София. Трябва да направим сериозна инспекция на републиканската пътна мрежа.

...
София. Трябва да направим сериозна инспекция на републиканската пътна мрежа.
Коментари Харесай

Министър Виолета Комитова: Трябва да направим сериозна инспекция на републиканската пътна мрежа

София. Трябва да създадем сериозна ревизия на републиканската пътна мрежа. Това сподели служебният министър на районното развиване и благоустройството Виолета Комитова в изявление за предаването „ Здравей, България “ по Нова телевизия . „ Само тази инспекция от км 0 до км 31 на Автомагистрала „ Струма “ ни лиши една седмица. Подобни инспекции изискват доста време и би трябвало да ги вършим регулярно. Поднасям съболезнования на околните на починалите. Това е ужасна покруса и никой не е застрахован. Разбрахме, че 1998 година стартира планиране, през 2007 година имаме акт 16 и пускаме този сектор. 2010 година ДНСК отхвърля да издаде акт 16 поради незавършени отчуждителни процедури. Строено е без да е добита земята. 2012 година разгласяваме този път за народен и започваме да вършим Подробен устройствен план, с цел да се завършат отчуждителни процедури. Проектът на хартия е за рехабилитация. 2013 година по документи пътят разрешава 90 км/ч. През 2013 г някой подвига скоростта на 120 км/ч. “, съобщи тя

„ До оня ден аз също мислех, че това е Автомагистрала „ Струма “. Нямаше по какъв начин да знам, че това е усъвършенстване на път Е-79. Скоростта по знаци сега е 120 км/ч., само че скоростта не е главната причина за този случай. Досега не сме се движели по автомагистрала, а по междуградски път, който е за 90 км/ч. Виждам път като слънце, необятен и прекрасен, който наподобява на автомагистрала, само че с просто око не можем да хванем наклоните, които ни подлагат на заплаха. В този сектор моята кола също е поднасяла, евентуално това е било от наклоните, които аз не чувствам с просто око. Това би трябвало да бъде систематичен развой за ревизия по нашите пътища, която да регистрира дефектите и местата, които би трябвало да се ремонтират и ние на база на отчети да подхващаме съответните дейности. В моя мандат такива сектори не са обикаляни “, уточни Комитова.

„ За Автомагистрала „ Струма “ и аз като вас разбрах, че в никакъв случай не е била автомагистрала. От нашата инспекция установихме, че това не е автомагистрала и скоростен път и всички би трябвало да се движим с нараснало внимание. Качеството на настилката е доста положително и е в нормите. Злощастната мантинела е по нормите към 2002 година Изискванията за земетръс да вземем за пример се усилиха неколкократно през последните години. Мантинелата си е по норма за тогава. Предприели сме незабавни ограничения за ремонт на тази дефектна мантинела. Най-голямата ни уязвимост е незавършената маркировка. През април тази година е предоставено на две компании, които не са си изпълнили отговорностите. Тя е положена единствено в междинната осова линия. Те са отвън периода и два пъти са глобени “, съобщи тя.

„ В тази злополука пътят е бил свободен и не е имало други участници. Имало е и лидер, който може да е позволил неточност, а може и да му е станало неприятно. Имаме и транспортно средство, което е допустимо да е дало недостатък. Имаме индикация за дим преди мястото на злополуката. Не е ясно дали водачът не е бил наясно, че има някакъв недостатък и не е желал да отбие на отбивката. Има доста фактори. Много са аргументите и откакто се проучва, ще се види за какво е станала злополуката. Някои обаче ни внушиха, че липсва маркировка и това е причина “, сподели още Комитова.

„ Трябва да създадем сериозна ревизия на републиканската пътна мрежа. Да очертаем рисковите места с централизация на ПТП и по-късно да планираме рехабилитация “, добави тя.

„ До 57 км на Автомагистрала „ Струма “ маркировката ще коства 1.2 млн. лева В мокро време маркировка не може да се поставя, поръчката за маркировката в този сектор не инцидентно е предоставена през април месец. Препоръчваме в този сектор да се положат светлоотражатели по мантинелата. Те би трябвало да светят вечер. Може би се износват и не се почистват. Трябва сериозна ревизия на пътната инфраструктура, само че ние нямахме време да го създадем. Не съм удовлетворена от поддръжката на пътната инфтраструктура “, уточни министърът.

„ Фирмите, които отговаряха за пътното поддържане, имат 5-годишни контракти, само че ние нямахме пари да им платим за тази година. Бяха обезпечени 100 млн. за зимно поддържане с актуализацията на бюджета. Уредихме си връзките с тях. Имаме доста организационни проблеми. Кой управлява ТИР-овете с какви гуми карат по нашите пътища? Може би КАТ би трябвало да ревизира това. Ние се борим с претрупаните камиони, които се движат по българските пътища. Това са евентуални камиони убийци. Боря се редовно и методично с това, само че гуми не ревизираме. Ние имаме желание по какъв начин да променим процеса по надзор. Виждам търговия с пътната сигурност. Продаваме отпадък, продаваме и очаквания, само че и пътна сигурност и за това получаваме пари “, съобщи Комитова.
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР