Ще продължим политиката си за изпреварващо нарастване на минималните доходи.

...
Ще продължим политиката си за изпреварващо нарастване на минималните доходи.
Коментари Харесай

Горанов: Ще продължим политиката за нарастване на минималните доходи

Ще продължим политиката си за изпреварващо повишаване на минималните приходи. Тя може да бъде подложена на критика като нов налог върху производството, само че се видя, че противоположното унищожава пазара на труда и на него остават единствено хора без подготовка. Това сподели финансовият министър Владислав Горанов по време на годишната среща на бизнеса с държавното управление.

Различни тематики на форума дискутират министър председателят Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, шефът на Българска народна банка Димитър Радев, анализаторът Иван Кръстев и други

По думите на Горанов корупцията е най-вече прочувствена категория дотолкоз, доколкото в случай че се трансформира в действителност, би трябвало да е предмет на наказателно гонене. " И в случай че погледнем към данните от последните социологически проучвания, се вижда, че ние надалеч не държим първото място - едно общество като българското, което реализира един от най-високите растежи на стопанската система, няма по какъв начин да е най-неуспешното от позиция на разпоредбите ", сподели Горанов, представен от БГНЕС.

„ Образованието е приоритет на страната, изключително с вложения в междинното обучение като фактор за развиването на стопанската система и бизнеса и неналичието на фрагменти. Но огромният проблем е висшето обучение, чиято система е построена консервативно и затворено и е отдалечена от действителностите на икономиката” , акцентира министърът.

" Грешният тласък за масовизация докара до цялостна деградация и до отбиване на младите българи, които избират да учат в непознати ВУЗ-ове. Добрата вест е, че тази наклонност лека-полека се обръща. Преди са се прибирали у нас хора над 40 година, до момента в който в този момент си идват младежи във възрастовата граница 20-29 година Тук стартират да порастват и приходите, което е белег, който задържа квалифицираните фрагменти у нас. Между 2000-2016 година имаме повишаване в пъти на продуктивността на труда, което даже се случва в интервал на рецесия. Но рецесията на пазара на труда крие и нови благоприятни условия. Къде са преимуществата на сегашната рецесия? Българският бизнес стартира да се приспособява към по-интензивно произвеждане, с повече модернизации и нови технологии ", сподели Горанов.

Тенденции в Европейски Съюз

Централните банки започнаха да приказват към този момент за разширение на стопанската система, съобщи различен от участниците във форума Гунтрам Волф, шеф в Брюгел.

Миграцията в Европейски Съюз към този момент стана мощ в стопанската система. Един от образците е Англия, с идването на мигрантите, където те са към този момент икономическа мощ, сподели той. В Германия имаме също забележителна част мигранти, което оказва поддръжка на стопанската система и по този начин квалифицираните локални служащи отиват на по-високи равнища в йерархията, счита той. Възприятието на миграцията е много друго от действителността. Ако питаме жителите на другите европейски страни какъв % са емигрантите- мюсюлмани ще се окаже, че те надценяват техния брой, т.е. има изкривена визия по тематиката. Съпротивата в европейските страни към миграцията, идваща от страни отвън Европейски Съюз е доста по-голяма, в сравнение с от миграцията на хора от страни на Европейски Съюз, сподели Волф. Според Евростат българското население е намаляло сред 1.5-2 млн. души от времето на рухване на Берлинската стена, което е обезпокоително. В Източна Европа се получава недостиг на работна ръка, което е спирачка за развиването. И какво би трябвало да направи в тази обстановка България? Висшето обучение и инвестицията в него може да укрепи миграцията на младежите, само че разширението на междинното обучение би могло да има положителна роля в стопанската система. Необходими са и мощни институции за понижаване на корупцията, счита Волф.

В отчета на МВФ от декември 2017 година се приказва за мощната финансова система в България, което е също гаранция за триумф. Има диалози за въвеждане на еврото, само че в Западна Европа има опозиция против това България скоро да влезе в еврозоната и това не е загадка. Общественото мнение в Германия приказва за това, че хората там са много скептични, уточни Волф. Знаете какви са критериите- номиналната конвергенция, за което ще ви уверят, че тук страната ги е изпълнила, само че по- неразбираеми са нещата при икономическия напредък в България, която догонва Европа, макар, че той е с положителни индикатори. Неофициалният аршин е за институционалното качество- в Германия има безпокойствие, че в България може да се случи нещо като гръцкия опит - липса на финансова дисциплинираност, нестабилна финансова система, спад на Брутният вътрешен продукт.

Много хора имат това безпокойство, акцентира Волф. Българските планове потвърждават пред Европейски Съюз, че България сега води една постоянна финансова политика и може да нарасне доверието в страната ми, което би било едно фантастично обръщение, само че скептицизма към момента е на високо равнище и би трябвало да се регистрира, заключи Волф.

Редактор: Деница Райкова
Източник: expert.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР