Дронове срещу Украйна: Искат да оставят населението без ток, вода и отопление
В експанзията си против Украйна Русия употребява ирански дронове за поразяване на обекти от сериозната инфраструктура на страната. Какви цели преследват с тази тактичност руснаците?
Дроновете поразяват главно жилищни региони, убиват цивилни хора и унищожават гражданска инфаструктура
Седмици наред понася съществени вреди от. Повечето от тях се прихващат от противовъздушната защита на страната, само че съгласно английското военно министерство огромна част от тях въпреки всичко съумяват да поразят задачите си. А това са обекти от сериозно значимата инфраструктура на страната, както и жилищни региони.
Министър-председателят на Украйна Денис Шмихал неотдавна изясни каква сериозна заплаха съставляват тези безпилотни летателни апарати: " Руснаците хвърлят против нас сред 20 и 30 ирански дронове камикадзе всеки ден ".
В тази връзка той предизвести за предстоящо " миграционно цунами ", в случай че съветските войски продължат да нападат и унищожават украинската гражданска инфраструктура. " Те желаят да оставят популацията без тока, вода и отопление през зимата ", казва той пред " Франкфуртер Алгемайне Цайтунг " (ФАЦ). Премиерът прибавя, че немската отбранителна система IRIS-T към този момент е избавила " доста, доста животи " - особено в региона на Киев.
Ядреното съглашение с Иран
Редакцията предлага
И, и твърдо се съпротивляват против напъните за изясняване на произхода на безпилотните самолети. Посланикът на Русия в Организация на обединените нации Василий Небензя отхвърли настояването на Съединени американски щати за следствие на Организация на обединените нации. В противоположен случай, предизвести той, Русия ще би трябвало да преразгледа съдействието си с интернационалната организация. Становището на Иран е сходно.
Техеран най-вероятно отхвърля доставката и потреблението на свои безпилотни самолети, защото не желае да сложи под риск договарянията за нуклеарното съглашение, разяснява Маркус Каим от берлинската фондация " Наука и политика " пред Дъждовни води. Докато не бъде несъмнено потвърден, договарянията по нуклеарното съглашение остават вероятни. Едно самопризнание, че дроновете са ирански, би затруднило значително диалозите с европейците.
Експерти: дроновете са ирански
Въпреки това Маркус Каим счита доказателствата за потреблението на ирански безпилотни самолети за безапелационни. Като причини той показва видеозаписи и открити отломки от тях. " По моя преценка не може да има подозрение по този въпрос. И не познавам сериозен специалист, който да се съмнява, че съответните доставки на оръжие са се осъществили ", споделя Каим.
Това мнение се споделя и от военния специалист Маркус Райзнер, началник на Отдела за проучвания и разработки в Терезианската военна академия във Виена. Многобройните курсове на съветски самолети до Иран и назад са ясна индикация за превозването на огромни количества материали, показва той. Дизайнът на дроновете също приказва за техния генезис, споделя Райзнер.
Що се отнася до въпроса за какво Русия внася дронове от Иран, специалистът показва, че Русия към този момент стартира да изпитва дефицит на някои типове оръжия.
Какви безпилотни самолети се употребяват?
Според Райзнер против Украйна се употребяват два типа безпилотни летателни апарати:.
„ Мохаджер-6 “ може да прави разузнаване и наблюдаване на задачата. Подобно на други самолети от този вид, той играе значима роля в разузнаването на цели за артилерията. " Но той може да бъде оборудван и с ракети " въздух-земя " и да поразява цели, след като ги е разкрил. "
Останки от ирански дрон " Шахед 136 " на оживена улица в Киев
„ Шахед-136 “ пък съставлява типичен дрон камикадзе. Той се ръководи от GPS система, която го насочва с корекции към задачата. Той най-често не се употребява изолирано. " Обикновено лети в група от 10 до 15 дронове, с цел да затрудни оптимално противовъздушната защита на украинците. " Една част от тях биват сваляни, другите в групата въпреки всичко съумяват да достигнат целта.
След това руснаците изстрелват крилати ракети, против които е съвсем безсилна, защото системите се нуждаят от време, с цел да бъдат презаредени с нови ракети. Това се дължи и на обстоятелството, че украинската Противовъздушна отбрана понесе тежки удари през последните осем месеца. " Вярно е, че руснаците нямат безусловно въздушно предимство, заради което не могат да летят със самолети над Украйна. Но те въпреки всичко имат преимущество във въздуха. Могат да нападат цели, където пожелаят ", споделя Райзнер.
Това ли цели Русия?
От стратегическа позиция това е съдбовно, прибавя той. " Защото украинската войска напредва на юг и изток, само че навътре в страната инфраструктурата бива унищожавана. С други думи - хората ги чака доста тежка зима. А това може да накара доста от тях да потърсят избавление на Запад. Една нова бежанска вълна обаче ще ускори. Точно на това разчита Русия ", споделя наблюдаващият.
Източник: dw.com
КОМЕНТАРИ