Църквата почита днес преподобни Йоаким Осоговски. Не е известно къде се

...
Църквата почита днес преподобни Йоаким Осоговски.
Не е известно къде се
Коментари Харесай

Преп. Йоаким Осоговски живял в пещера -

Църквата уважава през днешния ден преподобни Йоаким Осоговски.

Не е известно къде се е родил той. Живял е през ХІ век и се е показал в Господа в самото начало на ХІІ век, когато България се намирала под византийска власт. Той е един от четиримата велики български подвижници-отшелници, оказали най-силно въздействие върху благочестието на своя народ и изключително върху българското монашество - преподобните Йоан Рилски, Гавриил Лесновски, Прохор Пчински и Йоаким Осоговски. 

Веднъж Йоаким като пътешественик пристигнал да се помоли в домашната черква на локалния болярин в село Градец. В диалог с положителния болярин той го помолил да му уточни уместно място за усамотен подвижнически живот. И боляринът му показал една пещера покрай реката Сарандапор (от гръцки) или Крива река. Като се преселил в тази пещера, Йоаким претърпял в нея всичкото останало време на своя живот в непоколебим пост и съзерцателна молитва.

Веднъж на него инцидентно се натъкнали ловци, обезверени от неуспеха си в лова. Преподобният им посочил едно място, където те хванали доста лов. От това време нататък работите на тези хора изобщо тръгнали добре, заради благословението на светия подвижник. Но когато различен път посетили пещерата му, те намерили подвижника да лежи на земята починал и го погребали там. След това постоянно дохождали на гроба му с кадило и свещи.

След 50 години един овдовял духовник, на име Теодор, се поселил в мястото, където се подвизавал Йоаким и приел монашеско пострижение с името Теофан. Преподобни Йоаким му се явявал няколко пъти и му заповядвал да извади от земята нетленните му мощи. Теофан извършил заповедта на стареца. После построил и манастир с храм на името на преподобния.

В този манастир и до момента лежат светите мощи на преподобни Йоаким

Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР