Болестта на боксьора: когато мозъкът бавно умира
Той е първият и единствен към този момент състезател в Германия, който приказва намерено за своя проблем: Ерих Грау, някогашен играч по американски футбол, допуска, че е развил хронична травматична енцефалопатия (ХТЕ). Смята се, че от това рядко мозъчно заболяване е страдал и фамозният немски боксьор Рене Велер, който умря през лятото.
68-годишният Грау, който е един от пионерите на американския футбол в Германия, в никакъв случай няма да разбере сигурно дали страда от тежката дегенеративна болест - нормално тя се открива еднопосочно единствено след аутопсия на мозъка.
Симптомите
Бившият футболист е наясно, че от над 20 години при него се демонстрират признаците, които учените свързват точно с въпросното заболяване: паметта му отслабва, все по-често е спохождан от самозабравяне, а резултатите от проучвания с ядрено-магнитен резонанс демонстрират, че мозъкът му атрофира. От известно време той има и съществени компликации с координацията на придвижванията.
Ерих ГрауСнимка: privatНа 45-годишна възраст някогашният гимназиален преподавател за първи път открива, че мъчно се концентрира. Освен това става експлозивен и нападателен. Проучвания демонстрират, че още в ранен етап на болестта може да настъпи трайна смяна на характера. Увеличава се също по този начин рискът от самоубийство, вероятни са и прояви на принуждение. Нагледни образци за това са австралийската футболистка Хедър Андерсън, която се самоуби през ноември 2022 на 28-годишна възраст, и Филип Адамс, някогашен професионален състезател в Националната футболна лига (НФЛ), прострелял през април 2021 шестима души, а по-късно и себе си. При аутопсиите на мозъците им е открито, че и двамата са страдали от хронична травматична енцефалопатия.
Вече има към 350 доказани случая на ХТЕ при някогашни играчи от НФЛ. Заболяването е намерено и при умряли играчи в други контактни спортове - ръгби, хокей на лед, футбол, бокс, бойни изкуства. При всички тях е открит мощно понижен размер на мозъка. Освен това в най-външния пласт на основния мозък са открити скупчвания на по този начин наречените тау протеини, които в действителност стабилизират нервните кафези. Когато мозъкът прави внезапни придвижвания, съществува риск тези протеини да се " прегънат " погрешно. Това може да повреди нервната клетка дотам, че тя да загине. Не е изключена и верижна реакция. Подобно на останалите невродегенеративни болести, към които спадат и Алцхаймер и Паркинсон, ХТЕ към момента е нелечима болест.
Ерих Грау през 1983 годинаСнимка: privatДори леките удари по главата са рискови
Клиничната картина на ХТЕ е известна още от 1920-те години като dementia pugilistica (боксьорска деменция). Още тогава се е предполагало, че мощните удари по главата могат да причинят трайни увреждания на мозъка. Днес знаем, че също и по-леките удари може да имат съществени последствия.
" Ако такива разтърсвания на главата се натрупват в продължение на доста години, те водят до невродегенеративни процеси, сходни на черепната травма ", споделя Инга Кьорте, професор по невробиология в Мюнхенския университет " Лудвиг Максимилиан ".
Ерих Грау допуска, че значително от бившите му колеги, " сигурно най-малко една четвърт ", също са наранени. " Но те избират да си останат тези герои от предишното, които всички ще помнят, вместо да извърнат съществено внимание на признаците ", споделя той.
Що се отнася до новите правила в контактните спортове, да вземем за пример възбраната в Съединени американски щати деца до 10-годишна възраст да удрят топката с глава или пък въвеждането на високотехнологична отбрана при ръгбистите, Ерих Грау си остава скептично надъхан: " Ако цигарите с филтър бяха поставили завършек на рака на белия дроб, щях да съм по-обнадежден ", споделя той.
***
Вижте и това видео от архива ни:
В Тайланд: деца на боксовия кръг
To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video