Що се отнася до сънищата, те все още са толкова

...
Що се отнася до сънищата, те все още са толкова
Коментари Харесай

Защо е добре да сънуваме кошмари

Що се отнася до сънищата, те към момента са толкоз неразбираеми за науката. Не се знае сигурно дали всеки човек в реалност го прави. Знаем, че всеки минава през фаза на бездънен сън, само че дали тези, които настояват, че в никакъв случай не сънуват, в действителност не го вършат, или сънуват, само че просто нищо не си спомнят, когато се разсънят. Дори и механизмът, посредством който сънищата се образуват в мозъка, към момента се изследва.
 Преживяното денем и по какъв начин навлиза в сънищата ни
Как претърпяното денем навлиза в сънищата ни

И каква е връзката им с амнезията

Въпреки това, доста невролози от дълго време имат вяра, че кошмарите ни разрешават да се подготвим за евентуално рискови обстановки, преди да са се появили в действителния живот.

Изследователи от Женевския университет, университетските лечебни заведения Женева и Университета на Уисконсин в Съединени американски щати вършат изследване, по време на което карат доброволците да носят слушалки, които усещат електрическата интензивност в мозъка на индивида, до момента в който спят. Учените будят доброволците неведнъж през нощта, с цел да им зададат поредност от въпроси, като дали са сънували и дали този сън ги е изплашил.
 Снимка 469323

Те разкрили, че по време на " страшните " сънища, две области на мозъка на субектите са били изключително дейни: инсулата и цингуларната кора. През деня инсулата взе участие в идентифицирането и оценяването на прочувствените реакции, до момента в който цингуларната кора е виновна за подготовката на физическата реакция на тялото при закани, или казано с други думи дали да се бори, или да избяга.

Учените откриват също, че пациентите, които имат повече кошмари демонстрират повече интензивност в медиалния префронтален кортекс - част на мозъка, за която е известно, че понижава възприятието на боязън.

На базата на тези изследвания, откривателите откриват, че кошмарите в действителност ни учат по какъв начин да реагираме в някои обстановки и ни приготвят да се надигнем пред рискове и в действителния живот, заключват от Science Focus.
 Kошмарите, какво се случва в мозъка ни през нощта и можем ли да избегнем неприятните сънища
Ето за какво сънуваме кошмари

Какво в мозъка ги предизвиква
Източник: lifestyle.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР