удроу Уилсън работи за реализиране на обективен мир. На 8 януари 1918 година той произнася фамозната си тирада за „ четиринадесетте точки “, предлага основаването на Обществото на народите, организация, която ще се стреми да оказва помощ за опазване на териториалната целокупност и политическата самостоятелност на огромните и дребни народи.

На мирните договаряния през 1919 година Удроу Уилсън отстоява оставането на Беломорска Тракия, Южна Добруджа и Царибродско в рамките на Царство България. С решителната си интервенция той предотвратява реализирането на големите териториални искания на Сърбия, Гърция и Румъния по отношение на нашата страна, както и нейното очистване като страна и разделянето на три региона, подчинени на нейните съседи. Уилсън е безапелационен, че по-скоро ще напусне конференцията и Париж, в сравнение с да се съгласи с подялбата на един народ със независима страна и вековно минало. Президентът е против отмъстителното отношение към победените нации и се аргументира, че то ще докара до нова война в бъдеще. Той упорства да се зачита прогласеният от него принцип за етническо самоопределяне на териториите при следвоенното устройство.

През 1919 година Удроу Уилсън получава Нобеловата премия за мир.

Снимки: Пресцентър на Прокуратурата
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР