Страхът от коронавируса ще затихне и фокусът на вниманието ще

...
Страхът от коронавируса ще затихне и фокусът на вниманието ще
Коментари Харесай

Коронавирусът не е достатъчно апокалиптичен за късномодерния потребител

Страхът от ковид ще затихне и фокусът на вниманието ще бъде преместен от нови катастрофични сюжети. Мнението е на антрополога доцент Харалан Александров, учител в Нов български университет.

„ Развратеното воайорско схващане на късномодерния консуматор на катастрофични събития няма да се задоволи да се закрепи прекомерно дълго за този дразнител. Ще си търси други дразнители “, сподели Александров пред БНР.

След пика на тревога от разрастването на болестта от ковид ползата ще се измести, предвижда общественият антрополог.

„ Но защото ние имаме сдържан потенциал да се тревожим, стеснен потенциал, и непрекъснато се появяват някакви други мотиви за паника, „ приучени сме “ от непрекъснатото бомбардиране с нови тласъци да търсим нови тласъци. Това е един развой на забързване, при който сякаш не можем прекомерно дълго да се съсредоточим върху един мотив за възбуденост. Имаме потребност да поддържаме непрекъсната възбудимост. Това е доста очевидно при хората, които са втренчени в екраните на мобилните си телефони и непрекъснато сменят тласъците. “

„ Ще се уморим да се тревожим. Ще спре да ни е забавно и ще насочим паниките си и вълненията към някакъв различен мотив за разтревожване, какъвто сигурно световният свят ще ни сервира. Просто хората са капризни. Няма да бъдат задоволени от ковид задоволително дълго. Не е задоволително трогателен и не им предлага задоволително трагични, апокалиптични картини, с цел да могат същински да се възбудят “, разяснява Харалан Александров.

„ Това, което се случва сега, от статистическа позиция наподобява не по-опасно от общоприет грип, само че защото е ново и непознато, а нашият свят без друго е изпълнен с прекалено много нови и непознати развития и затова е доста обезпокоителен и под напрежение, обществото избира да се уплаши, свръхмерно съгласно мен от тези непознати развития. И цялата информационна система се активизира, с цел да ускорява и да истеризира тази, другояче основателна, паника. “

Александров показа, че има наблюдения над хора, следящи интензивно профилирани уеб сайтове за хода на епидемията от ковид, „ които демонстрираха очебийно невротично държание – на хора, които не могат да се откъснат, съвсем бяха истеризирани от тези вести. “

Общият декор е тревожно-депресивен и присъщ за обществата в тази ера заради огромната динамичност на измененията, разпадането на устойчивите връзки и обществени структури и нуждата непрекъснато да се адаптираш и да се справяш с нови провокации, заключи общественият антрополог.

„ Нямаме апокалиптична обстановка. Най-апокалиптичното, което аз виждам е, че евентуално ще има закъснение на икономическия растеж, доста надалеч от апокалипсиса. “

Задава ли се краят на световното село?

„ Мисля, че евентуално ще намалее физическото напредване по силата на това, че избрани територии са поставени под карантина. Намалява придвижването, пътуванията. Със сигурност туризмът ще бъде стеснен, само че ще се придвижи връзката в областта на интернет, където по този начин или другояче се случва огромна част от нея. В този смисъл свързаността ще остане и евентуално ще се ускори. Просто физическата подвижност краткотрайно ще бъде забавена “, счита Александров.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР