Таванът на пенсиите се вдига от 1500 на 2000 лева

...
Таванът на пенсиите се вдига от 1500 на 2000 лева
Коментари Харесай

 Тристранният съвет се събира извънредно заради пенсиите 


Таванът на пенсиите се подвига от 1500 на 2000 лв. от 1 юли - това планува план за промени в държавния бюджет за тази година, който ще се разисква на изключително съвещание на Националния съвет за тристранно съдействие в понеделник, заяви БНР.

Според плана от 1 октомври ще има още едно нарастване на оптималната пенсия и тя ще стане 3400 лв..

На съвещанието ще бъде прегледан целият пакет от антикризисни ограничения на ръководещите. Предвижда се от 1 юли всички пенсии за трудова активност, отпуснати до 31 декември 2021 година, да се осъвременят с 10%. Освен това, изплащаните към 30 юни спомагателни суми, така наречен Covid добавки и самостоятелните обезщетения, които съставляват разликата сред прихода от пенсия през декември предходната година и през януари т. година, се включват в действителния размер на получаваната персонална пенсия за трудова активност.

Също от 1 юли минималната пенсия става 467 лв., вместо досегашните 370, а обществената пенсия за напреднала възраст се усилва от 170 на 215 лв..

От 1 октомври пенсиите за трудова активност ще се усилят с използване на модифицирано предписание за осъвременяване, като процентът на нарастване за всяка година ще бъде по-голямото всред повишаването на междинния застрахователен приход или средногодишната инфлация.

Очаква се междинната пенсия през юли да доближи 658 лв., а през октомври - 709 лв..

На тристранния съвет ще бъдат разисквани и плануваните от 1 юли ограничения по антикризисния пакет, измежду които въвеждане на понижена ставка на Данък добавена стойност в размер на 9% за доставки на централно отопление и на природен газ, нулева ставка Данък добавена стойност за доставки на самун, увеличение размера на данъчните облекчения за деца и други


Междувременно през вчерашния ден стана ясно, че до две седмици ръководещите ще разпишат и внесат за разискване актуализацията на бюджета. Именно през актуализацията би трябвало да бъдат одобрени антикризисните ограничения, които към този момент бяха показани. Сред тях е и понижаване на Данък добавена стойност на парното и топлата вода от 20 на 9%, с което да се омекоти шокът от фрапантното повишаване на топлинната сила от 1 юли.

„ Обединихме се, че в седмицата от 6 до 10 юни ще се постараем в Народното събрание да бъде прегледан на първо четене в комисия Закон за бюджета с промените по актуализацията”, разяснява началникът на кабинета Лена Бориславова.

Кабинетът си сложи период - до края на юни новият бюджет да е реалност, с цел да работят от 1 юли антикризисните ограничения и по-високите пенсии. Пакетът от ограничения би трябвало да бори и високите цени на топлоенергията, които също ще влязат в действие то 1 юли. Един от лостовете да се смекчи повишаването от 40% е понижаване на Данък добавена стойност на парното - от 20 на 9%. Мярка, която някои специалисти подлагат на критика.

„ Намаляването на Данък добавена стойност не е антикризисна, а прокризисна мярка, тъй като това не понижава цената на парното, а просто кара някой различен да я заплаща. Нали разбирате, че страната тези пари би трябвало да ги вземе от някъде. Тя би трябвало да ги вземе от някакви други данъци”, разяснява пред NOVA икономистът Григор Сарийски.

Според други, обаче, това ще даде глътка въздух за крайните консуматори. „ Ако се понижи Данък добавена стойност върху парното от 20 на 9 % това ще падне под 30 %. Откъде ще се вземат парите? Имайте поради, че ние имаме доста промишлености, които печелят от тази обстановка, енергетиката прави необикновен експорт на големи цени”, счита икономистът Георги Ангелов.

По-ниско или нулево Данък добавена стойност на парното ще намали цената, само че няма да е задоволителна мярка, считат част от съдружните сътрудници. От Има Такъв Народ предизвестиха, че държавното управление залага на доста обществени ограничения, които мъчно ще осъществя без заеми.

„ Бодряшки изказвания по какъв начин всичко може да се оправи с държавна интервенция просто не са правилни. Държавата отделя голямо количество пари за обществени действия. Но тези пари би трябвало да дойдат отнякъде. Ако стопанската система не върви, другият вид е заеми. Задават се сложни години”, предизвести Тошко Йорданов.

Според Има Такъв Народ единственият метод да се избяга дългова серпантина е стопанската система на страната да работи.

Източник: struma.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР