В 28 общини в България не се покриват стандартите за

...
В 28 общини в България не се покриват стандартите за
Коментари Харесай

Стандартите за качество на въздуха редовно не се покриват в 28 общини в България

В 28 общини в България не се покриват стандартите за качество на въздуха, касаещи праховите частици, заяви през днешния ден на конференция в София представителят на Световната банка Джон Мурлие. Данните са за интервала 2011 - 2016 година, като най-вече дни с превишаване има във Видин, Монтана, Перник, Пловдив, Плевен и Димитровград.

Най-често превишението е за праховите частици с размер 10 микрометъра, който се отделят най-вече при битовото отопление с дърва и въглища. На конференцията, проведена от Сдружение " Въздух за здраве ", лекар Скендер Сила от Световната здравна организация (СЗО) уточни, че 9 от 10 души в света все още дишат въздух с незадоволително положително качество.

Той акцентира, че за 2019 година мръсният въздух се смята за главен риск за човешкото здраве, като той е причина за преждевременната гибелта на над 7 млн. души годишно.

На конференцията бяха показани и данни на СЗО, съгласно които за 2018 година 29% от рака на белите дробове, 24% от инсултите, една четвърт от Исхемичната болест на сърцето и 43 на 100 от случаите на Хронична обструктивна белодробна болест се появяват като късни последствия на мръсния въздух.

Доктор Каролина Любомирова от Факултета по публично здраве към Медицински университет - София показа данни от изследване, търсещо връзка сред превишенията на нормите и случаите на реакция на Центъра за незабавна здравна помощ в София на недоволства, обострящи се от него. За задачата е оценен интервал от две години (21.02.2017 г - 14.03.2019 г.).

Изводът е, че има слаба, позитивна статистическа корелация сред концентрацията на прахови частици с размер 10 и 2.5 микрометъра и броя на случаите потърсили помощ за инфаркти, инсулти, остра сърдечна непълнота и болести на дихателната система. Доктор Каролина Любомирова обаче посочи, че за изрично доказване на зависимости са нужни спомагателни изследвания, с включване на разбор и за други рискови фактори с изключение на замърсяването на въздуха.

Сдружение инсталира още 1000 датчика следващата година

На конференцията Петър Киров от гражданската самодейност AirBG уточни, че за по-малко от три години броят на употребяваните от нея датчици за следене на качеството на въздуха в цялата страна е достигнал 998. Те правят над 66 милиона измервания на месец. Плановете за идната година са да бъдат инсталирани още 1000 станции.

По мотив изказванията, че данните от тях не са точни, Киров показа графики, доказващи, че стойностите са близки до регистрираните от автоматизираните станции на Изпълнителна организация по околна среда и води. От AirBG стартират да инсталират и устройства за премерване на концентрацията на азотен двуокис във въздуха.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР