Става дума за месо, създадено в лаборатория от стволови клетки

...
Става дума за месо, създадено в лаборатория от стволови клетки
Коментари Харесай

Лабораторното месо - засега само за ценители

Става дума за месо, основано в лаборатория от стволови кафези на животни. Две американски компании - " Upside Foods " и " Good Meat " - към този момент са получили позволение да продават създаденото от тях изкуствено месо, удостовери министерството на селското стопанство на Съединени американски щати.

" Това позволение същностно ще промени метода, по който месото стига до нашите чинии ", казва създателят и началник на " Upside Foods " Ума Валети, който по компетентност е кардиолог. " Това е голяма стъпка към устойчивото бъдеще - бъдеще, което подсигурява избора и живота. "

Първите клиенти са звездни готвачи

И двете компании са създали култивирано месо от кокоши стволови кафези - те се поставят в богата хранителна среда и там порастват. Както " Upside Foods ", по този начин и " Good Meat " желаят като начало да оферират продукта си в изискани заведения за хранене, а когато разширят потенциалите си - ще последват и магазините за хранителни артикули.

В " Upside Foods " към този момент са получили поръчка от ресторанта " Bar Crenn " на френската звездна готвачка Доминик Крен в Сан Франциско, Калифорния. " Good Meat " пък предоставя продукцията си на испанския звезден готвач Хосе Андрес, който наред с другото управлява и доста заведения за хранене във Вашингтон.

Алтернатива на индустриалното отглеждане на животни?

Лабораторното месо от стволови кафези обезпечава скотски протеини без проблемите, свързани с индустриалното развъждане и кръвопролитие на животни. То не трябва да се смесва с растителните други възможности, които наподобяват усета на месото, само че не съдържат скотски протеини.

Консумацията на месо е считана за един от главните фактори за измененията в климата - най-много поради големите площи, нужни за индустриалното отглеждане на животни и обвързваните с това нездравословни излъчвания, в това число на метан. Изкуствено основаното лабораторно месо, наричано и месо инвитро, би трябвало да окаже значително подпомагане в това отношение.

Енергийните разноски са високи

Критиците на концепцията обаче показват, че основаването на лабораторно месо изисква големи количества сила. Затова слагат под въпрос изказванието, че изкуственото месо е по-благоприятно за околната среда от стандартното.

Според някои проучвания " месото на бъдещето " може да докара до понижаване на парниковите газове със 75 %, само че други стигат до тъкмо противоположните заключения. Германската централа за отбрана на потребителите акцентира, че към този момент тезата " лабораторното месо е по-благориятно за кллимата "  не дава отговор на истината, в това число тъй като изчисленията досега са към момента хипотетични. Значителни усъвършенствания биха могли да се чакат едвам когато се стигне до пробив и до " индустриално произвеждане "  на лабораторно месо.

 

Източник: dw.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР