Сечта, пожарите и селското стопанство водят до все по-бързото изчезване

...
Сечта, пожарите и селското стопанство водят до все по-бързото изчезване
Коментари Харесай

Международно изследване: Планинските гори изчезват с ускоряващ се ритъм

Сечта, пожарите и селското стопанство водят до все по-бързото изгубване на планинските гори, изключително тропическите

Това заяви Агенция Франс Прес, базирайки се на интернационално проучване.

Планините са дом на 85% от птиците, бозайниците и земноводните в света, в това число и в горите. Затова намаляването им е тревожна загуба за биоразнообразието.

Според създателите на проучването, оповестено в списание One Earth, през 2000 година планинските гори са покривали 1,1 милиарда хектара от територията на планетата. Най-малко 78,1 милиона хектара, или 7,1 %, са изчезнали сред 2000 година и 2018 година по сателитни данни. Това съставлява повърхност, по-голяма от размера на Тексас, разясни Българска телеграфна агенция.

Темпът на изгубване на горите се форсира - последните загуби са 2,7 пъти по-големи, в сравнение с при започване на века.

Авторите на този труд предизвестяват, че най-засегнатите региони (42% от общия брой), в които се следи и най-голямо ускоряване, са тропическите планински гори, които са дом на доста застрашени типове.

" Загубите в планинските гори на тропиците се усилват доста бързо, повече, в сравнение с в други райони ", споделя пред Агенция Франс Прес Чжънчжун Цзън, съавтор на проучването. " А биоразнообразието е доста богато по тези места, тъй че въздействието е голямо. "

Надморската височина и стръмните скатове в предишното са ограничавали употребата на тези гори от индивида, означават откривателите. Но от началото на века те все по-често са обект на дърводобив и земеделие.

Дърводобивът е виновен за 42% от загубата на планински гори, следван от горските пожари (29%), сменящото се земеделие (15%) и непрекъснатото (10 процента).

Факторите са разнообразни за другите райони. За северните главно е изменението на климата, защото температурите се покачват. Разширяването на селското стопанство е най-важният фактор за намаляването на горите в Югоизточна Азия. Преместването на културите се отразява на горите основно в Африка и Южна Америка.

Според проучването Азия губи най-вече планински гори - 39,8 млн. хектара, или малко повече от половината от общо изчезналите. Южна Америка, Африка, Австралия и Европа също означават обилни загуби.

В някои региони учените са следили възобновяване на горите, само че не всеки път от локални типове и най-много без да се компенсират загубите, прибавя Синюе Хъ, също съавтор на проучването. Според нея напъните за запазване на горите би трябвало да се засилят с повече надзор и регулации. Създаването на предпазени зони може да помогне за понижаване на загубите.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР