Tаурус KEPD-350 се смята за една от най-модерните оръжейни системи

...
Tаурус KEPD-350 се смята за една от най-модерните оръжейни системи
Коментари Харесай

Могат да скъсят войната: Украйна иска ракети Таурус

Tаурус KEPD-350 се счита за една от най-модерните оръжейни системи на Бундесвера. Според украинския външен министър Дмитро Кулеба тези ракети даже " могат да скъсят войната ". Направляемата ракета, дълга 5 метра и тежка съвсем 1,4 тона, се пуска от изтребител. Задвижена от реактивен мотор, по-късно тя независимо намира авансово заложената ѝ цел на земята.

Защо " Таурус " се смята за оръжие с отдалечен обсег?

" Таурус " развива скорост до 1170 км. в час - т.е. малко под скоростта на звука. Ракетата лети на височина от към 35 метра. Това я прави съвсем неоткриваема за вражеските радари. Радиусът на деяние е до 500 километра, което разрешава на водачите да поразяват цели от далечно разстояние. Това значи, че не е наложително те да навлизат в противниковото въздушно пространство, с цел да изстрелват " Таурус ".

Срещу какви цели се употребява " Таурус "?

Военновъздушните сили приказват за " цели с висока военна стойност ", като да вземем за пример бункери или стратегически командни пунктове на противниковите сили. " Таурус " е в положение да пробие даже няколко дебели стоманобетонни стени. За да направи това,  ракетата се издига внезапно малко преди да доближи задачата и след това я поразява с извънредно мощен отвесен удар.

Преди да се взриви самата бойна глава, един бронебоен снаряд пробива дупка в стената на бункера. След това 400-килограмов железен пенетратор прониква в тази дупка, като употребява датчици, с цел да мери какъв брой противодействие би трябвало да преодолее. По този метод " Taurus " може да проникне и през няколко етажа на бункера, преди бойната глава да се взриви.

Преди самата бойна глава да се взриви, се задейства кумулативен снаряд, който пробива дупка в стената на бункера. След това 400-килограмовият железен пенетратор прониква през отвора, употребявайки датчици, измерващи съпротивлението, което би трябвало да преодолее. Така " Таурус " може да пробие даже няколко етажа на бункер, още преди бойната глава да експлодира.

Как " Таурус " открива задачите си?

" Таурус " употребява четири самостоятелни навигационни системи, с цел да поддържа своя курс. Спътниковата система " Джи Пи Ес " има специфична отбрана против разстройства. При така наречен референтна навигация " Таурус " сканира земята и я съпоставя с авансово съхранена информация.

" Таурус " има лазерни далекомери и инфрачервени търсачиСнимка: Bernhard Huber/MBDA

Със датчиците си " Таурус " може да се ориентира и по отношение на мостове, реки или кръстовища. Ракетата има и дарба да дефинира позицията си, като непрекъснато проучва личното си местонахождение.

Как украинската войска би могла да употребява " Таурус "?

С ракетите " Таурус " Украйна би могла да нападна и съветски позиции, които се намират надалеч зад фронтовата линия. Това би разрешило на украинците да унищожават маршрутите за доставяне и командните центрове на съветските нападатели. По-конкретно Украйна би могла да доближи и цели в окупирания от Русия полуостров Крим.

Това би било от решаващо значение, с цел да възвърне териториите си. С английските ракети " Storm Shadow " и с френските крилати ракети " Scalp " на украинската войска към този момент ѝ са били обещавани сходни оръжейни системи. Споменатите ракети обаче разполагат с по-ограничен обсег.

Защо Берлин се колебае?

С " Таурус " Украйна би могла да нападна и цели на съветска територия. Германското държавно управление обаче желае да избегне това, опасявайки се от по-нататъшна ескалация. Затова може да се окаже, че Берлин механически ще ограничи обсега на ракетите " Таурус ", преди да ги достави на Киев. Москва неведнъж е отправяла предизвестия да не се доставят на Украйна оръжейни системи като " Таурус " или като американските ATACMS. Самата Русия обаче употребява ракети с отдалечен обсег, с цел да нападна украински градове.

Колко бързо може Германия да достави " Таурус "?

Бундесверът в Германия разполага с към 600 броя „ Таурус “. Между 150 и 300 вероятно са боеспособни. Останалите би трябвало да се обновят. Единичната цена за една численост е към 1 млн. евро. Преди това обаче " Таурус ", които са разработка на оръжейния тръст MBDA, ще би трябвало да се приспособяват за изтребителите на украинските военновъздушни сили. В Германия те са предопределени за изтребителите " Торнадо " и " Юрофайтър ".

****

Вижте и това видео на Дъждовни води:

Съединени американски щати: Оръжия за Украйна от американски фабрики

To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video

Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР