София. Споделената отговорност от всички участващи в транспорта на животни

...
София. Споделената отговорност от всички участващи в транспорта на животни
Коментари Харесай

Зам.-министър Крум Неделков: Споделената отговорност би допринесла за по-доброто прилагане на мерките за хуманно отношение при транспортирането на животни

София. Споделената отговорност от всички участващи в превоза на животни би съдействала доста за по-доброто използване на ограниченията за хуманно отношение към тях. Това разяснява заместник-министърът на земеделието и храните Крум Неделков при визитата на Анкетната комисия за отбраната на животните по време на превозване (ANIT) към Европейския парламент (ЕП) на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „ Капитан Андреево “, оповестиха от пресцентъра на Българска организация по сигурност на храните (БАБХ). Той показа пред делегацията главната активност на формалните ветеринарни лекари (ОВЛ) при експорт на колета живи животни през граничния пункт.

Партньорското посещаване от ANIT на Граничен контролно-пропусквателен пункт " Капитан Андреево " имаше за цел запознаване с използването на Регламент (ЕО) 1/2005 от ОВЛ на терен и проблемите, които срещат в хода на контрола.

По време на полемиката бяха разисквани положителни практики, като да вземем за пример понижаване на гъстотата на натоварените животни в транспортното средство с 30% през летните месеци. В процеса на коментиране използването на Регламента беше регистрирано, че е належащо прецизиране на текста във връзка с условието - транспортните средства да бъдат снабдени с задоволително количество фуражи, с цел да се задоволяват потребностите на животните по време на пътуването. Съгласно актуалните условия превозвачите следва да разполагат с фураж за изхранване на животните за цялото пътешестване, вместо това превозвачът би могъл да даде на ОВЛ преди одобрение на пътуването проект за набирането на фураж, при положение на потребност, включително и на територията на трети страни.

Представителите на Българската организация по сигурност на храните (БАБХ), които придружаваха делегацията по време на визитата осведомиха, че в интервала 2017 – 2020 година, пратките с живи животни, минали през „ Капитан Андреево “ са намалели с към 60 %. През 2017 година са тествани над 5300 колета, а през 2020 година – към 2050. Драстично са намалели и откритите и докладвани до Европейска комисия нарушавания – от 190 през 2017, до 6 през 2020 година.

Делегацията имаше опция да посети и пункт за отмора в непосредствена непосредственост до „ Капитан Андреево “. Ветеринарният доктор, обслужващ животните в пункта за отмора, дружно с личния състав, който работи в него, в детайли срещнаха присъстващите с процедурата по идването на пратка, разтоварването за 24-часова отмора и товаренето ѝ.

В момента на визитата, в пункта за отмора изчакваше един животновоз с животни за трета страна. Шофьорът на камиона се причисли към полемиката и също отговори на заложените му от евродепутатите въпроси.

Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР