Специалисти: комарите и мухите вече са по-различни, в България има

...
Специалисти: комарите и мухите вече са по-различни, в България има
Коментари Харесай

Затоплянето на климата увеличава броя на змиите в планината

Специалисти: комарите и мухите към този момент са по-различни, в България има африкански калинки и мравки

През последните 10 година биолозите следят нарастване на популациите на змиите в планината. Според тях това се дължи на промяната на климата. Влечугите се срещат в къщи, дворове, детски градини, по улиците. Местните хора би трябвало да привикват с съществуването на повече змии, тъй като

климатът в Смолян

стартира от ден на ден

да наподобява на този

в Гърция,

споделя биологът и шеф на “Дезинфекционна станция ” в Смолян Оля Тотева.

“Климатът ни се трансформира, ще има змии, а и комарите към този момент са по-различни, и мухите също. Насекомите към този момент нямат нищо общо със старите популации отпреди години. Забелязват се и нетрадиционни за нашата страна калинки и мравки. Преди дни ми донесоха калинка, която е друга от най-разпространената в България, седемточковата калинка. Тя бе африканска. Напоследък все по-рядко се виждат нормалните за нашата страна калинки. Изчезнаха врабците.

На сметищата в региона

се срещат гларуси,

които са присъщи за водните региони. Забелязвам и друга наклонност - все по-малко животни се срещат в планината. Слизат надолу към обитаемоте места ”, споделя Тотева.

Голяма злина са и голите охлюви, наричани от локалните плужеци. Най-много има в общините Смолян и Девин. Те унищожават нивите със зеленчуци, картофи и боб в общините Смолян и Девин. Земеделци се жалват, че такова нахлуване от мекотели в никакъв случай не е имало. Вредителите са от типа червен арон и с всяка година броят им нараства, а площите, които атакуват, стават по-големи.

Според експертите с изключение на влагата друга причина за огромния им брой е, че хората все по-малко употребяват препарати за битка с вредители. Най-често възрастните стопани събират охлювите и ги изхвърлят от градините си, а те се връщат назад или атакуват прилежащи.

Според Тотева през последните години има от ден на ден змии. Тя предлага хората

да вървят с подобаващи

обувки, с дълъг панталон

и дълги ръкави,

с цел да не бъдат ухапани от змия. При вероятно захапване незабавно би трябвало да се потърси лекарска помощ. Всяко джипи има антизмийски серум в незабавния си долап.

Биологът Оля Тотева счита, че поради стоплянето на климата влечугите и гризачите в планината се усилват. /24chasa.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР