Sofia24.bg ще ви разкаже за един плод, който е източник

...
Sofia24.bg ще ви разкаже за един плод, който е източник
Коментари Харесай

Това е плод, който се яде на един дъх: Нискокалоричен е и същевременно богат на хранителни вещества и фибри

Sofia24.bg ще ви опише за един плод, който е източник на мощни антиоксиданти и носи със себе си още редица изгоди за здравето. Маракуята е тропически плод. Хората могат да ядат семената и пулпата. Най-разпространени са лилавите и жълтите сортове. Отвътре маракуята е цялостна със семена, които се намират в жълта пулпа. Този плод има сладостен и стипчив усет.  

Този плод се отглежда в Австралия, Калифорния, Южна Флорида, Нова Зеландия и Хаваите, наред с други места. Бразилия пък е най-големият производител и консуматор на пресни и модифицирани плодове от маракуя в света. Колумбия и Перу са други водещи международни производители. Наименованието на маракуята произлиза от индианската дума “marau-ya " и в дословен превод значи " плод, който може да се яде на един мирис “. 

Кората по принцип не се яде, само че би трябвало доста хубаво да се измие. В противоположен случай, когато я режете, ножът може да придвижи нездравословни бактерии от кората във вътрешността.

Маракуята е цялостна с доста витамини и минерали, които укрепват имунната система, фитонутриенти, които се борят с заболяванията. Има високо наличие на витамини А и C в състава си. Добър източник е на фибри, калций, желязо и калий. Съдържа още и фосфор, ниацин и витамин В-6. Съдържа бета-каротин и полифеноли, които намаляват риска от хронични възпаления в организма. 

Този плод е прочут с това, че усъвършенства инсулиновата сензитивност. Това

оказва помощ за понижаване на риска от доста болести, в това число диабет. Едно от най-хубавите неща е, че има невисок гликемичен показател. С други думи - не провокира внезапно повишение на кръвната захар след консумация, което я прави добър избор за хора с диабет.

Маракуята е богата на антиоксиданти, които усъвършенстват притока на кръв към мозъка, оказват помощ за положителната работа на нервната система, понижават клетъчния стрес и възпаленията в организма. Фибрите оказват помощ за предотвратяването на запек и усъвършенстват храносмилането. Алкалоидите в състава й поддържат ниско кръвно налягане. Съдържа лечебни алкалоиди и няколко фитонутриента, които служат като мощни успокоителни. Редовната консумация на плода се препоръчва при разстройства в съня.

Друга чудесна причина да включите маракуя в диетата си е, че тя е превъзходен източник на витамин А. Съдържанието му в плода предотвратява риска от катаракта, нощна слепота и макулна недъгавост. Освен това той е потребен за възстановяване на здравето на кожата, като понижава бръчките. Проучванията сочат, че витамин А взе участие директно в вярното действие на клетъчните мембрани.

Съдържа магнезий, калций, желязо, фосфор, калий и натрий. Както ни е известно това са минералите, които облекчават признаците на остеопорозата, в това число болката и възпалението. Маракуята укрепва имунитета. Някои хора получават алергични реакции към маракуя. Консумира се сурова - като сок, само че може да се прибавя и към разнообразни сосове, десерти или кисело мляко. Сокът от маракуя понижава риска от ракови болести. Фитохимикалите, които съдържа стопират растежа на раковите кафези. Мусът от маракуя е един от най-популярните десерти в Бразилия.

Маракуята е узряла, когато е пурпурна, алена или жълта на цвят. Ако е зелена, това значи, че не е узряла и би трябвало да я оставите да узрее на стайна температура. След това я съхранявайте в ледник до една седмица. Ако я консумирате прясна би трябвало да я разрежете на две и да издълбаете месестата част с лъжичка.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР